WYDARZENIA W BIBLIOTECE

ROK SZKOLNY 2019/2020

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. i ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomić nam, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się nim w życiu codziennym.

Obie biblioteki – w małej i dużej szkole włączyły się w obchody tego święta. Starsi uczniowie z dużej szkoły mogli sprawdzić poprawność swojej ojczyzny-polszczyzny mierząc się z wieloma językowymi i ortograficznymi zagadkami, czasem pułapkami.

Oprócz tego wielu uczniów zmierzyło się z łamańcami językowymi – wierszykami i wyrażeniami przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami. Były one dużym wyzwaniem, ale również okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu.

Nie zabrakło również językowych zabaw dla młodszych uczniów w małej szkole. Najmłodsi – pierwszoklasiści bawili się słowami, uzupełniając brakujące litery. Na nieco starszych czekały rebusy, krzyżówki oraz gry i zabawy językowe utrwalające zasady pisowni.

10 książek – 10 imion

Jedna książka to 10 wyjątkowych biografii opisanych prozą lub wierszem, wzbogaconych pięknymi portretami.

Tytuł każdej z książek to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce, a w środku znajdziecie dziesięciu znanych i mniej znanych wyjątkowych i ważnych dla świata bohaterów.

Znaleźliście swoich niezwykłych imienników?

Może któryś z nich stanie się dla was wzorem?

Spotkanie autorskie z p. Joanną Olech

29 stycznia uczniowie klasy 4a spotkali się z niesamowitą pisarką. Joanna Olech – bo o niej tu mowa – to pisarka i ilustratorka, a także krytyk literacki. Autorka znanej ”Dynastii Miziołków” oraz wielu innych, ciekawych książek dla dzieci i młodzieży.

Joanna Olech opowiedziała dzieciom, w jaki sposób została pisarką, jak tworzyła „Dynastię Miziołków” oraz pozostałych bohaterów swoich książek. Uświadomiła im również, że pisarzem może zostać każdy, bez względu na wiek i wykonywany zawód.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali fragmentów książki, a także odpowiadali na zagadki zadawane przez autorkę. Podczas spotkania nie zabrakło konkursów i zabaw, w których dzieci mogły wykazać się kreatywnością, wymyślając przedziwne historie o smoku. Na zakończenie spotkania pani Joanna Olech rozdawała autografy z pieczątką z Miziołkiem lub smokiem Pomponem.

Spotkanie z autorką „Rutki”

Dnia 23 stycznia 2020 roku, nasza klasa, 6a wybrała się do Biblioteki Publicznej przy ulicy Ludowej 4 na spotkanie z p. Joanną Fabicką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka mówiła o swojej twórczości, lecz głównie o powieści młodzieżowej „Rutka”, która opowiada o Holocauście w trakcie II wojny światowej. Książka ta została wyróżniona wieloma nagrodami, m.in. była „Książką roku 2016 polskiej sekcji IBBY”

Spotkanie z autorką było naprawdę wartościowe. Opowiedziała nam o wielu faktach historycznych i zachęciła do czytania książek. Spotkanie oraz powieść „Rutka” wszystkich bardzo zaciekawiły, dlatego mamy zamiar zorganizować wycieczkę do łódzkiego Teatru Arlekin w celu obejrzenia inscenizacji bestsellerowej książki Joanny Fabickiej.

Karol Trębicki

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE – DZIEŃ MISIA

Jak co roku, w dniu 25 listopada, obchodzimy w bibliotece Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zaprosiliśmy dzieci z oddziału przedszkolnego do wspólnego świętowania. Mali goście przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki, o których pięknie opowiadali.  Podczas lekcji bibliotecznej dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia i obejrzały wystawę najsłynniejszych misiów- bohaterów literackich i filmowych. Niektóre postacie były trudne do zidentyfikowania, np. miś Colargol, którego dzieci znały najmniej. Wiele ciekawostek z życia prawdziwych niedźwiedzi usłyszały i zobaczyły na filmie pt. „Niedźwiedź brunatny”.  W drugiej części spotkania przedszkolaki wykonały misiowe maski, które zaprezentowały na wystawce. Podczas zajęć panowała miła i przyjemna atmosfera, zakończona słodkim co nieco.


SZKOLNY KONKURS NA PLAKAT „NASZ KLASOWY MIŚ”
Konkurs zorganizowany był  dla uczniów klas 0-3 z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Celem konkursu było zainteresowanie dzieci literaturą o misiach, zachęcenie do wypożyczania i czytania książek oraz rozwijanie wyobraźni twórczej i zdolności plastycznych. Każda klasa otrzymała arkusz papieru z szablonem misia, a zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie plakatu dowolną techniką plastyczną według klasowego pomysłu. Komisja konkursowa oceniła wszystkie prace i wyróżniła klasę III a przyznając jej dyplom.

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO – PLASTYCZNY  „MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA”
Podczas pierwszego spotkania uczniów klas I z biblioteką ogłoszono konkurs plastyczny pt. „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”. Udział w konkursie był dobrowolny, a zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do pierwszej wypożyczonej z biblioteki szkolnej książki. Na konkurs wpłynęły 22 prace wykonane różnymi technikami. Prace zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w holu szkoły. Za najlepsze prace dzieci otrzymały nagrody.

Nagrody otrzymali:
I miejsce – Kasia J. kl. 1a, Gabrysia J. kl. 1b, Lena B kl. 1b
II miejsce – Zuzia D. kl. 1a, Michał K. kl. 1a, Hania A. kl. 1a, Xavier P. kl. 1a
III miejsce – Amelia Z. kl. 1b, Kaja R. kl. 1a, Łucja N. kl. 1c


MAMY AUTOGRAF Brandona Mulla
Dzięki inicjatywie Hani z kl. 8c mamy w naszej bibliotece książkę z autografem
Brandona Mulla!

Informacja o jego wizycie w Polsce bez wątpienia ucieszyła wszystkich miłośników twórczości pisarza, a powody do zadowolenia mieli również ci, którzy interesują się młodzieżową literaturą fantasy. Ten popularny autor zasłynął w świecie książki bestsellerowymi seriami pt. Smocza straż i Baśniobór.
Jeśli do tej pory nie było Wam po drodze z jego książkami, koniecznie nadróbcie zaległości. Gorąco polecamy twórczość Brandona Mulla i dziękujemy Hani za zdobycie autografu pisarza.


KONKURS O „CWANIACZKU”

Konkurs czytelniczy „Co wiesz o cwaniaczku”?
5 listopada w bibliotece dużej szkoły odbył się konkurs czytelniczy dla wielbicieli książki „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinney’a. Książki o cwaniaczku cieszą się ogromną popularnością na całym świecie i czytelnicy naszej biblioteki również pokochali tytułowego bohatera. Amerykański autor napisał książkę opartą swobodnie na motywach swego dzieciństwa. Przedstawił  w niej najśmieszniejsze historie, jakie przytrafiły mu się w tamtym czasie.
Do konkursu przystąpiło 23 uczniów. Entuzjaści „Dziennika cwaniaczka” otrzymali test składający się z pytań zamkniętych. Ogłoszenie wyników nastąpiło 12 listopada.

Na najwyższym stopniu podium znaleźli się czterej uczniowie:
Tadek N. i Artur M. z kl. 5a
Witek W. z kl. 5d
August O. z kl. 7c
Drugie miejsce zajęły:
Gabrysia L. z kl. 5a
Ania P.-P. z kl. 8c
Miejsce trzecie zdobyła Ania K. z kl. 4b

Gratulujemy zwycięzcom. Liczymy, że w naszej bibliotece przybędzie nowych miłośników twórczości Jeffa Kinneya. Gorąco polecamy, nie pożałujecie.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

24-25 października 2019 r. odbyło się uroczyste włączenie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Przyszli czytelnicy zostali zapoznani z regulaminem i  księgozbiorem biblioteki. Podczas pogadanki o poszanowaniu książek dzieci obejrzały teatrzyk ilustracji – kamishibai pt. „Skarga książki”. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia. Uczniowie klas pierwszych obiecali,  przestrzegać zasad i obowiązków czytelnika oraz czytać i szanować książki. Następnie przystąpili do pierwszych wypożyczeń. Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali zakładki do książek  i medale upamiętniające pasowanie na czytelnika.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM – Wojciechem Widłakiem

19 września 2019 r. w zaprzyjaźnionej Bibliotece Publicznej przy ul. Ludowej odbyło się  spotkanie autorskie, w którym uczestniczyła klasa 1a . Tym razem gościem biblioteki był znany autor książek dla dzieci pan Wojciech Widłak. Pisarz znany jest głównie z przygód o „Wesołym Ryjku” oraz ,,Pana Kuleczki”, która to książka znajduje się na Złotej Liście Książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta Dzieciom. Podczas spotkania autor powiedział dzieciom, skąd czerpie pomysły do swoich książek. W tym celu wykorzystał rekwizyty znajdujące się w „Worku Pomysłów”.

Przy użyciu pacynek przywiezionych przez niego dzieci mogły stworzyć mini-teatrzyk oparty na przygodach Pana Kuleczki. Dzieciom bardzo podobał się także „magiczny” worek, z którego wyciągnęły słuchawkę prysznicową
i zastanawiały się, co to może być. Okazało się, że jeden przedmiot może mieć bardzo dużo różnych znaczeń. Kontakt z autorem miał na celu przybliżyć proces powstawania książek dla dzieci, od pomysłu do jego realizacji, a także przybliżyć ciekawy zawód, jakim jest praca pisarza.
Po spotkaniu można było zakupić książki z autografem autora.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM – MARCINEM PAŁASZEM

W bibliotece przy ul. Ludowej, klasa III a uczestniczyła w spotkaniu autorskim  ze znanym i lubianym autorem książek dla dzieci – Marcinem Pałaszem. Pisarz  jest Laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i dwukrotnym laureatem wyróżnienia w tym konkursie. Niegdyś związany ze światem reklamy, obecnie zajmuje się tylko pisarstwem.  „Sposób na Elfa” została książką roku 2012 i zapoczątkowała znaną i lubianą serię o psie Elfie. Książki  Marcina Pałasza są pełne dobrego humoru i nie tylko bawią młodego czytelnika, ale poruszają wiele ważnych tematów, takich jak: ekologia, tolerancja czy walka z własnymi lękami. Autor przyznał się dzieciom, że nigdy nie napisał horroru, bo nie potrafi straszyć, ale za to na pewno umie rozbawić do łez. Opowiedział dzieciom, jak powstają jego książki, skąd czerpie pomysły i jak został pisarzem. Swoją karierę rozpoczął przypadkiem, pisząc pierwszą  książkę pt. ,,Opowieści z krainy potworów” dla chrześniaka Krzysia, który dzięki tej książce pokochał czytanie. Zachęcał dzieci do czytania 

i wskazywał, jakie korzyści można z czerpać z książek.

Spotkanie dzieci z autorem  przebiegło w bardzo wesołej atmosferze. Pan Marcin od samego początku wzbudził ogromną sympatię wśród dzieci. Opowieści autora przerywane były  salwami śmiechu. Dzieci przekonały się, że ani pisarze, ani książki wcale nie muszą być nudne. Na zakończenie spotkania były autografy, po które ustawiło się wielu młodych czytelników.


KONKURS CZYTELNICZY –  ZAGADKA W BIBLIOTECE

konkurs trwający od października 2019 r. do maja 2020 r. dla klas 2-3. Mała Szkoła

 REGULAMIN

 • Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II i III
 • Na początku każdego miesiąca bibliotekarz wyznaczy książkę lub fragment do samodzielnego przeczytania  i napisania odpowiedzi na 3 pytania dotyczące przeczytanego tekstu.
 • Każda odpowiedź będzie punktowana:

                odpowiedź poprawna i wyczerpująca –  2 punkty;
odpowiedź niepełna ( np. jednym wyrazem) – 1 punkt;
                odpowiedź błędna – 0 punktów.

 • Gotowe odpowiedzi na kartkach proszę wrzucać do skrzynki umieszczonej w  bibliotece do ostatniego dnia każdego miesiąca. Kartkę proszę podpisać imieniem i nazwiskiem.
 • Komisja konkursowa przyzna punkty a wyniki umieści na tablicy bibliotecznej w holu szkoły.
 • W maju nastopni podsumowanie konkursu. Czytelnicy, którzy uzyskają najwięcej punktów otrzymają nagrody i dyplomy.                                                        

Zapraszamy wszystkich czytelników do udziału w konkursie!

W październiku czytamy książkę  pt. „O krakowskich psach i kleparskich kotach”.

Polskie miasta w baśni i legendzie. Wybór i opracowanie Barbara Tylicka

Przeczytajcie legendy o : „Toruńskich piernikach” i „Bazyliszku” . Napiszcie odpowiedzi na trzy pytania.

 1. Kim była maleńka osóbka w koronie i jaką tajemnicę przekazała Bogumiłowi?
 2. Co zrobił król kiedy spróbował toruńskich pierników?
 3. Kto i w jaki sposób pokonał bazyliszka?

Gotowe odpowiedzi podpisane imieniem i nazwiskiem, proszę wrzucić do skrzynki umieszczonej w bibliotece szkolnej do 31 X 2019 r.

Książki  do wypożyczenia w bibliotece szkolnej. ( 6 egzemplarzy)


Biblioteczna strefa ciszy
Czujesz, że jest dla Ciebie za głośno? Hałas na korytarzu lub w świetlicy bardzo cię męczy? Przyjdź do biblioteki!
W tym najcichszym miejscu w szkole możesz poczytać książki, przygotować się do lekcji, zrelaksować się.
Zawsze jesteś mile widziany!
Pamiętaj! To czy w bibliotece jest cisza – zależy też od Ciebie! Razem twórzmy wyjątkową, relaksującą atmosferę tego niezwykłego miejsca!

—————————————————————————————————-

ROK SZKOLNY 2018/2019

Wizyta „Zerówki w bibliotece”

15 maja 2019 r. bibliotekę szkolną odwiedzili uczniowie z oddziału przedszkolnego, grupa 0b. Dzieci zapoznały się z biblioteką i jej regulaminem. Dowiedziały się w jaki sposób można zostać czytelnikiem i na czym polega praca pani bibliotekarki. Zaznajomiły się z księgozbiorem przeznaczonym dla nich i bardzo chętnie oglądały wybrane przez siebie książki. Dowiedziały się jak należy o nie dbać, by służyły innym przez długie lata. Podczas spotkania słuchały czytanej książki „Franklin i książka z biblioteki”. Dla chętnych dzieci ogłoszono konkurs na ilustrację do czytanej książki.

Spotkanie autorskie z pisarką Moniką Oworuszko.

Dnia 13 maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej przy ul. Ludowej, klasa 2b uczestniczyła w  spotkaniu autorskim z p. Moniką Oworuszko.  Pisarka jest autorką serii książek dla dzieci o zdrowym odżywianiu „Walenty i spółka”, tzw. kryminałów dietetycznych. Dzieci poznały bohaterów tego interesującego cyklu – Walentego Węglowodana, Tęgomira Tłuszcza, Werę Wodę i innych oraz porozmawiały z Panią Moniką na temat zasad zdrowego odżywiania. Spotkanie uświadomiło uczniom, że chipsy i smakowa woda nie są zdrowe, a “kto je frytki, ten jest brzydki”. Spotkanie było dobrą okazją aby dzieci  zastanowiły się nad tym, co jedzą. Po spotkaniu chętni uczniowie mogli nabyć książki autorki i uzyskać autograf.

WYNIKI II ETAPU SZKOLNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA

Konkurs Pięknego Czytania  przeznaczony był dla klas II –III. Do drugiego etapu  przeszli uczniowie, którzy zostali mistrzami pięknego czytania w swoich klasach. W bibliotece odbył się drugi etap. Uczniowie mieli możliwość wyboru książki i fragmentu do przeczytania i zaprezentowania przed komisją, która oceniała wyrazistość, płynność, bezbłędność czytanych tekstów oraz  dykcję  i interpretację czytanego tekstu.

Wyniki konkursu:
Mistrzami Pięknego Czytania w klasach drugich zostali:
Franek G. kl. 2b i Artur K. kl. 2b
Mistrzami Pięknego Czytania w klasach trzecich zostali:
Jagoda Ł. kl. 3a i Jagna W. kl. 3b

Wiosna wierszem malowana. Mała Szkoła

21 marca to pierwszy dzień wiosny, ale i Światowy Dzień Poezji.  Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. W Małej szkole dzieci wzięły udział w różnych działaniach związanych z rozwijaniem zainteresowań  poezją oraz czytelnictwem.

W tym dniu czytaliśmy i słuchaliśmy  wierszy  ulubionych poetów. Najmłodsi czytelnicy najchętniej sięgali po wiersze Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Juliusza Tuwima i Hanny Niewiadomskiej.  Chętnie wykonali prace plastyczne będące ilustracją do przeczytanych wierszy. Na wystawce przed biblioteką można było przeczytać  przysłowia, wiersze i zagadki związane z wiosną.

Wiosna wierszem się zaczyna

Wraz z nadejściem wiosny obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku
Światowy Dzień Poezji.

21 marca zatem, w bibliotece Dużej Szkoły spotkaliśmy się, by poczytać ulubione wiersze
i posłuchać tekstów znanych poetów, także tych śpiewanych. Czytaliśmy wylosowane najróżniejsze wiersze: ciekawe, zabawne i poważne. Było wiosennie, poetycko, a momentami zabawnie. Klimat poetyckiego spotkania podkreśliły znane interpretacje poezji śpiewanej.

Spotkanie z pisarką, p. Zuzanną Orlińską

1 marca w Bibliotece Publicznej nr 104 uczniowie kl. 5c spotkali się z pisarką i ilustratorką, p. Zuzanną Orlińską, która opowiedziała młodym czytelnikom o swoich książkach:
„Ani słowa o Zosi”, „Cierpienia sięciolatka”, „Detektywi z Klasztornego Wzgórza”,
„Z bożej łaski Jadwiga, król”.

Podczas prezentacji książek dzieci mogły obejrzeć ich filmowe zwiastuny, a także
dowiedzieć się, jak wygląda praca pisarza oraz, z jakich źródeł korzysta autorka, tworząc powieści historyczne.
Dowiedziały się także, co było inspiracją do powstania powieści „Cierpienia sięciolatka” oraz jak p. Orlińska zbierała materiały do swoich powieści z historią Polski w tle:„Detektywi z klasztornego wzgórza” i „Z Bożej łaski Jadwiga, król”. Nauczyły się również, jak odczytać zaszyfrowany krzyżacki list.
Spotkanie to było dobrą okazją do porozmawiania z pisarką oraz do poznania niektórych tajników sztuki pisarskiej.

 Walentynki w bibliotece. Mała Szkoła

Walentynki to bardzo wdzięczny temat dla nauczycieli bibliotekarzy, aby promować czytelnictwo i zachęcać do czytania. Z okazji Święta Zakochanych  na czytelników czekała „Tajemnicza książka z serduszkiem”, którą czytelnicy wypożyczali „w ciemno” nie znając wcześniej tytułu i autora. Ukryty wolumin nie posiadał żadnej wskazówki, opisu czy sugestii dotyczącej zawartości paczuszki. Wybór i wypożyczenie „ książki z serduszkiem” zobowiązywał czytelnika do jej przeczytania i napisania krótkiej opinii lub wykonania ilustracji.  Ponadto dzieci pisały krótkie wypowiedzi na temat „Kocham czytać, bo… i umieszczały na tablicy przed biblioteką. Na planszy „Moja ukochana książka” dzieci przypinały serduszka z tytułem ulubionej książki. W miłej walentynkowej atmosferze można było poczytać sobie  wybraną książkę np. o przyjaźni,  miłości czy życzliwości.

Walentynki w Dużej Szkole

Walentynki to nie tylko czas miłości, ale także radości, życzliwości i przyjaźni.
To również czas, kiedy robimy swoim najbliższym miłe i urocze niespodzianki.
Tak też było i u nas.

Dzień Świętego Walentego, dzień dobrych uczuć i miłości, był okazją do walentynkowego czytania w bibliotece. Odbyło się kolejne spotkanie głośnego czytania, podczas którego chętni uczniowie klas IV-VIII czytali wiersze Tuwima, Brzechwy, Chotomskiej, Szymborskiej, Wierzyńskiego i Słonimskiego.

Uczniowie, którzy odwiedzili w tym dniu bibliotekę mogli sprawdzić swoją wiedzę
na temat dnia zakochanych w quizie wiedzy o walentynkach oraz wyjaśnić związki frazeologiczne związane z sercem, symbolem miłości. Chętnych nie brakowało, bo każdy chciał sprawdzić, czy przy pomocy św. Walentego dopisze mu szczęście.

 Atrakcyjną propozycją okazała się zabawa pt. „Moja ukochana książka”, podczas której na walentynkowe serduszko należało wpisać tytuł swojej ulubionej książki
i umieścić je na planszy.

Uzupełnieniem świątecznych propozycji biblioteki były wystawka wybranych książek o miłości i przyjaźni oraz gazetka „Miłość w literaturze”.

Spotkanie z autorką „Dynastii Miziołków” p. Joanną Olech

Czy istnieje szkoła dla pisarzy? Ile trzeba mieć lat, żeby zostać pisarzem? Czy pisarz może robić błędy? Czym jest język kolokwialny? Jaki rekord świata pobiła Astrid Lindgren?

Odpowiedzi na te pytania zna pisarka, z którą spotkała się 9 stycznia klasa 4c. Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in. znanej ze szkolnej ławki „Dynastii Miziołków”. To właśnie ta opowieść była jedną z głównych bohaterek spotkania autorskiego. W jego trakcie dzieci obejrzały różne wydania i wersje językowe tej książki oraz usłyszały jej fragment w wykonaniu pisarki. Pani Olech z humorem opowiedziała
o  powstaniu książki, przeprowadziła konkursy, głosami widowni wybrała chłopaka w typie Miziołka, a został nim Michał z naszej szkoły!

Pisarka oprócz umiejętności pisarskich posiada również zdolności ilustratorskie. Zadaniem wybranych uczestników było opowiedzenie  historyjki o smoku, w czasie gdy autorka kreśliła jego postać. Konkurencję wygrała osoba, która potrafiła najlepiej zmyślać i jest nią Pola; także z naszej szkoły!

Miłą pamiątką dla uczestników spotkania były dedykacje i autografy w książkach z miziołkową i smoczą pieczęcią. Spontaniczność Joanny Olech i  jej doskonały kontakt z dziećmi sprawiły, że było to spotkanie niezwykle ciekawe.

 Święto Wolnych Książek

Zapoczątkowaną przez p. Domagalską i p. Weber akcję gromadzenia przeczytanych już książek  biblioteka w dużej szkole kontynuowała z powodzeniem.

Uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły mogli zabrać do domu wybrane przez siebie książki i po przeczytaniu oddać je innej osobie; a wybór był duży. Znalazły się tu opowiadania, bajki, książeczki – rozkładanki, książki dla młodzieży oraz edukacyjne, także
w języku angielskim.

Uwolniliśmy więc wiele książek od kurzu i zapomnienia, daliśmy im drugie życie, a niejednej osobie sprawiliśmy radość.

Świąteczny kiermasz książek

Festyn szkolny obfitował w wiele znanych i popularnych atrakcji. Biblioteka szkolna również miała swoją propozycję. Zaprosiliśmy bowiem gości – dzieci i dorosłych na kiermasz książki świątecznej; można było kupić książkę dla każdego: małego i dużego. Wszystkie zainteresowane książką dzieci przyjęły nasze zaproszenie do udziału w „Zabawie słowem”. Nasi znajomi, w większości uczniowie  szkoły, z entuzjazmem rozwiązywali literackie krzyżówki i rebusy, odgadywali tytuły książek, odpowiadając na pytania z ich treści. Czekały nagrody, więc chęć udziału w zabawie była tym większa i wszystkim nam sprawiła dużą przyjemność.

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO – PLASTYCZNY „MIŚ WOJTEK –ŻOŁNIERZ”

Z okazji  szkolnych obchodów Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna ogłosiła konkurs dla klas 1-3 „Miś Wojtek – Żołnierz”.  Udział w konkursie był dobrowolny. Zadaniem uczestników było wykonanie ilustracji dowolną techniką plastyczną do książki „Dziadek i Niedźwiadek” autorstwa Łukasza Wierzbickiego. Historię Wojtka dzieci poznały podczas głośnego czytania w ramach zajęć czytelniczych na świetlicy.

Nagrody otrzymali:
I miejsce Julia R .kl. 1a                                                                                                  II miejsce Hela P. kl. 1a                                                                                           
III miejsce Jakub B. kl. 2a i Olivier W. kl. 1a

ŻYCZENIA DLA SZKOŁY

Z okazji 55 – lecia naszej szkoły biblioteka zaprosiła uczniów klas IV – VIII do wspólnej, urodzinowej zabawy.

Co należało zrobić? Przede wszystkim wykrzesać z siebie sporą dawkę kreatywności i złożyć życzenia szkole, a później przynieść je do biblioteki.  Forma pracy była dowolna – można było napisać wiersz, stworzyć rebus lub namalować obraz; każdy pomysł był wartościowy,
bo przecież urodziny szkoły nie zdarzają się na co dzień!

Prezentujemy najbardziej pomysłowe życzenia, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy. Szczególne podziękowania i gratulacje dla tych, którzy wykonali kartki własnoręcznie; wiecie, że one zawsze są najcenniejsze.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w Małej Szkole w dniach 22-27 listopada można obejrzeć wystawę pluszowych misiów i książek o misiach. Na lekcjach bibliotecznych najmłodsi czytelnicy poznają  historię popularnej zabawki, oglądają wystawkę słynnych misiów – bohaterów literackich i filmowych. Nie zabraknie ciekawostek z życia prawdziwych niedźwiedzi. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Nr 151.

Wszyscy tworzymy flagę

11 listopada Polacy obchodzą szczególnie ważne dla nich święto – Dzień Niepodległości. Jest to dzień, który łączy nas wokół najważniejszych symboli polskości, takich jak biało-czerwona flaga. Dlatego ważne jest, żeby ten symbol odpowiednio eksponować i podkreślić jednocześnie radosny charakter święta. Ponieważ 11 listopada wypadał w tym roku
w niedzielę, biblioteka zaprosiła uczniów dużej szkoły w piątek, 9 listopada. Czytelnicy odwiedzający w tym dniu bibliotekę stworzyli polską flagę, której czerwień zapełniła się ich podpisami.

Bohaterowie konkursu Empiku

Dziewczyny – zwyciężczynie konkursu „Tysiąc powodów by czytać” wykonały wspaniałe prace plastyczne, za które otrzymały nagrody książkowe i dyplomy. Usłyszeli o nich koleżanki i koledzy, rodzina, znajomi. Ale poza nimi, spontanicznie i systematycznie pracowała dla szkoły przez kilka dni grupa pełnych energii i radości zapaleńców. Znacie ich na pewno – oto oni wraz z głównymi bohaterkami konkursu.


KONKURS
 „Tysiąc powodów by czytać”
By nie przegapić żadnej okazji i móc spełnić czytelnicze marzenia naszych uczniów zgłosiliśmy się do udziału w  konkursie organizowanym przez Empik pod nazwą „Tysiąc powodów by czytać”.
Dzieci i młodzież z obu szkół wykonały  wiele malowniczych prac, wśród których była ta, która wyróżniła się największą pomysłowością, oryginalnością i formą. Jej autorką jest Zuzia z kl. 7e. Na wyróżnienie zasłużyły szczególnie prace plastyczne Julii z kl. 5c oraz Karoliny
i Basi z kl. 6a. Plakat Zuzi promował naszą szkołę w konkursie podczas internetowego głosowania, lecz mimo spontanicznego zaangażowania licznej grupy młodzieży i kilku rodziców nie udało się skutecznie połączyć sił wszystkich uczniów, ich rodzin, pracowników szkoły i pobliskich mieszkańców.  Nie zajęliśmy promowanego miejsca wśród kilkuset szkół biorących udział w rywalizacji, ale mimo to, zaangażowanie i pomoc uczniów są naszym powodem do radości.

Biblioteka serdecznie dziękuje Wam wszystkim.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PAWŁEM BERĘSEWICZEM
12 października klasa 3b uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Pawłem Beręsewiczem – autorem książek dla dzieci i młodzieży. Autor dużo uwagi poświęcił bohaterom swoich książek, ale nie zabrakło także opowieści i o nim samym. Wszyscy dowiedzieli się, że zanim został pisarzem był „najstraszniejszym” nauczycielem języka angielskiego, a także leksykografem i tłumaczem książek. W związku z tym pisarz postanowił przepytać uczniów ze znajomości języka angielskiego. Dzieci wypadły bardzo dobrze, więc pan Beręsewicz zaczął opowiadać o swojej twórczości. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych przez pisarza rozmowach o książkach przy „herbatce”. Ochotników do wyznaczonych zadań nie brakowało. W trakcie spotkania autor przeczytał fragmenty swoich utworów, opowiadał o bohaterach, nie zdradzając zakończenia opowiadanych przygód. Na zakończenie spotkania pisarz chętnie odpowiadał na liczne pytania uczniów, rozdał wiele autografów i dedykacji do swoich książek. Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń, które na długo pozostanie w pamięci.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z JOANNĄ OLECH
11 października w Bibliotece Publicznej dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Ludowej odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Olech – pisarką, ilustratorką i dziennikarką. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie  klasy 3c. Joanna Olech opowiadała m.in. o tym, jak została pisarką, prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki, czytała fragmenty lubianej przez dzieciaki „Dynastii Miziołków”. Mówiła, że aby napisać książkę nie trzeba ukończyć żadnej specjalistycznej szkoły, bo pisarzem może zostać każdy – niezależnie od wykonywanego zawodu. Autorka zaproponowała szereg konkursów i zgadywanek a dzieci mogły popisać się swoją inwencją twórczą, wymyślając historyjki o smokach w różnych nastrojach. Pisarka rysowała zabawne smoki a młodzi czytelnicy „tworzyli” historyjki. Spotkanie było ciekawe a publiczność reagowała wręcz żywiołowo, nie dało się nudzić. Po spotkaniu, chętni uczniowie mogli zakupić książki Joanny Olech i poprosić o autograf z smocza pieczątką.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
28 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
To święto weszło na stałe do kalendarza naszej biblioteki. W tym roku uczennice klasy VII c czytały koleżankom i kolegom fragmenty utworów Brandona Mulla – „Baśniobór”
 i „Pięć królestw”.
Głośne czytanie przyciągnęło wielu słuchaczy, dlatego będziemy je kontynuować, a dla uczczenia 100 – lecia niepodległości Polski skorzystamy z wartościowych książek, które idealnie wpisują się w listopadowe obchody.


ROK SZKOLNY 2017/2018

„DZIECI CZYTAJ Ą DZIECIOM”
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa od lutego do maja 2018 r. trwała akcja czytelnicza „Dzieci czytają dzieciom”. W tym przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich, którzy w swoich klasach zostali „Mistrzami Czytania”. Spotkania czytelnicze odbywały się w poniedziałki w Przedszkolu Nr 151 przy ul. Zacisznej, a we wtorki w Przedszkolu „Chatka Skrzatka” Nr 326 przy ul. Bernardyńskiej. W lutym i marcu czytali uczniowie klas trzecich, a w  kwietniu i maju uczniowie klas drugich. Dzieci czytały  w dwóch lub trzech grupach po 10-15 minut. Akcja przyniosła  wiele satysfakcji, zarówno czytającym jak i słuchaczom. Uczniowie czytający młodszym kolegom czerpali radość z czytania innym, a słuchacze z zaciekawieniem słuchali i podziwiali zarówno literaturę jak i trudną sztukę czytania. Uczestnictwo w akcji przyczyniło się także do uwrażliwienia uczniów na potrzebę dzielenia się kulturą słowa.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM – RAFAŁEM WITKIEM
20 kwietnia 2018 r. klasa 2c uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Rafałem Witkiem – autorem powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci, laureatem konkursu im. Astrid Lindgren i zdobywcą Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Autor rozpoczął spotkanie pytając dzieci, czy wiedzą, kim jest, jak ma na imię, a jak na nazwisko. Czytelnicy wiedzieli, że nasz gość ma na imię Rafał, a na nazwisko Witek. Autor w fascynujący i zabawny sposób opowiadał o pracy pisarza o szukaniu pomysłów i etapach powstawania książki. Podczas spotkania wędrowaliśmy poprzez różnorodne formy literackie. Pisarz wyjaśnił, że nie lubi pisać wierszy, bo trudno do nich wymyślić tytuł. Ważną rolę, podczas spotkania, odegrała „tajemnicza walizka” Pana Rafała, z której dzieci wyciągały same przedziwne przedmioty nawiązujące do książek autora. Po wylosowaniu maskotki koala i węża prysznicowego, dzieci dowiedziały się, czy węże prysznicowe są jadowite? i na co Koala nie pozwala? Kolejnym zadaniem było odgadywanie zagadek, które autor wymyślał np.: „Rosną do góry i w dół, w proporcji pół na pół?”. Zosia i Krysia szybko odgadły, że to są zęby. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i wesołej atmosferze. Na zakończenie autor rozdawał autografy i wpisywał dedykacje do książek. Wierzymy, że to spotkanie zapadnie na długo w pamięci dzieci i zachęci do czytania.

SPOTKANIE Z PISARZEM – PAWŁEM BERĘSEWICZEM
17 kwietnia 2018 r. klasa 3d spotkała się w Bibliotece Publicznej Nr 54 z Pawłem Beręsewiczem  pisarzem, poetą, tłumaczem książek i autorem słowników polsko-angielskich. Luźna atmosfera i niekonwencjonalny sposób prowadzenia spotkania, sprawiły że autor mógłby godzinami opowiadać o swoich książkach. Niektórzy czytelnicy zostali zaproszeni do stolika, gdzie popijając herbatkę razem z pisarzem, w miłej atmosferze rozmawiali o trudnej sztuce czytania, o tym czy warto czytać. W trakcie spotkania autor przeczytał fragmenty swoich utworów, opowiadał o bohaterach, nie zdradzając zakończenia opowiadanych przygód. Na zakończenie spotkania pisarz chętnie odpowiadał na liczne pytania uczniów, rozdał wiele autografów i dedykacji do swoich książek. Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń, które na długo pozostanie w pamięci.

 II ETAP SZKOLNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA
Konkurs Pięknego Czytania  przeznaczony był dla klas II –III. Celem konkursu było rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci,  rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz motywowanie do czytania i stworzenie możliwości prezentacji własnych możliwości. Konkurs odbył się w dwóch etapach. Do drugiego etapu  przeszli uczniowie, którzy zostali mistrzami pięknego czytania w swoich klasach. W bibliotece odbył się drugi etap. Uczniowie mieli możliwość wyboru książki i fragmentu do przeczytania i zaprezentowania przed komisją, która oceniała wyrazistość, płynność, bezbłędność czytanych tekstów oraz  dykcję  i interpretację czytanego tekstu.

Wyniki konkursu:
Mistrzami Pięknego Czytania w klasach drugich zostali:
Antonina B. kl. 2a, Jagoda Ł. kl. 2a, Jagna W. kl. 2b, Jerzy Z. kl. 2c, Anna A. kl. 2c
Mistrzami Pięknego Czytania w klasach trzecich zostali:
Aleksandra K kl. 3c, Roksana O-K. kl. 3b, Kacper M. kl. 3d

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy!

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
Z okazji Światowego Dnia Poezji biblioteka gościła uczniów klas IV – VII oraz klas gimnazjalnych, którzy zgłosili się do Konkursu Pięknego Czytania Poezji. W miłej atmosferze, w towarzystwie pierwszych wiosennych promieni słonecznych wysłuchaliśmy wielu dobrych i ciekawych interpretacji utworów znanych polskich poetów, a kilku uczniów przedstawiło utwory własnego autorstwa. Komisja konkursowa – pp. J. Domalska, A. Rokita i A. Weber postanowiły nagrodzić następujące wykonania:
I miejsce: Emilia Gujska 5c, Dominika Chilińska 3c gim.
II miejsce: Aleksandra Nawrocka 4b, Julia Zielińska 4c
III miejsce: Olga Pogorzelska 4d
Wyróżnienia otrzymali: Stanisław Probosz 4b oraz Hanna Kukwa 6c
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy nagrodzonym. Konkursowi towarzyszyła wystawka tomików poezji dostępnych w bibliotece szkolnej oraz gazetka okolicznościowa poświęcona świętu poezji.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ DZIEWIT-MELLER
9 lutego 2018 r. klasa 6e uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Anną Dziewit –Meller w
Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy. Autorka książki "Damy, dziewuchy,
dziewczyny. Historia w spódnicy" w ciekawy sposób przedstawiła prawdziwe anegdoty kobiet, które zapisały się w historii i o których warto pamiętać, bo to bohaterki buntowniczki. To książka o losach sławnych Polek, którym do dziś wiele zawdzięczamy i które miały odwagę , by żyć inaczej. Pisarka opowiadała o zabawnych i trudnych losach m.in. pierwszej kobiety chirurg czy alpinistyki. Podczas spotkania z przejęciem i ogromną wrażliwością opowiadała o swoich ulubionych bohaterkach, o procesie powstawania tej książki, o swoim dzieciństwie i o tym jak i dlaczego została pisarką.
Wspomniała o przyjaciołach również pisarzach, a także o swoich planach wydawniczych i zdradziła
czytelnikom, w której bibliotece pisze swoje książki i w jaki sposób szuka zapomnianych bohaterek,
które zmieniały bieg historii. Na koniec spotkania autorka rozdawała pamiątkowe wpisy do swojej
książki.

POTKANIE AUTORSKIE Z MICHAŁEM RUSINKIEM
22 lutego klasa 3b miała zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu autorskim z pisarzem ksiązek dla dzieci i dorosłych, tłumaczem, literaturoznawcą oraz wieloletnim sekretarzem Wisławy Szymborskiej – Michałem Rusinkiem. Autor wielu książek min.” Wierszyki domowe”, „Wierszyki rodzinne”, ” Co ty mówisz”, „Kiedy byłem mały”, „Zaklęcie na w”. Podczas wizyty przybliżył małym czytelnikom swoją twórczość, a także wyjaśnił, w jaki sposób tworzy rymy. Pytał dzieci „Co to jest wiersz?” i „Co to jest opowiadanie?”. Następnie przeczytał dzieciom parę swoich utworów, a potem rozpoczęła się najciekawsza część spotkania: wspólne pisanie opowiadania. Pan Michał zaproponował nam wspólną zabawę, polegającą na wymyślaniu zabawnych przymiotników, które podawane przez uczniów wpisywał w wolne miejsca tekstu, który wcześniej napisał i przywiózł ze sobą. Efekt końcowy, czyli gotowe opowiadanie wzbudziło salwy śmiechu na sali. Było wesoło! Żywe i pełne emocji spotkanie zakończyło się wpisywaniem dedykacji do książek i wykonywaniem pamiątkowych fotografii.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ
20 lutego klasa 1b miała okazję uczestniczyć w kolejnym spotkaniu autorskim, organizowanym przez Bibliotekę Publiczną nr 54  mieszczącą się przy ul. Ludowej. Zaproszonym gościem była tym razem Pani Anna Onichimowska, znana i ceniona autorka kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży, sztuk teatralnych oraz licznych scenariuszy radiowych i telewizyjnych, laureatka prestiżowych nagród literackich w kraju i za granicą. Pisarka na co dzień mieszka w Warszawie, dużo podróżuje, interesuje się sportem, lubi pisać – to jej sposób na życie i praca. Chciała być dziennikarką, tak jak jej ojciec, została jednak pisarką. Pani Anna w trakcie spotkania rozmawiała z dziećmi o snach, co im się śni i czego się boją. Czytała fragmenty swoich książek, zachęcając tym samym do zapoznania się z jej twórczością. Na zakończenie spotkania pisarka odpowiadała  na liczne pytania słuchaczy, a dzieciom , które przyniosły książki jej autorstwa wpisała imienną dedykację.

MAŁGORZATA KAROLINA PIEKARSKA SPOTKAŁA SIĘ 5 LUTEGO Z UCZNIAMI KL. 5A W BIBLIOTECE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NR 54
Autorka przybliżyła  młodej widowni swój dorobek pisarski, skupiając się na książkach skierowanych do nastoletniego czytelnika. A znaleźć tutaj można i powieści przygodowo-detektywistyczne („Tropiciele”, „Czucie i Wiara czyli warszawskie duchy”) i poruszające temat tolerancji dla drugiego człowieka i cierpienia przemycanych dzikich zwierząt („Dzika”), jak również książki „typowo” młodzieżowe opowiadające o szkolnej codzienności („Klasa pani Czajki” i jej kontynuacja „LO-teria”) – pierwszych miłościach, przyjaźniach, walce
z kompleksami i pokonywaniu swoich słabości. Oprócz książek dla dzieci i młodzieży Małgorzata Karolina Piekarska opublikowała także dokumentalną książkę „Dziewiętnastoletni marynarz” (zbiór listów ucznia szkoły morskiej, jej stryjecznego dziadka Zbigniewa Piekarskiego) wraz z nieżyjącym ojcem, Maciejem Piekarskim książkę w formie osobistego reportażu „Syn dwóch matek”, poświęconą zagładzie Zamojszczyzny w czasie
II wojny światowej.
Mamy nadzieję, że takie spotkania z pisarzami będą aktywną zachętą do czytania, bo każdy chętniej sięgnie po książkę, której autora poznał osobiście.

WALENTYNKOWE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ
14 lutego w obu bibliotekach naszej szkoły można było wypożyczyć walentynkowe książkowe niespodzianki. Zasady zabawy były proste – czytelnicy mogli wypożyczać książki opakowane tak, by okładka, tytuł i autor były ukryte. O wyborze decydowała wielkość lub ciężar książki, a czytelnik dowiedział się,  jaką pozycję wypożyczył dopiero po jej odpakowaniu. Walentynki to świetna okazja, by polubić czytanie. Może książka niespodzianka okaże się tą nową,  ulubioną, może dzięki niej poznamy nowego, ulubionego autora, albo zainteresujemy się nowym gatunkiem literackim.
Dziękujemy wszystkim, którzy dali się porwać atmosferze walentynkowej tajemnicy
i życzymy wielu wspaniałych chwil z książką!

SPOTKANIE Z BARBARĄ KOSMOWSKĄ
Miłe wspomnienia pozostaną w pamięci uczniów kl. 7a, którzy spotkali się w Bibliotece nr 54 z p. Barbarą Kosmowską.
Pisarka i autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży w swoich powieściach nie boi się poruszać trudnych tematów i problemów życia codziennego dotyczących przyjaźni, pierwszej miłości, a także śmierci. Przestawia je w sposób przystępny dla młodego czytelnika, więc w losach bohaterów odnajdują często siebie. Jej powieść dla nastolatek „Buba” wygrała konkurs „Uwierz w siłę wyobraźni” i została nominowana do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2003”, a „Pozłacana rybka” dostała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. „Dziewczynka z parku” i „Kolorowy szalik” to dwie jej ostatnie książki
o samotności i inności 9-latków. Książki pani Kosmowskiej można czytać w każdym wieku.
Polecamy Wam książki  Barbary Kosmowskiej i zapraszamy do biblioteki!

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY „MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA”
W grudniu podczas pasowania na czytelnika ogłoszono konkurs czytelniczo-plastyczny dla uczniów klas pierwszych na ilustracje do pierwszej przeczytanej książki z biblioteki szkolnej. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy dowolną techniką plastyczna. Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
Wyniki konkursu:
I miejsce – Zosia C. kl. 1a
II miejsce – Marcel M. kl. 1b
III miejsce – Tymon K. kl. 1b                      Gratulujemy zwycięzcom!

SPOTKANIE AUTORSKIE Z GRZEGORZEM KASDEPKE
W dniu 15 grudnia  odbyło się w Bibliotece Publicznej dla dzieci i Młodzieży nr 54 spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke, autorem książek dla dzieci i młodzieży, twórcą słuchowisk radiowych,  redaktorem naczelnym magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Jest najchętniej czytanym polskim autorem, a za swoją twórczość otrzymał wiele nagród. Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, a Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” uznała „Detektywa Pozytywkę” za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci minionej dekady. W czasie spotkania  pisarz czytał fragmenty swoich książek, a także przeprowadził bogato ilustrowaną lekcję o związkach frazeologicznych. Ta część spotkania przyniosła wiele radości i uśmiechów na twarzach dzieci. Uczniowie pytali skąd autor czerpie pomysły do swoich książek, kiedy opublikował pierwszą książkę i ile ich napisał. Nie zabrakło też pytań dotyczących życia prywatnego pisarza. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, że słynny bohater opowiadań, detektyw Pozytywka, wkrótce znów się pojawi, i co ciekawe, będzie miał na imię Eugeniusz. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, a dzieci nagrodziły pisarza gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania każdy uczeń mógł otrzymać dedykację oraz autograf.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z ZOFIĄ STANECKĄ
11 grudnia klasa 1a w uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Zofią Stanecką – autorką wielu bajek i opowiadań dla dzieci. Największą popularność przyniosły jej książki z serii „Basia” opowiadające o małej dziewczynce, która często próbuje poradzić  sobie w trudnych sytuacjach. Odkrywa, że ważne pytania mają często proste odpowiedzi. Pisarka rozpoczęła spotkanie od przybliżenia swojej twórczości, opowiedziała  w jaki sposób powstają książki, skąd czerpie pomysły na ich pisanie i jak wygląda jej codzienna praca. Swoją opowieść ilustrowała dowcipnymi rysunkami. Dzieciom podobał się garnek zamiast głowy, który odzwierciedlał  mózg, w którym tak jak w zupie wszystko się miesza i dzięki temu powstają świetne pomysły na nowe książki.  Również dzieci miały szansę poczuć się artystami, przelewając na papier wizerunek wyśnionego przez siebie kota. Pisarka czytała wybrane fragmenty swoich książek i przedstawiała za pomocą tekturowych kukiełek  krótkie scenki z życia Basi i jej taty. Na koniec dzieci mogły nabyć książki autorki z jej dedykacją i autografem. Spotkanie upłynęło w miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że żywy kontakt z pisarką przyczyni się do tego, że dzieci chętniej będą sięgały po książki.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA
8 grudnia odbyło się uroczyste włączenie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników
biblioteki szkolnej. Przyszli czytelnicy zostali zapoznani z regulaminem biblioteki i zasadami
wypożyczania księgozbioru. Podczas pogadanki o poszanowaniu książek dzieci obejrzały teatrzyk ilustracji – Kamishibai, pt. „Skarga książki”. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia. Uczniowie klas pierwszych obiecali, przestrzegać zasad i obowiązków czytelnika oraz czytać i szanować książki. Następnie przystąpili do pierwszych wypożyczeń. Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali medale upamiętniające pasowanie na czytelnika i zakładki do książek.

Spotkanie autorskie z p. Joanną Olech
4 grudnia w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr LIV klasa 3a uczestniczyła w spotkaniu autorskim z panią Joanną Olech, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pisarką i ilustratorką, krytykiem literackim, jurorką konkursów literackich i ilustratorskich. Autorka publikuje również w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczypospolitej” i „Nowych Książkach”. Jest twórcą znanej i bardzo lubianej przez dzieci „Dynastii Miziołków”. Pani Joanna Olech zdobyła wiele nagród i wyróżnień, m.in. nagrodę Naszej Księgarni, nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego, nagrodę specjalną Polskiej Sekcji IBBY. W czasie spotkania Pani Joanna zdradziła dzieciom, jak to się stało, że została pisarką i w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o „Pomponie w rodzinie Fisiów”, niezwykłych przygodach pewnego zabawnego smoka. Podczas spotkania dzieci brały udział w licznych zabawach językowych i zagadkach. Układały własne historie do tworzonej ilustracji przez pisarkę, a także mogły dowiedzieć się kim zostaną w przyszłości. Uczniowie byli aktywni i chętnie uczestniczyli w proponowanych przez pisarkę magicznych atrakcjach. Na koniec spotkania można było uzyskać autograf z „miziołkową” albo „smoczą” pieczątką.

GIMNAZJALIŚCI W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
29 listopada 2017 r. Grupa uczniów klas trzecich gimnazjum pod opieką p. J. Domalskiej gościła w  Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie. Młodzież  zapoznała się z katalogiem on-line, poznała zawartość bibliotecznej bazy danych oraz typy dokumentów jakie można znaleźć w komputerowej bazie biblioteki (książki, czasopisma, artykuły z czasopism); jednym słowem, poznała możliwości, jakie daje korzystanie z katalogu.
Uczniowie mogli także  praktycznie sprawdzić swoje nowo nabyte umiejętności:
w katalogu on-line wyszukiwali książek i opracowań utworów, czasopism i zawartych w nich artykułów oraz zrealizowali indywidualne zamówienia w magazynie książek.
Zdobyta dziś wiedza oraz umiejętność wyszukiwania książek przy pomocy katalogu komputerowego z pewnością wykorzystane zostaną przez uczniów już dziś, ale będą przydatne także w nieodległej przyszłości, w ich dalszej edukacji.

Spotkanie z pisarką, p. Zuzanną Orlińską
Wszyscy lubimy spotkania autorskie! Możliwość osobistego porozmawiania z pisarzem, poznania jego warsztatu i tajników pisania książek oraz zdobycia autografu – jest po prostu bezcenna!

Znakomitą sposobność uczestniczenia w spotkaniu z pisarką, p. Zuzanną Orlińską miała klasa 4a, która razem ze swoją wychowawczynią, p. Iwoną Omelan i bibliotekarką, p. Jolantą Domalską wybrała się do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 54.

Spotkanie było wspaniałym przeżyciem! Pani Zuzanna barwnie opowiadała o swoich inspiracjach i kulisach powstawania kryminału historycznego – „Detektywi z klasztornego wzgórza” oraz innych swoich książek. Dzieci miały okazję zapoznać się z zasadami szyfru krzyżackiego i wspólnie odczytać zaszyfrowany tekst. Dużo śmiechu i zabawnych komentarzy było reakcją na odczytane przez autorkę fragmenty książki „Cierpienia sięciolatka”. Ta pozycja, powstała na podstawie obserwacji starszego syna p. Orlińskiej,  bardzo spodobała się wszystkim. Opowieść o swoich książkach pisarka ilustrowała zabawnymi filmikami reklamowymi. Po spotkaniu każdy mógł poprosić o autograf w zakupionych książkach, które pisarka ozdabiała również okolicznościową pieczęcią. Wszyscy poczuli się zachęceni, by przeczytać także inne książki autorki.
To było wspaniałe przedpołudnie! Jolanta Domalska

Akcja „Przerwa z książką”- ciche czytanie w bibliotece
Ciche czytanie – czekamy na nie!
„Przerwa z książką”- ciche czytanie w bibliotece trwa od początku roku szkolnego… .. i jest momentem wyczekiwanym przez wiele osób… jest czasem prawdziwego odprężenia i relaksu. Zapraszamy dzieci i młodzież na lekturę ulubionej książki w ciszy i miłej atmosferze.
Spróbuj! Dołącz do nas w bibliotece!

Konkurs na Recenzję Książki rozstrzygnięty
Uczniom klas 5 – 7 szkoły podstawowej oraz 2 – 3 gimnazjum częściej zaglądającym do książek spoza kanonu lektur, biblioteka w Dużej Szkole zaproponowała udział w Konkursie na Recenzję Książki. Zadanie konkursowe polegało na zrecenzowaniu ulubionej książki i zachęceniu innych czytelników do jej przeczytania. Najciekawsze prace napisały:
1. Zosia Paś z kl. 7c – recenzja książki „Cud chłopak”
2. Natalia Ostasz z kl. 3b gim., która napisała recenzję „Złodziejki książek”
3. Zosia Leśniewska z kl. 3d gim.– recenzja książki „Dziwny przypadek psa nocną porą”
Autorki najlepszych prac otrzymają nagrody książkowe, a wszystkie recenzje będzie można przeczytać na szkolnej stronie internetowej w zakładce Biblioteka.
Dziękuję za udział w konkursie i zapraszam do biblioteki. Jolanta Domalska

Konkurs na hasło reklamujące naszą bibliotekę szkolną zakończony
Wszystkie hasła i wierszyki będące reklamą naszej biblioteki szkolnej i zarazem dowodem zdolności twórczych uczniów, które wpłynęły na konkurs, publikuję na stronie internetowej szkoły i dodatkowo na tablicach obok biblioteki.
Dziękuję za udział w konkursie (szczególnie Mateuszowi z gimnazjum oraz Oli, Julii i Kubie z SP) i mam nadzieję, że Wasza reklama szkolnej biblioteki zachęci koleżanki i kolegów do częstych odwiedzin tego miejsca.
Jolanta Domalska

 1. Książka to twój przyjaciel w trudnych chwilach
 2. Im więcej czytasz, tym więcej rozumiesz
 3. Kiedy słońce, kiedy deszcz, książkę z biblioteki bierz
 4. Szkolna biblioteka, twoja przygoda
 5. Jeśli czytać lubisz, nigdy się nie nudzisz
 6. Książka nie gryzie, czytanie nie boli
 7. Gdy przeczytasz książek wiele, będziesz biblioteki przyjacielem
 8. Czytając książki, masz więcej żyć, niż kot
 9. W klasie nauka, na boisku sport,
  a w bibliotece książek moc.
  Czekają na ciebie, zapraszają
  przygodę i humor zapewniają.
 10. Niech wam nasza biblioteka chwilę marzeń uprzyjemnia.
  Czytać warto, marzyć warto, bo od tego się pięknieje i mądrzeje
 11. Nasza biblioteka – dobre miejsce dla człowieka,
  a więc człowieku mały i duży,
  Niech ci się więcej czas nie nuży,
  okładki książek zachęcają, a pełne półki zapraszają.

Światowy Dzień Pluszowego Misia 25XI
Tradycyjnie od kilku lat w bibliotece szkolnej obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada na dzień 25 listopada. Choć trudno  uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 115 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie. Z tej okazji w dniach 23-27 listopada zorganizowaliśmy w czytelni wystawę pluszowych misiów i książek o misiach, zachęcając najmłodszych do czytania i poznawania misiowych przygód. Przygotowaliśmy wystawę „Najsłynniejsze misie świata” przedstawiające opis i sylwetkę słynnych misiów będących bohaterami filmowymi i literackimi. Wiele ciekawostek i informacji o prawdziwych niedźwiedziach można było dowiedzieć się z wystawy „Misie w przyrodzie” i filmu „Niedźwiedź brunatny”. Na zakończenie spotkania dzieci zostały poczęstowane tym, co misie lubią najbardziej – miodem. Do wspólnego świętowania zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola 151 z ulicy Zacisznej i 326  ”Chatka Skrzatka” z ulicy Bernardyńskiej. przedszkoli.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 29 września 2017 r.
Czytanie rozwija rozum młodzieży,
odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności,
daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach losu. 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Dzień ten obchodziliśmy również w naszej szkole. Celem, który chcieliśmy osiągnąć tego dnia było zachęcenie naszych uczniów do czytania książek. Czytanie rozwija przecież wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.
Zatem 29 września 2017 r., na wybranych lekcjach, nauczyciele i uczniowie w Małej i Dużej Szkole czytali na głos przez 10 minut fragmenty nowych, ciekawych książek zakupionych z projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. A jest ich w naszych bibliotekach szkolnych ponad 800, więc było z czego wybierać.
Nauczyciele w Małej Szkole czytali „Mity dla dzieci”, „Wścibskich”, Najwierniejszych przyjaciół”, „Opowiadania z morałem”.

Uczniowie w Dużej Szkole wybrali: „Zwiadowców”, „Sieroce pociągi”, „Uniwersytet dziecięcy”, „Kroniki Archeo. Skarb Atlantów”, „Bracia Lwie Serce”.

Czytaliśmy w klasach, w świetlicy, w czytelni, na szkolnym boisku. Fragmenty „Kronik Archeo” i „Braci Lwie Serce” zainspirowały uczniów do wykonania prac plastycznych.

Gra terenowa w bibliotece.
W ramach zajęć z języka polskiego, w trakcie omawiania lektury „Szatan z 7 klasy” zaprosiłyśmy klasę 6c do gry terenowej w bibliotece. Na drodze do zdobycia skarbu uczniowie poszukiwali informacji w katalogu i na półkach z książkami, rozwiązywali zagadki literackie. Gra w bibliotece okazała się być nie tylko ciekawym i pożytecznym pomysłem, ale także zabawą dla poszukiwaczy skarbu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie ‚Zagadka w bibliotece”.
W listopadzie, w szkolnej bibliotece rozpoczął się konkurs dla klas II i III Małej Szkoły o nazwie Zagadka w bibliotece. Brzmi tajemniczo i zachęcająco. Ale co to może oznaczać? Jakie zagadki będą czekać w szkolnej bibliotece? Tego uczniowie dowiedzą się na początku każdego miesiąca. Bo właśnie wtedy będą udostępnione 3 pytania konkursowe, na które odpowiedzi należy szukać w książkach z naszej biblioteki. Zadaniem uczniów jest udzielenie odpowiedzi na zadane pytania,
zapisanie ich na kartce i wrzucenie do skrzynki znajdującej się w bibliotece. Za pięknie udzielone odpowiedzi można otrzymać punkty. Podsumowanie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi w maju. W listopadzie rozpoczynamy poszukiwania odpowiedzi na pytania do książki A.A. Milne pt. Kubuś Puchatek. 
Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia. I już jesteśmy ciekawi, jakie zagadki jeszcze przed nami.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PAWŁEM BERĘSEWICZEM
27 października w Bibliotece Publicznej nr 54, klasa 3c spotkała się z Pawłem Beręsewiczem – autorem licznych książek dla dzieci i młodzieży (między innymi Więcej niż klubPoczet psujów polskich, Człowiek z blizną, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Co tam u Ciumków?, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Noskawery). Twórczość pisarza była wielokrotnie nagradzana. Na początku spotkania pisarz w dowcipny sposób opowiedział o przebiegu swojej kariery zawodowej. Dowiedzieliśmy się, że Pan Paweł pracował jako nauczyciel języka angielskiego w liceum, a następnie  zajmował się tłumaczeniem literatury anglojęzycznej. Jest również autorem słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. W związku z tym pisarz sprawdził znajomość języka angielskiego u naszych czytelników. Następnie skierował uwagę słuchaczy w stronę czytelnictwa, zadając pytanie, czy to prawda,  że coraz mniej dzieci czyta książki i czy prawdą jest, że chłopcy robią to rzadziej niż dziewczynki. Zadając pytania sprowokował dyskusje o czytelnictwie, w którą dzieci bardzo chętnie się włączyły. Najciekawsze było kiedy nasz Gość wyjął z torby mikroskopijne filiżanki, czajniczek i zaprosił chętnych słuchaczy na wywiad przy „kawie i herbacie”. Wlewając wyimaginowaną „kawę lub herbatę” prowadził ciekawą rozmowę o swoich książkach. Starał się przybliżyć bohaterów swoich powieści i nie zdradzając zakończenia książek, zachęcał do ich przeczytania . Podczas godzinnego spotkania z pisarzem, ani na chwilę nie powiało nudą, a dzieci reagowały żywo i chętnie rozmawiały z autorem zadając wiele pytań. Na zakończenie Pan Beręsewicz rozdawał autografy i wpisywał dedykacje do książek. Na pewno spotkanie zapadnie na długo w pamięci dzieci i zachęci do czytania.

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY „Poczytaj mi mamo! Poczytaj mi tato!” Konkurs czytelniczy przeznaczony był dla uczniów klas 1-3 i ich rodziców. Celem konkursu było rozwijanie u dziecka potrzeby kontaktu z książką, zachęcanie do słuchania bajek, wierszy i opowiadań w wykonaniu rodziców a w przyszłości do samodzielnego czytania. Wspólne czytanie to również wzmacnianie więzi emocjonalnych łączących rodzica i dziecko oraz kształtowanie gustów czytelniczych. Zadaniem dla rodziców było wybrać książkę do głośnego czytania i przeczytać dziecku natomiast dzieci miały zilustrować najciekawszy fragment przeczytanej książki. Na konkurs wpłynęło wiele prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Zwycięzcy za trzy pierwsze miejsca otrzymują nagrody książkowe a pozostali uczestnicy konkursu nagrody „pocieszenia”.
I miejsce  – Jagna W. kl. 2b ; Jakub S. kl. 3c ; Julek A. kl. 3b
II miejsce –  Matylda K. kl. 3d ; Lukman A. kl. 1a ; Jara A. kl. 2b
III miejsce – Emilka S. kl. 1a ; Tosia W. kl. 1b ; Julia Cz. kl. 3a ; Natalia G kl. 1b