Baw, ucz się i rośnij razem z nami! – oddział przedszkolny

Treści programowe są tu realizowane poprzez zabawy edukacyjne i gry dydaktyczne, zajęcia artystyczne oraz pracę z książką. Wychowawcy grupy prowadzą zajęcia muzyczno – ruchowe, zabawy tematyczne i dowolne. Dzieci chętnie korzystają ze znajdujących się tu zabawek, maskotek, puzzli i gier planszowych.
Dzieci mają do dyspozycji salę gimnastyczną, gdzie pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego, mogą rozwijać swoje umiejętności ruchowe.
W oddziale przedszkolnym przyszli uczniowie stopniowo adaptują się do środowiska szkolnego, poznają prawa i obowiązki związane z rolą ucznia, nabywają umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania w zespole rówieśniczym. Zajęcia przedszkolne przygotowują dzieci do podjęcia nauki w klasie pierwszej oraz wyrównują ich szanse edukacyjne.
Wszystko to odbywa się poprzez zabawę w radosnej i przyjaznej dziecku atmosferze.

Poprzez rozwój umiejętności plastycznych dzieci poznają nowe formy ekspresji. Doskonaląc sprawność manualną przygotowujemy przyszłych uczniów do nauki pisania.

Pomagamy rozwijać zainteresowania, tworząc przyjazną atmosferę oraz ucząc samodzielności.

W trosce o zdrowie ćwiczymy sprawność fizyczną dobrze przy tym się bawiąc.

Poszerzamy wiedzę o otaczającym nas świecie i wdrażamy grupę do zgodnej współpracy.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:

W jakich godzinach pracuje oddział przedszkolny?
Oddział przedszkolny pracuje od 7.30 do 17.00.

Kto odbiera dzieci od rodziców po przyjściu do szkoły?
Dzieci są odbierane przez nauczyciela o określonej godzinie, później z szatni przechodzą wspólnie do sali lekcyjnej.

Jak wygląda ramowy rozkład dnia w oddziale przedszkolnym?

7.30-8.30 – Zajęcia poranne: zbieranie się dzieci, praca z dziećmi wymagającymi pomocy indywidualnej, gry i zabawy (dydaktyczne, konstrukcyjne, tematyczne), słuchanie czytanych przez nauczyciela tekstów literackich i rozmowa na ich temat.
8.30 – Śniadanie.
9.00 – Zajęcia dydaktyczne zgodne z programem nauczania wychowania przedszkolnego oraz język angielski, religia, zajęcia ruchowe.
12.00 – Obiad.
12.30 – Zajęcia popołudniowe: słuchanie muzyki relaksacyjnej, krótkie zajęcia dydaktyczne, pobyt na świeżym powietrzu, praca indywidualna z dziećmi, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia muzyczne, ruchowe, plastyczno-techniczne.
14.00 – Podwieczorek.
14.30 – Zajęcia indywidualne i zespołowe w zależności od potrzeb i możliwości dzieci, gry i zabawy dydaktyczne, słuchanie bajek i wybranych pozycji z literatury dziecięcej, prace porządkowe w sali.

W jakie pomoce powinno być wyposażone dziecko?
Dziecko powinno mieć podstawowy zestaw pomocy – piórnik, a w nim: kredki Bambino/Astra, 2 ołówki, gumkę, temperówkę, klej w sztyfcie; blok rysunkowy.

W jakich godzinach odbywają się zajęcia obowiązkowe?
Obowiązkowe zajęcia edukacyjne odbywają się od godz. 9.00 do 13.00  w zależności od rozkładu zajęć w danym dniu.

Czy dzieci mogą korzystać z opieki świetlicowej po godz. 17.00?
Ze świetlicy korzystają tylko uczniowie.

Jak liczna może być grupa?
Liczebność grupy zależy od liczby rekrutowanych dzieci.  Liczba ich nie przekracza 25 osób.

Czy religia w oddziale przedszkolnym jest obowiązkowa?
Religia nie jest obowiązkowa. Rodzice wypełniają deklarację, w której zaznaczają chęć uczęszczania lub nieuczęszczania na zajęcia.

Czy w oddziale przedszkolnym organizowane są zajęcia z etyki?
W oddziale przedszkolnym nie ma zajęć z etyki. Dzieci nieuczęszczające na religię przebywają pod opieką innego nauczyciela.

Kto może odbierać dziecko?
Dziecko może odebrać osoba upoważniona przez rodziców/opiekunów prawnych.

Czy dzieci mogą korzystać z zajęć logopedycznych?
Tak. Zajęcia są dostosowane do potrzeb dziecka w oparciu o dokumentację z zaleceniami, wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną.  Zajęcia są prowadzone w godzinach pozalekcyjnych: dzieci są odbierane z sali, a po zajęciach odprowadzane.

Czy rodzice samodzielnie zakupują wyprawkę szkolną?
Nauczyciel przygotowuje wykaz potrzebnych pomocy, które zakupują rodzice, między innymi wyprawkę szkolną i  pakiet edukacyjny.

Jaki strój obowiązuje na zajęciach sportowych?
Na zajęciach obowiązuje strój sportowy (dresy, koszulka sportowa, spodenki/legginsy), obuwie sportowe na jasnej podeszwie oraz bidon z wodą.

Czy dzieci mają wydzieloną swoją szatnię?
Każde dziecko ma własną szafkę.

Czy w sali lekcyjnej dzieci mają swoje szafki?
Tak, każde dziecko ma swoją szufladę.

Czy dzieci wychodzą na dwór?
Jeśli tylko pogoda jest odpowiednia, wychodzimy z dziećmi na dwór każdego dnia. Na powietrzu odbywają się zajęcia sportowe, zabawy, obserwacje przyrodnicze, rozmowy tematyczne.

Czy dzieci mają do swojej dyspozycji plac zabaw?
Mamy dwa place zabaw, z których korzystają dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas 1-3 według ustalonego grafiku.