BIBLIOTEKA

BIBLIOTEKA w DUŻEJ SZKOLE:

poniedziałek w godz. 8.00-14.00
wtorek w godz. 9.30-12.30
środa w godz. 9.30-12.30
czwartek w godz. 8.00-12.00
piątek w godz. 8.00-14.00

BIBLIOTEKA w MAŁEJ SZKOLE

poniedziałek nieczynna
wtorek w godz. 7.30-13.30
środa w godz. 7.30-13.30
czwartek w godz. 7.30-13.30
piątek nieczynna

Do korzystania ze szkolnego księgozbioru zapraszają Panie Jolanta Domalska i Lucyna Kuć.

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

Rok szkolny 2021/2022

Spotkanie autorskie z Joanną Fabicką

6 czerwca klasa 5a uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Joanną Fabicką – pisarką scenarzystką i psychoterapeutką związaną z Komitetem Ochrony Praw Dziecka.

Pisarka mówiła o swojej twórczości, lecz głównie o powieści młodzieżowej „Rutka”, która opowiada o przyjaźni, samotności, dzieciństwie i wartościach, o których dorośli często zapominają. Książka została wyróżniona wieloma nagrodami, m.in. była „Książką roku 2016 polskiej sekcji IBBY”. Powieść „Rutka” została wpisana na Złotą Listę Lektur Fundacji ABC Cała Polska Czyta Dzieciom. Autorka zdradziła, że książka doczekała się już ekranizacji. Jej druga powieść „Wszystkie kolory świata” , którą przedstawiła dzieciom, porusza  niesamowicie ważne w dzisiejszych czasach tematy, hejtu i braku tolerancji.

Spotkanie z pisarka było bardzo wartościowe i na pewno zachęciło wielu do przeczytania zaprezentowanych książek.

 

Spotkanie online z Elizą Piotrowską – autorką książek dla dzieci.

17 maja klasa 1a uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Elizą Piotrowską – autorką i ilustratorką książek dla dzieci, poetką i tłumaczką języka włoskiego. Pisarka jest laureatką wielu konkursów literackich i plastycznych. Pani Eliza została wyróżniona przez Fundację      „ ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz polską sekcję IBBY. Napisała ponad 200 książek, a od 2011 roku mieszka na stałe w Brazylii.

Podczas spotkania pisarka zaprezentowała swoje książki ale najwięcej uwagi poświęciła serii książek o słynnej cioci Jadzi i jej bratanicy. Ciocia Jadzia jest ciocią, o jakiej marzy każde dziecko. Jest energiczna, pogodna, ma świetne poczucie humoru i pomysły. Z nią wszystko jest ciekawe, zabawne, ale też pouczające. Do tego nie rozkazuje dzieciom, za to świetnie je rozumie i zawsze potrafi znaleźć radę. Pani Eliza pokazała wszystkim ogromną wełnianą maskotkę cioci Jadzi i namawiała do świętowania 18 czerwca Dnia Cioci, bo jak stwierdziła, każdy ma swoją ulubioną ciocię.
Autorka opowiedziała dzieciom o spotkaniu na swojej drodze wybitnej polskiej poetki Danuty Wawiłow, która pomogła jej rozwinąć talent i miłość do pisania. Zachęcała dzieci do pisania swoich pierwszych książek.  Podczas spotkania czytelnicy zadawali mnóstwo pytań, na które Pani Eliza wyczerpująco odpowiadała.
Spotkanie z pisarką przebiegło w miłej atmosferze i było wspaniałą okazją aby zachęcić dzieci do sięgania po książki i rozwijania w nich pasji czytania.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

 

„Biblioteka – świat w jednym miejscu” – to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek obchodzonego od 8 -15 maja.

Tegoroczne hasło zachęca nas do szerokiego spojrzenia na bibliotekę. Jest to bowiem nie tylko miejsce znane w szkole, miejsce spotkań z bibliotekarkami czy kolegami dzielącymi wspólne pasje, ale także okno na cały otaczający nas świat.
To tutaj możemy odnaleźć odpowiedź na każde nurtujące nas pytanie.
Tu rozpoczynamy podróże po najdalszych zakątkach świata i odkrywamy jego piękno. W tym miejscu zaglądamy w przeszłość, podróżujemy do najdalszych zakątków globu, obserwujemy kosmos, poznajemy fakty naukowe, a jeśli mamy ochotę – dzięki fantastyce – przenosimy się do krainy wyobraźni.

Tegoroczny świąteczny tydzień zapamiętamy na dłużej, bo obok quizów, zgadywanek, czy plebiscytu na jedną ulubioną książkę, sprawiliśmy w małej i dużej szkole miłą niespodziankę naszym nowym uczniom z Ukrainy, którzy dzięki darom
z lwowskiego wydawnictwa Stary Lew mogą wypożyczać książki w języku ojczystym.

Mamy nadzieję, że z upływem czasu nowi koledzy poszerzą grono uczniów czytających w języku polskim, bo czytać warto, a w bibliotece mamy cały świat
w jednym miejscu i całą wiedzę na wyciągnięcie ręki.

Ważne święta majowe

Przed nami początek maja i ważne święta. Pamiętacie jakie?

1 maja Międzynarodowy Dzień Pracy – święto zostało ustanowione w Paryżu
w 1890 roku. W tym dniu pamiętamy o tych, którzy zginęli podczas strajków oraz
w trakcie wykonywania swojej pracy. W Polsce 1 maja ustanowiono jako Święto Pracy i dzień wolny od pracy w 1950 roku.

2 maja to Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto ustanowione w 2004 roku na mocy ustawy o godle, barwach i hymnie narodowym. Poza granicami kraju mieszka prawie 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego. 

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. Była to pierwsza Konstytucja w Europie. Uchwalona została przez tzw. Sejm Wielki zwanym też Sejmem Czteroletnim. To przełomowe wydarzenie i jedno z najważniejszych w historii Polski.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

obchodzony jest w tym roku pod hasłem „Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”. (Monteskiusz)

To niezwykłe święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, bibliotek, księgarń, czytelników, a przede wszystkim czytelnictwa!

W obliczu zatrważających wydarzeń ze świata potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa, chwilowego oderwania myśli od złych wiadomości, wytchnienia; wobec tego książka jest idealnym lekarstwem na ten trudny czas – przynosi ukojenie, a dzięki bohaterom nigdy nie jesteśmy sami.

Z inicjatywy UNESCO, co roku, wybierana jest Światowa Stolica Książki – miasto, które przygotowało najlepszy program promujący książki i czytelnictwo. Jako pierwsze, w 2001 r., otrzymał je Madryt, stolica Hiszpanii. W 2016 roku tytuł Światowej Stolicy Książki otrzymał Wrocław, a w tym roku będzie nią Guadalajara
w Meksyku.

23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też, jak sama nazwa wskazuje, dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

Podsumowując, książka jest jak najlepszy przyjaciel. Wiernie nam towarzyszy, wspiera, potrafi pocieszyć i poprawić humor. Jest doskonałym lekarstwem na nudę i gorszy dzień.

25 kwietnia klasa 4a uczestniczyła w spotkaniu autorskim z Joanną Olech – pisarką i laureatką licznych prestiżowych nagród. Napisała m in. popularną „Dynastię Miziołków” i trylogię o przygodach Smoka Pompona i rodziny Fisiów. W czasie spotkania autorka opowiedziała dzieciom, jak została pisarką i skąd czerpie pomysły na tworzenie książkowych postaci i ich barwnych przygód. Następnie prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki, czytała fragmenty „Dynastii Miziołków” i opowiadała o głównych bohaterach tej książki Uczestnicy spotkania aktywnie brali udział w zabawach, zgłaszali się do konkursów i odgadywania zagadek. Dzieci sprawdzały też swoją kreatywność, wymyślając na szybko historie o smokach w różnych nastrojach, które autorka rysowała w trakcie opowiadania. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze a na koniec każdy otrzymał kartkę z autografem i pieczątką smoka.


25 kwietnia otrzymaliśmy od grafików z firmy Pathfinder23 przepięknie ilustrowane książki w języku ukraińskim
.

Z inicjatywy tej firmy przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na zrzutka.pl i zakupiono z wydawnictwa lwowskiego Stary Lew 200 książek z pięknymi ilustracjami ukraińskich artystów.

Mamy nadzieję, że książki w ojczystym języku sprawią, że ta trudna i nieplanowana zmiana dla dzieci z Ukrainy będzie trochę łatwiejsza a nowa szkoła stanie się przyjazną przestrzenią dla nich i ich kultury.


Poznajemy słowniki

 „Poznajemy słowniki” pod takim hasłem 12 kwietnia odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy III b, która składała się z dwóch części. W części teoretycznej trzecioklasiści dowiedzieli się, co to są słowniki i do czego one służą oraz jaki jest ich podział. Poznali kilka rodzajów słowników m.in. Słownik Języka Polskiego, Słownik Związków Frazeologicznych, Słownik Wyrazów Obcych. W części praktycznej nie mogło zabraknąć samodzielnych ćwiczeń słownikowych, w których dzieci chętnie brały udział wyszukując odpowiednie hasła. Uczniowie stwierdzili, że warto jest korzystać z różnych słowników, bo pomagają dbać o poprawność wypowiedzi, wzbogacają zasób słów, a tym samym pomagają w uzyskiwaniu dobrych ocen w szkole.


Poznajemy bibliotekę i jej zbiory

11 kwietnia odbyła się lekcja biblioteczna „Poznajemy bibliotekę i jej zbiory”, na którą przybyli uczniowie z klas IV ze świetlicy szkolnej. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o podstawowych funkcjach biblioteki szkolnej, która gromadzi, opracowuje, przechowuje i udostępnia zgromadzony księgozbiór. Omówiono również pojęcie „Księgozbiór podręczny” oraz system ustawienia książek na półkach. Głównym celem spotkania była popularyzacja biblioteki i jej zbiorów, uświadomienie uczniom roli książki w życiu człowieka i zachęcenie do czytania i wypożyczania książek.

Wiosna to poezja 

21 marca to pierwszy dzień wiosny i Światowy Dzień Poezji.
Wiele osób młodszych i starszych chciałoby zostać pisarzem czy pisarką. Niektórzy już piszą, na przykład do szkolnej gazetki, inni – jeszcze nieśmiało – do szuflady.
Czy każdy może zostać poetą? Czy trudno jest tworzyć związki wyrazów i szukać nowych znaczeń w wyrazach dobrze znanych?
A ponieważ poezja może być filozoficzna, ale również zabawna, z okazji jej święta,  biblioteka zaproponowała czytelnikom zabawę na stworzenie swojego pierwszego zestawu poetyckiego.
Towarzyszyła jej wystawka tomików poezji lubianych autorów znanych zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom.

Spotkanie autorskie online z Rafałem Witkiem

11 marca klasa 3c uczestniczyła w spotkaniu autorskim online z panem Rafałem Witkiem. Pisarz jest laureatem wielu nagród, zdobył Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, jest także laureatem konkursu im. Astrid Lindgren. W swoim dorobku ma ponad trzydzieści książek dla dzieci, m. in.: „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja”, „Maja na tropie jaja”, „Klub latających ciotek”, „Pierwszaki z kosmosu”, seria Bzik & Makówka.
Napisał też wiele innych ciekawych książek, o których opowiadał dzieciom, czytając wybrane fragmenty i prezentując bohaterów książkowych. Autor przygotował mnóstwo ciekawych zagadek i zadań specjalnych z udziałem wybranych dzieci. Jednym z takich zadań było znalezienie wyrazów, które zawierają słowo kot.
Na zakończenie spotkania nadszedł czas zadawania pytań pisarzowi. Dzięki temu wszyscy mieli możliwość usłyszeć: czy pisanie książek jest trudne?, skąd brać pomysły do tworzenia?,  ile książek pisze pan w ciągu jednego roku? i od kiedy wiedział pan, że zostanie pisarzem?.
Spotkania autorskie w bibliotece to dobry moment, by przekonać się, jak wiele radości może przynieść czytanie, a bezpośredni kontakt z pisarzem zachęca do czytania i rozwija zainteresowania czytelnicze.


Razem z Ukrainą

Od kilkunastu dni przeżywamy bardzo mocno wydarzenia w Ukrainie….
Koszmar wojny stał się wszystkim bardzo bliski, ale i przerażający.
Biblioteka naszej szkoły chce symbolicznie okazać swoje ogromne wsparcie
dla Ukraińców, a w szczególności dla tych uczniów i nauczycieli, którzy blisko
związani są z naszą szkołą.
W obliczu okrutnej i nieuzasadnionej agresji wobec naszych sąsiadów, solidarnie łączymy się w smutku i żywionych obawach.
Solidarnie mówimy NIE przemocy.

„Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.”
                                                                                                                                      B. Dylan

Spotkanie autorskie online z Joanną Jagiełło. 

7 marca 2022 w klasie 6b odbyło się spotkanie autorskie online z Joanną Jagiełło – pisarką książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Pani Joanna jest autorką m.in „serii kawowej ”: ”Kawa z kardamonem”, „Czekolada z chili”, „Tiramisu z truskawkami”, ”Mleko z miodem”. Jedna z tych powieści „Kawa z kardamonem” znalazła się w kanonie lektur obowiązkowych w Ukrainie.

 Autorka rozpoczęła spotkanie opowiadając o początkach swojej kariery literackiej, pierwszej napisanej książce,  inspiracjach i pomysłach, które przelewa na papier. Przedstawiła bohaterów swoich książek oraz tematykę w nich zawartą. W swoich książka pisze o tym, co dla młodych ludzi jest ważne, o wartościach, jakimi kierują się w życiu i o tym, jak dążą do spełnienia swoich marzeń. Dzieci dowiedziały się, że oprócz największej pasji, jaką jest pisarstwo w wolnym czasie również maluje, gra na gitarze, komponuje i podróżuje.

Spotkanie było bardzo ciekawe a bezpośredni kontakt z autorką książek, które można odnaleźć na półkach naszej biblioteki szkolnej, przyczyni się do promocji czytelnictwa i częstsze sięganie po książki.

 

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Powinniśmy pracować nad sobą, dużo czytać, uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać.

Jesteśmy Polakami – kochajmy polszczyznę! Już najmłodsze dzieci wiedzą, że w polskiej pisowni występują charakterystyczne kreski, kropki, ogonki. Te wyjątkowe litery to znaki diakrytyczne: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż, które odróżniają nas od innych narodów na świecie. To część naszej kultury. Mówmy o tym, szczyćmy się tym. Jesteśmy narodem, który ma bardzo piękny i bogaty język. Bez polskich liter nie będzie gór, tylko gory, bez polskich liter nie będzie królów… będą tylko krole. Bez polskich liter zniknie miś… zostanie tylko mis.
Uczennico i Uczniu! Dbaj o język polski!
Nie kalecz języka polskiego: nie używaj brzydkich słów!
Pamiętaj o poprawności językowej. Zapamiętaj: „szedłem”, „proszę pani”, „w cudzysłowie”, „umieją”, „rozumieją”, „wziąć”, „pomarańcza”. Kiedy piszesz SMS-y, e-maile, komunikujesz się przez Facebooka, używaj: kropek, przecinków, polskich znaków: ś,ź,ć,dź,ń,ó, dużych liter, dbaj o poprawność ortograficzną!

Walentynki w bibliotece 

To święto kojarzy się głównie z kartkami, serduszkami i różami. W tym dniu okazujemy innym naszą sympatię, przyjaźń, miłość. Nie wszyscy jednak obchodzą to święto, ponieważ nie chcą ograniczać okazywania uczuć do jednego tylko dnia w roku. Dla jednych i drugich mamy jednak książki mówiące o uczuciach, które można czytać 14 lutego i w każdy, inny dzień roku.

Naszym młodszym czytelnikom polecamy książki o miłości, nieśmiałości i problemach 9-10-latków: Zakochałem się w Milenie, Na zawsze Milena (autor: Per Nilsson) oraz Sto porad dla nieśmiałych (autorzy: Eva Susso i Benjamin Chaud).

O sercowych, i nie tylko, problemach młodzieży przeczytamy w książkach: Zapałka na zakręcie, Beethoven i dżinsy (autorka: Krystyna Siesicka), Za minutę pierwsza miłość (autorka: Hanna Ożogowska), Moje serce należy do Ciebie (autor: Alessio Puleo), Gwiazd naszych wina, Papierowe miasta (autor: John Green).

14 lutego wszystkich czytelników kochających książki, biblioteka obdarowała żartobliwymi walentynkami z wierszykiem lub życzeniami, które mogli dla siebie wylosować, a walentynkowe książki obchodziły swoje święto w kolorze miłości, czyli w czerwieni.

 

Spotkanie autorskie online z Wojciechem Widłakiem
W dniach 18-20 stycznia odbyły się spotkania autorskie online z Wojciechem Widłakiem – pisarzem, twórcą literatury dziecięcej, autorem książek m.in. o Wesołym Ryjku i Panu Kuleczce. Seria o Panu Kuleczce znajduje się na Złotej Liście Książek polecanych do czytania najmłodszym przez Fundację „ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy 1a,1b i 2c. Pisarz rozmawiał z dziećmi na temat tego, co jest potrzebne do napisania książki, skąd się biorą pomysły na pisanie i jak działa wyobraźnia. W trakcie spotkania czytał fragmenty swoich utworów wykorzystując pacynki: pieska Pypcia, kaczki Katastrofy i Wesołego Ryjka.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Mamy nadzieję, że zachęci najmłodszych do sięgnięcia po książki z dorobku Wojciecha Widłaka.


Życzenia świąteczne dla urwipołciów, brzdąców i basałyków

Czyli, dla kogo? – spytacie.

Urwipołeć to żartobliwe określenie małego łobuziaka, a basałyk – małego, niesfornego psotnika. Zatem wiersz Kornela Makuszyńskiego dedykujemy Wam, drodzy uczniowie – urwipołcie i basałyki.

Niech życzenie z wiersza spełni się i niech w wyjątkowej, świątecznej atmosferze, pod choinką, która lśni blaskiem, wśród prezentów, które Was ucieszą, znajdzie się także książka.

Wszystkim Czytelnikom naszej szkoły życzymy wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia.
Miłego świętowania i dużo czasu na czytanie!

„Świąteczna książka”

Cała nasza szkoła pięknieje z dnia na dzień. W klasach pojawiły się choinki i dekoracje świąteczne. Na korytarzach również widać nadchodzące święta. W tym radosnym nastroju świąt Bożego Narodzenia, zapraszam do biblioteki szkolnej na wystawkę książek o tematyce świątecznej. Czekają na Was opowieści o Mikołaju, elfach, reniferach a także o ważnych wartościach jak rodzina, miłość, przyjaźń, dobroć czy pomoc innym. Znajdziecie książki opisujące obyczaje i tradycje bożonarodzeniowe oraz pokazujące, jak przygotować ozdoby i dekoracje świąteczne. W oczekiwaniu na Święta proponuję znaleźć chwilę na spotkanie z książką i wypełnić ten czas czytaniem.

Szkolny Konkurs Czytelniczo-Plastyczny „Miś – bohater książkowy”

Z okazji Dnia Pluszowego Misia odbył się  konkurs plastyczny „Miś – bohater książkowy” przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci literaturą związaną z postacią misia, promowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz wspieranie talentów plastycznych.  Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej dowolną postać misia występującą w literaturze dziecięcej, wybraną techniką plastyczną. Komisja konkursowa oceniła prace i przyznała nagrody.

W kategorii klas pierwszych:
I miejsce – Zuzanna Ch. kl. 1c
II miejsce – Klaudia K. kl. 1a
III miejsce – Olaf K. kl. 1a
W kategorii klas drugich:
I miejsce – Aleksandra W. kl. 2a oraz Wojciech Ś. kl. 2a
II miejsce – Yana M. kl. 2c
III miejsce – Pola K. kl. 2a oraz Barbara W. kl. 2c
W kategorii klas trzecich:
I miejsce – Gabriela J. kl. 3b
II miejsce – Julia K. kl. 3b
III miejsce – Aniela Z. kl. 3b oraz Oskar W. kl. 3b
Zwycięzcom gratulujemy! Wystawę prac można obejrzeć w czytelni


6 grudnia mikołajki z Mikołajkiem

Na ten dzień dzieci na całym świecie czekają z utęsknieniem – 6. grudnia obchodzimy mikołajki. To świecka nazwa dnia świętego Mikołaja obchodzona na cześć świętego biskupa, Mikołaja z Miry.
Dla wielu z nas to wyraźny sygnał, że święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż.

Wzmianki o zwyczaju obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć już w tekstach z XVIII wieku. W dniu św. Mikołaja dzieci otrzymywały jabłka, orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.
Legenda świętego Mikołaja zrodziła się na podstawie historii Mikołaja, biskupa Miry, który, według źródeł, cały swój majątek rozdał biednym. Jako szczodry darczyńca został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, przybywa z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce 6. grudnia (w rocznicę śmierci świętego) i dzieciom przynosi prezenty.

Dzisiejsze mikołajki to zwyczaj wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem „swojego mikołajka” czy „swojej mikołajki”, czyli osoby, którą się obdaruje.
To także doskonała okazja do poczytania książek autorstwa René Goscinny’ego i Jean-Jacques’a Sempégo o przygodach Mikołajka i jego szkolnych kolegów!

Biblioteka zaprasza!

 

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada w bibliotece po raz kolejny świętowaliśmy ustanowiony  w 2002 r. Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku głównym bohaterem naszego świętowania był miś nie pluszowy lecz wyjątkowy – niedźwiedź Wojtek. Kapral z armii generała Andersa, który z żołnierzami przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie o Monte Cassino, za co został awansowany do stopnia kaprala. Dzieci poznały losy dzielnego niedźwiadka słuchając fragmentów książki Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”, obejrzały wystawkę o misiu Wojtku i film animowany „Niedźwiedź Wojtek” z cyklu „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły?” – autorski projekt Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnego IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie. Po spotkaniu wykonywały prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na wystawce w bibliotece. Historia niedźwiedzia Wojtka wzbudziła wielkie zainteresowanie wielu czytelników, czego dowodem było wypożyczenie wszystkich egzemplarzy książek „Dziadek i Niedźwiadek” autorstwa Łukasza Wierzbickiego.

Krzysztof Kamil Baczyński  – poeta, grafik

Najwybitniejszy poeta z „pokolenia Kolumbów” znany z wierszy z okresu wojny oraz z wyjątkowych utworów dedykowanych żonie Barbarze, poeta – żołnierz, który walczył i zginął w powstaniu warszawskim. Z takiej twórczości znamy Baczyńskiego, wielu z nas czytało jego wiersze.
Zdecydowanie mniej znana jest jego twórczość plastyczna – licznie zachowane szkice, ilustracje do własnych wierszy, okładki ulubionych książek.

Biblioteka towarzyszy Międzyszkolnemu Konkursowi Recytatorskiemu „Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego” organizowanemu przez naszą szkołę i zaprasza do obejrzenia wybranej galerii prac plastycznych znakomitego poety, niespełnionego ilustratora – grafika, którego plany studiowania grafiki na Akademii Sztuk Pięknych zostały brutalnie przekreślone przez wybuch wojny.

Wyniki konkursu „Baśnie i legendy z całego świata” dla klas 4 – 6

Po okresie oczekiwania na powrót uczniów – uczestników konkursu „Baśnie i legendy z całego świata” ogłaszamy jego zwycięzców.

Konkurs plastyczny:

 1. Emma – kl. 4a oraz Ewa – kl. 5a
 2. Liliana – kl. 4b
 3. Hania – kl. 4a, Nika – kl. 4b oraz Olek – kl. 4c

Test ze znajomości treści wybranych baśni i legend:

 1. Emma – kl. 4a
 2. Liliana – kl. 4b
 3. Hania – kl. 4a

Dziękujemy bardzo za piękne prace plastyczne. Gratulujemy znajomości treści baśni i legend. Mamy nadzieję, że nagrody będą miłą mikołajkową niespodzianką.

Szkolny Konkurs Czytelniczo-Plastyczny „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”
Podczas pierwszego spotkania uczniów klas I z biblioteką ogłoszono konkurs plastyczny pt. „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, uczenie szacunku do książek, rozwijanie zdolności plastycznych i wzmacniania wiary we własne siły. Udział w konkursie był dobrowolny, a zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do pierwszej wypożyczonej książki z biblioteki szkolnej. Na konkurs wpłynęło 17 prace wykonane różnymi technikami plastycznymi. Prace zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w bibliotece. Za najlepsze prace dzieci otrzymały nagrody.
Nagrody otrzymali:
I miejsce –  Zuzanna K. kl. 1a
II miejsce –  Malwina M. kl. 1b, Klaudia K. kl. 1a
III miejsce – Aniela K. kl. 1b, Oleksander S. kl. 1c
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy dzieciom biorącym udział w konkursie za ogromne zaangażowanie i twórczą pracę. 


W tym roku obchodzimy już  103 rocznicę odzyskania niepodległości.
Z tej okazji mamy propozycję dla tych, którzy cenią i lubią historię oraz tych, którzy… za nią nie przepadają! Dzięki nim przekonają się, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymających w napięciu, dramatycznych wydarzeń.
Polecamy Wam cykl „Ale historia” oraz „ Zdarzyło się w Polsce”.
W kilku tomach ukazane są ważne wydarzenia z polskich dziejów, widziane oczami żyjących w tamtych czasach dzieci wojów, mieszczan, i szlachty – naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik stanie się świadkiem chrztu Polski i zjazdu gnieźnieńskiego, klęski zakonu krzyżackiego, pozna legendę królowej Bony, będzie świadkiem pierwszej wolnej elekcji, bitwy pod Chocimiem i obrony Częstochowy, będzie towarzyszył Napoleońskim żołnierzom, powstańcom styczniowym i rewolucjonistom, a także przeniesie się do bombardowanego przez Niemców Wielunia i płonącego warszawskiego getta.
1. Piastowskie orły – 10 opowiadań z czasów Piastów
2. Od morza do morza – 10 opowiadań z czasów Jagiellonów
3. Husarskie skrzydła – 10 opowiadań z czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej
4. Walka o wolność – 10 opowiadań z czasów rozbiorów
5. Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z czasów XX wieku
6.  Alfabet Niepodległości – to książka na 100 – lecie. Od A do Z o niepodległości.
7.  Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim – z tą książką wyruszycie w podróż
     w przeszłość do czasów małego Ziuka, który stał się wielkim Marszałkiem.
Zapraszamy do biblioteki i życzymy radosnego świętowania.

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY „Z LEGENDĄ PRZEZ KRAJ”
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się konkurs czytelniczo-plastyczny „Z legendą przez kraj” przeznaczony dla uczniów klas II i III. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do czytania literatury polskiej, przybliżenie treści najpiękniejszych legend autorstwa Wandy Chotomskiej oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej.
Komisja konkursowa oceniła prace i przyznała nagrody.
I miejsce – Ignacy B.kl. 3a, Zuzanna D. kl. 3a
II miejsce – Barbara W. kl. 2b, Alicja R. kl. 3a
III miejsce – Wojciech Ś. kl. 2a, Tadeusz G. kl. 2b, Mateusz P. kl. 2b
Zwycięzcom gratulujemy!

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek i wiele innych postaci – to jest ich święto. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy; to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Niesie ono ze sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. Postacie z bajek nieraz stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Uczą i pomagają w przezwyciężaniu wielu barier. Kolorowe postacie z polskich lub zagranicznych bajek znane są i kochane przez dorosłych oraz najmłodszych widzów. Zachęcamy Was do czytania bajek, a co za tym idzie do rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw.
Wszystkim Sympatykom bajek życzymy bajkowego 5 listopada.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W dniach 23-25 października 2021 r. odbyło się uroczyste włączenie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Przyszli czytelnicy zostali zapoznani z regulaminem i księgozbiorem biblioteki. Podczas pogadanki o poszanowaniu książek dzieci obejrzały teatrzyk ilustracji – Kamishibai, pt. „Skarga książki”. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę.  Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia. Skupione i poważne uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie przystąpili do pierwszych wypożyczeń. Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali piękne kolorowe zakładki do książek, wykonane przez uczniów klas trzecich. Mamy nadzieję, że spotkanie z biblioteką i pierwsza wypożyczona książka na długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników.

CZAS ZADUMY 
1 listopada w Polsce odwiedzamy groby bliskich. Ważnym elementem tego dnia jest nie tylko modlitwa, ale również zapalenie zniczy i złożenie wiązanki. Symbol pamięci
– znicze– płoną również na mogiłach powstańczych, grobach żołnierzy poległych w wojnach, osób zasłużonych dla Polski i pod kapliczkami. Pięknym zwyczajem jest też zapalanie ich na grobach, które są opuszczone.

 „Znicze” Ryszard Przymus
Palą się znicze… 
Przypominają, 
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają. 

Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć-
Palą się znicze… 

Święto Zmarłych” – wspomnienie o tych co odeszli…


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Wielkimi krokami nadszedł przypadający na październik Międzynarodowy Miesiąc
Bibliotek Szkolnych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę książki w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych oraz rolę biblioteki w życiu szkoły. 
W tym roku motywem przewodnim święta jest hasło: „Baśnie i legendy z całego świata”. 

Włączając się w obchody, biblioteka szkolna ogłosi następujące konkursy:

 1. Konkurs plastyczny na ilustrację do ulubionej baśni dla wszystkich chętnych uczniów;
 2. Konkurs wiedzy o baśniach i legendach dla uczniów klas IV -V
 3. Konkurs czytelniczo – plastyczny Z legendą przez Polskę dla uczniów klas II i III

Szczegóły konkursów przekażemy uczniom poprzez dziennik Librus.

Ciekawostki o Norwidzie

W 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida ósmoklasiści, pod opieką wychowawców, realizują projekt poświęcony temu wybitnemu poecie.
By przybliżyć naszym czytelnikom postać tego znakomitego twórcy romantycznego, poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika, biblioteka zebrała o  nim kilka ciekawostek.

Czy wiecie, że:

 • Norwid prowadził pamiętnik, w którym przechowywał ważne dla siebie listy i zdjęcia. Cierpiał na samotność, więc niekiedy wyjmował pewne zdjęcia, o których chciał pamiętać lub powspominać i wieszał je na ścianie. 
 • Był wielkim pasjonatem roślin – często bywał w paryskim ogrodzie botanicznym. Lubił otaczać się roślinami; w swoim mieszkaniu w Paryżu hodował wiele kwiatów doniczkowych, siał kwiaty w paryskich ogrodach znajomych. Jego ulubioną rośliną była palma.
 • Był niemal stworzony do deklamacji wierszy; uchodził za doskonałego recytatora. Był również wspaniałym mówcą, który zapalał serca, zwłaszcza w przemowach patriotycznych.
 • Cyprian Kamil Norwid pożyczył kiedyś Marii Kalergis książkę, którą ona niestety zgubiła. Żeby go jakoś przeprosić podarowała mu inną książkę – modlitewnik. Tę książkę jako jedyną zabrał ze sobą do Ameryki.
 • Kiedy Norwidowi lepiej się powodziło i czuł się zdrowszy, lubił konne przejażdżki
  i wycieczki. Wraz z liczną grupą przyjaciół z Rzymu ruszył w ten sposób na wycieczkę aż na wulkan Wezuwiusz. Często jeździł konno po Berlinie, kiedy mieszkał tam w latach 1845-1846.
 • Norwid prowadził bardzo bogatą korespondencję, często ozdabiał swoje listy kunsztownymi ozdobnikami, winietkami, rysuneczkami przedstawiającymi symboliczne lub rzeczywiste rośliny, instrumenty, ozdobne litery.
 • Ulubioną postacią historyczną Norwida był Krzysztof Kolumb. Poeta cenił jego śmiałe poglądy i opinie wyrażane nawet wbrew czasom i modom. Widział podobieństwo między sobą a Kolumbem – niedocenienie przez społeczeństwo.
 • Cyprian Norwid był właścicielem kilku rysunków Leonarda da Vinci
  i Rafaela, musiał je jednak sprzedać, gdy jego sytuacja materialna się pogorszyła.
 • Od początku lat 70. XX w. twórczość Norwida popularyzował Czesław Niemen, wykonując teksty utworów poety do własnej muzyki. („Bema pamięci żałobny rapsod”, „ Moja ojczyzna”, „Pielgrzym”, „Moja piosnka [II]”)  i inne.
 • Oddając hołd poecie, jego poezję wykonywali także: Budka Suflera, Wanda Warska, Stan Borys, zespół  Closterkeller i Przemysław Gintrowski.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cyprian_Kamil_Norwid
http://obliczaludzi.com/cyprian-kamil-norwid/


http://spmiejscep.szkolna.net/pliki/obraz/zaprasza-1590646893.jpg

Biblioteka rozpoczyna z wami nowy rok szkolny

Zapraszamy i przypominamy o zachowaniu zasad sanitarnych

 • przed biurkiem bibliotekarza może przebywać jeden uczeń/uczennica
 • pozostali czekają w kolejce zachowując dystans 1,5 m
 • uczeń ma zakryte usta i nos maseczką
 • książki do zwrotu pozostawiamy w wyznaczonym miejscu
 • podaj tytuł książek, które chcesz wypożyczyć
 • wszystkie książki podaje bibliotekarz

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

Rok szkolny 2020/2021

 Tydzień Bibliotek

Zainicjowany został przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 2004 roku i ma na celu promocję czytelnictwa i bibliotek. To próba skierowania większej uwagi na biblioteki i pokazania jak dużą rolę odgrywają w życiu nas wszystkich.
 
W tym roku towarzyszy mu hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece”, które nawiązuje do biblioteki jako miejsca, które zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie. Wyrażenie „Znajdziesz mnie w bibliotece” przywołuje obrazy bohaterów książek, miejsc, przygód, pięknych i niezwykłych przeżyć.

Tegoroczną edycję Tygodnia Bibliotek promuje plakat z obrazem smartfona – niezbędnego  narzędzia  komunikacji młodych osób i skierowany jest właśnie do nich. Tzw. tapeta ekranu to znany wizerunek Gutenberga, który świadczy o przywiązaniu właściciela smartfona do świata druku i papieru.

My Bibliotekarze pragniemy, abyście Wy, Czytelnicy myśleli o bibliotece jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Was. Abyście myśleli o bibliotece jako miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, bo przecież biblioteka to miejsce, gdzie zawsze kogoś znajdziesz, wystarczy chcieć. Czy skorzystacie z zaproszenia?

Święto książki                                   

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, bibliotek, księgarń, Czytelników,
a przede wszystkim czytelnictwa!

Kolebką Dnia Książki jest Hiszpania. Pomysłodawcą obchodów takiego dnia był wydawca i dziennikarz z Walencji, Vicente Clavel Andrés, który w 1923 roku zorganizował pierwszy Festiwal Książki Hiszpańskiej. Symbolem tego dnia jest czerwona róża, co wiąże się z obchodzonym w Hiszpanii dniem św. Jerzego, legendarnego pogromcy smoka. W rocznicę tego wydarzenia Hiszpanie wręczali kobietom czerwone róże, które miały wyrastać z kropli krwi zabitej bestii, w zamian dostawali zaś książki od ukochanych. To również ważna data dla literatury na całym świecie. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes i William Shakespeare.

Święto zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO. W Polsce zostało zainicjowane w 2008 r. przez Polską Izbę Książki.

Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca 1957 roku w Paryżu otwarto Teatr Narodów – festiwal, podczas, którego spotkały się zespoły teatralne z Europy.

W tym dniu, corocznie, rozsyłana jest wiadomość tłumaczona na ponad 20 języków od wybitnego człowieka teatru, zawierająca jego przemyślenia na temat teatru. Pierwszą taką wiadomość wysłał w 1962 roku francuski poeta, dramaturg i reżyser filmowy, Jean Cocteau. Tego dnia na całym świecie odbywają się specjalne spotkania, sympozja i przedstawienia teatralne  poświęcone znaczeniu i problemom teatru. Główne obchody Światowego Dnia Teatru odbywają się w paryskiej siedzibie UNESCO.

Tegoroczne święto teatru jest po raz kolejny szare i smutne, bo na scenę nie wyjdą dzisiaj aktorzy, teatr nie zapełni się widzami, nie zapali się żaden reflektor ani jedno słowo nie wypełni ciszy.

Ale teatr przetrwał ponad dwa i pół tysiąca lat, przetrwa więc i tego, niewidocznego gołym okiem, zabójcę, a wtedy będziemy mogli wybrać, w jakim innym, niezwykłym świecie chcielibyśmy się znaleźć, „bo w teatrze magiczne jest to, na co patrzę”. (M. Majewski)

Dzień Czytania Tolkiena – ciekawostki z życia i twórczości pisarza

Do dziś uważany jest za najlepszego pisarza fantasy w historii.
Tolkien był osobą tajemniczą, niezwykle inteligentną, a do tego miał ogromną wiedzę. Nic więc dziwnego, że jego dzieła były – i są nadal! – inspiracją dla innych pisarzy, reżyserów czy producentów gier komputerowych.
25 marca świętujemy Dzień Czytania Tolkiena. Oto kilka ciekawostek związanych z jego życiem i twórczością.

John Ronald Reuel Tolkienurodził się w 3 stycznia 1892 roku w Oranii. Był profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na uniwersytecie w Oxfordzie.

Nie napisał trylogii:  „Władca Pierścieni” w zamyśle autora nie miał być podzielony na trzy części.Stało się tak w wyniku rozłożenia kosztów. W tamtych czasach wydanie książki mającej ponad 1000 stron, było po prostu zbyt drogie. Postanowiono podzielić tę historię na trzy osobne książki.
Kolega po fachu:  C.S. Lewis, który napisał słynne „Opowieści z Narnii”, był przyjacielem Tolkiena. Obaj panowie sprawdzali nawzajem swoje dzieła i byli pierwszymi ich krytykami. Każdy z nich pilnował kolegę, by ten zakończył swoją powieść i nie odłożył jej do szuflady.
Poliglota: Tolkien znał trzydzieści języków i większość z nich miał opanowane do perfekcji. Na jego liście znalazły się m.in. anglosaski, staro irlandzki, średniowieczny i współczesny walijski, lombardzki, fiński, esperanto czy rosyjski. Znał również język polski, którego poznanie stanowiło dla pisarza duże wyzwanie.
Arachnofob:  W powieściach Tolkiena bardzo często pojawiają się pająki. Są one nadnaturalnych rozmiarów i zazwyczaj starają się uśmiercić głównych bohaterów. Skąd taki pomysł? Pisarz w dzieciństwie został ugryziony w Afryce przez ptasznika i od tamtej pory panicznie bał się pająków.
Sport:  Tolkien czynnie uprawiał sport. Kochał rugby i był zawodnikiem szkolnej reprezentacji. Podczas jednego z meczów tak agresywnie walczył o piłkę, że skończyło się to złamaniem nosa.
Nagrobek:  Brytyjski pisarz został pochowany wraz z żoną na cmentarzu w Oxfordzie. Na jego płycie wyryte są dwa imiona: Beren i Luthien. Są to kochankowie z  powieści „Silmarillion”.
O filmie:  Jako, że Tolkien zmarł w 1973 roku, nigdy nie zobaczył swoich powieści przeniesionych na szklany ekran. Pisarz do śmierci powtarzał, że „Władca Pierścieni” nie pojawi się w kinach, ponieważ jego wyprodukowanie jest niemożliwe. Jak doskonale wiemy, po kilkudziesięciu latach się to zmieniło, a film oczarował widzów na całym świecie.

Nadchodzi wiosna!
Sygnały od leśnych mieszkańców

Przyglądając się bliżej leśnym zakamarkom można znaleźć pierwsze zwiastuny wiosny, między innymi, dzięki owadom. Choć nikt za nimi nie tęskni, to właśnie one i inne zwierzęta oraz rośliny leśne potrafią przekazać nam sygnały o rychłym nadejściu ciepłej i słonecznej aury.

 1. Gdy temperatura przekracza 10 stopni pojawiają się pierwsze motyle – cytrynki, rusałki i pawiki. Ich obecność nie oznacza niestety, że przyjazna aura będzie utrzymywała się przez dłuższy czas, ponieważ gdy tylko robi się chłodniej, uciekają z powrotem do swoich kryjówek.
 2. Zazwyczaj w marcu pojawiają się pierwsze pszczoły. Ma to związek z kwitnieniem kolejnych gatunków kwiatów, krzewów i drzew.
 3. Na przełomie marca i kwietnia okres godowy rozpoczynają żaby: trawna, moczarowa oraz ropucha szara. Charakterystyczne dla nadchodzącej wiosny są wydawane przez nie dźwięki.
 4. Najszybciej po zimie budzą się niedźwiedzie, które zaczynają poszukiwanie jedzenia.
 5. Jelenie zrzucają poroże.
 6. W marcu rodzą się pierwsze zające, tzw. marczaki oraz lisy.
 7. Kwiecień to miesiąc narodzin pierwszych bobrów i koniec hibernacji nietoperzy i susłów.
 8. Z roślin jako pierwsze budzą się leszczyna i wierzba iwa – kwitną jeszcze zanim pojawią się na nich liście. Nektar z wierzby jest pokarmem m.in. dla pszczół.

Międzynarodowy Dzień Poezji

Zima dała się nam w tym roku we znaki. Polubiła nasze towarzystwo i ani myśli odejść. A my, choć doceniamy uroki zimowej aury, choć lubimy bitwy na śnieżki i wypady na narty, zatęskniliśmy już za wiosną, bo i pora na nią najwyższa. Mówimy więc zimie „do widzenia” i szukamy pierwszych oznak wiosny. Póki co, tylko w strofach poezji; wszak w niedzielę świętujemy Międzynarodowy Dzień Poezji.
Ale nie martwmy się, wiosna swoim zwyczajem wybuchnie nagle, z niepohamowaną siłą i będzie piękna, zielona, pachnąca i rozśpiewana, dokładnie taka, jaką lubimy.

Stajał  marcowy śnieg na klombach.
Po błotku drepczesz krok za krokiem.
Tak samo wszystko jak przed rokiem
Podpatrzyć chciałbyś, pooglądać…
                                            Jerzy Liebert „Krokusy”

Skąd lecą ptacy? Lecą z daleka,
W powietrzu gwarzą radośnie
Czy to już wiosna? Serce jej czeka,
Śni nieustannie o wiośnie
                  Mieczysław Romanowski „Czy wiosna?”

Marzec. Wracamy z parku.
Wreszcie przeszła zima.
Spod stopniałego śniegu wyjrzały murawy.
Drzewa nagie, lecz pierwsze kiełkują już trawy…
                                            Leopold Staff „Marzec”

Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty

                                      Marek Grechuta „Wiosna, ach to ty”

Choć jeszcze niebo całe w siwej skryte chmurze,
Poznać z zapachu ziemi, że wiosny początek.
                                                                Leopold Staff, „Mur”

O, jak wesołe nastały czasy!
W śliczną się barwę przybrały lasy;
Słońce się coraz wyżej pomyka;
Ledwo śnieg widać, lecz i ten znika.
                                                Adam Naruszewicz, „Wiosna”

Cierpki wybuch zieleni,
Ptasi nalot i wrzawa:
Zwykła wiosenna sprawa
                                          Seweryn Polak „Wiosenny wiersz”

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Językoznawcy alarmują, że wpływ języków zachodnich na polską mowę jest przeogromny. Już nie tylko młodzież posługuje się skrótami, zapożyczeniami z języka angielskiego, modyfikuje pewne słowa, używa sformułowań, które są niepoprawne językowo. I choć nie grozi naszemu językowi wyginięcie – warto sięgnąć do polskiej literatury i dojrzeć bogactwo języka.

Większości z nas, luty kojarzy się przede wszystkim z walentynkami. Mało kto wie jednak, że 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać.
Na świecie, jak podają dane statystyczne, istnieje około 6 tysięcy żywych języków. Szacuje się, że polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie – posługuje się nią ponad 50 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami.
Coroczne obchody Dnia Języka Ojczystego są dobrą okazją, by zadbać o swój język w jeden prosty sposób – pracować nad sobą i dużo czytać, bo literatura utrwala i kształtuje język.
Dbajmy więc o poprawną polszczyznę codziennie; w czasie nauki, domowych obowiązków, spotkań z bliskimi i przyjaciółmi. „Język ojczysty – dodaj do ulubionych”.

C:\Users\Dom\Desktop\DJO foto.jpg

Światowy Dzień Kota

17 lutego koty mają swoje święto. Po raz pierwszy ich dzień postanowili uczcić Włosi w 1990 roku. Polacy świętują ten dzień od 2006 roku. Celem pierwszego świętowania było niesienie pomocy bezdomnym kotom oraz zwierzętom, które żyją na wolności.
Koty, które już z nami mieszkają, zapewniają towarzystwo, kontakt z nimi poprawia nastrój i pozwala się wyciszyć. Koty pozwalają też ich posiadaczom radzić sobie z lękami i niepokojem. Kocie mruczenie rozluźnia atmosferę i działa relaksująco. Kot w domu to także świetny sposób na naukę odpowiedzialności, systematyczności i opieki. Pamiętacie książkowe kocie futerka: pręgowanego dachowca o słodkim imieniu Cukierek, białego, ciekawskiego kotka Filemona czy leniwego i grubego Garfielda? Bez względu na to, czy kot jest rudy, czarny, w plamki, pręgi czy cętki, rasowy czy podwórzowy, na pewno dla właściciela pozostanie najpiękniejszym, najukochańszym i najzabawniejszym stworzeniem.

Walentynki w serii o Harrym Potterze

Walentynki lub Dzień świętego Walentego to obchodzone czternastego lutego święto zakochanych, popularne zarówno wśród czarodziejów, jak i mugoli. 

 • W drugim tomie serii walentynki urządził w Hogwarcie profesor Lockhart, dekorując Wielką Salę i umożliwiając wysyłanie kartek walentynkowych między uczniami. Jedną z nich otrzymał Harry od Ginny.
 • W piątym tomie serii Harry obchodził walentynki wraz z Cho Chang w Hogsmeade. Podczas randki Harry pokłócił się z Cho, która była zazdrosna o Hermionę.
 • 14 lutego 1993 roku Gilderoy Lockhart, ówczesny nauczyciel Obrony przed Czarną Magią, zaangażował się w organizację walentynek w Hogwarcie. W tym celu przebrał tuzin krasnoludów za kupidynów i zachęcał uczniów do wzięcia udziału w wysyłaniu kartek walentynkowych. Przy śniadaniu podziękował 46 osobom, które tego dnia wysłały mu miłosne listy: „Witajcie w walentynki! I niech mi będzie wolno podziękować tym czterdziestu sześciu osobom, które przesłały mi kartki!”

Walentynki nie należą do polskiej tradycji, ale motyw serca pojawia się tak często w naszej kulturze i języku, że warto je świętować. To doskonała okazja, by pomyśleć o wszystkich osobach, dzięki którym czujemy się kochani przez cały rok.

C:\Users\Dom\Desktop\Walentynki\foto 1.png

Szkolny Konkurs Czytelniczo-Plastyczny „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”

Podczas pierwszego spotkania uczniów klas I z biblioteką ogłoszono konkurs plastyczny pt. „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”. Udział w konkursie był dobrowolny, a zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do pierwszej wypożyczonej książki z biblioteki szkolnej. Na konkurs wpłynęło 30 prac. Komisja konkursowa oceniła prace i przyznała nagrody.
Nagrody otrzymali:
I miejsce – Basia W. 1b, Łucja G 1c, Mateusz O. 1c
II miejsce – Adrianna R. 1b, Łucja P. 1b, Sebastian K. 1c
III miejsce – Natalka P. 1c, Jakub G. 1c, Wojciech Ś 1a

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy dzieciom biorącym udział w konkursie za ogromne zaangażowanie i twórczą pracę. 

Pasowanie na czytelnika

Na początku lutego uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie pierwszoklasistów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania.
Ze względu na panującą pandemię, uroczystość ta wyglądała nieco inaczej niż zwykle. Pasowanie na czytelnika odbyło się dla każdej z klas oddzielnie. W tym dniu uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki i zasadami obowiązującymi w czasie pandemii. Następnie obejrzeli teatrzyk Kamishibai i wysłuchali wiersza „Prośba książki”. Świetnie odgadywali  bajkowe zagadki, które były sprawdzianem ze znajomości bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą przestrzegać obowiązków czytelnika i dbać o książki.
Ważnym punktem naszej uroczystości było wręczenie dzieciom upominków książkowych w ramach akcji czytelniczej „Mała książka-wielki człowiek”, której promotorem jest Instytut Książki, a realizowana jest ona ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Po pasowaniu dzieci z wielką radością przyszły do biblioteki i wypożyczyły pierwszą książkę.
Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.

Dzień Bezpiecznego Internetu

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu odbywa się pod hasłem Działajmy razem!. Jest to święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Zostało ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu Safer Internet. Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocja pozytywnego wykorzystania Internetu.

Za początek sieci Internet można uznać koniec lat 60 XX wieku, natomiast do Polski zawitał on w latach 90. Od tej pory nastąpił ogromny rozwój tego źródła informacji, bez którego obecnie niemalże nie jesteśmy w stanie się obejść. Ze wzrostem popularności i dostępności oraz z uwagi na ogólnoświatowy zasięg tej bazy wiedzy, należy podkreślić, że może być to miejsce, w którym dochodzi do nadużyć

Co zrobić, aby dostęp do Internetu był bezpieczny:

 • aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks),
 • stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,  
 • nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (Wi-Fi).

Co zrobić, aby korzystanie z Internetu było bezpieczne:

 • aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,
 • pamiętaj; treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,  
 • nie otwieraj załączników w nieznanych wiadomościach e-mail, nieznanych lub budzących wątpliwość nadawców,
 • nie udostępniaj w Internecie swoich danych.
http://www.cezstalowawola.pl/images/monikab/dbi2021/450x259.png

Nowości książkowe
Miło nam poinformować, że biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe atrakcyjne książki, które zostały zakupione w odpowiedzi na wasze zapotrzebowanie. Wśród nowości pojawiły się książki znanych i lubianych autorów oraz kontynuacje ulubionych powieści. Dla najmłodszych czytelników zakupiliśmy książki z powiększoną  czcionką i przewagą  kolorowych ilustracji, kontynuacje ulubionych serii i wiele ciekawych bajek i opowiadań. Na uczniów starszych czekają książki z zakresu literatury obyczajowej, przygodowej i fantastycznej. Po powrocie z ferii do szkoły zachęcamy Was do odwiedzin i skorzystania z bogatego księgozbioru. Każdy znajdzie dla siebie ciekawą książkę. Zapraszamy do lektury!

Patroni roku 2021
Znamy osoby ze świata literatury, którym będzie poświęcony bieżący rok. To Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz.
Wszyscy oni w swych dziełach nawiązywali do istotnych i liczących się obecnie kwestii i problemów oraz ważnych i poruszających tematów. Wybrane utwory z ich bogatej twórczości znajdują się w szkolnych podręcznikach i oczywiście w bibliotece. Postanowiono również uczcić pamięć kardynała Stefana Wyszyńskiego, ponieważ w 2021r. przypada 120 rocznica urodzin oraz 40 rocznica śmierci duchownego. Ponadto 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 maja

Konkurs „Mój przyjaciel Miś”
Z okazji Dnia Pluszowego Misia odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny „Mój przyjaciel Miś” przeznaczony dla uczniów klas pierwszych. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego pluszowego misia. Pracę należało wykonać samodzielnie, dowolną techniką plastyczną, na kartce A4. Komisja konkursowa oceniła prace i przyznała nagrody.

1.miejsce Wojtek Ś. 1a
2.miejsce Basia W. 1b i Adriana R. 1b
3. miejsce  Natalia P. 1c i Małgosia K. 1a
Wyróżnienie za pracę przestrzenną otrzymała Ola K. 1a
Wszystkim dzieciom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Książki oraz drobne upominki zostaną wręczone po powrocie do szkoły.

Święto bibliotek – wyniki konkursu fotograficznego

W związku z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku ogłoszony został konkurs fotograficzny dla uczniów dużej szkoły nawiązujący do hasła MMBS „Z książką ci do twarzy”.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, za pomysł i inwencję, za Wasze uśmiechnięte, zaczytane twarze. Z przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu:
1 miejsce – Marysia z 8b
2 miejsce – Maja z 6d
3 miejsce – ex aequo: Tosia z 5a, Hania i Blanka z 6b
Wśród prezentowanych zdjęć, znajdziecie także zdjęcia dwóch anonimowych autorów– warto było się ujawnić, bo prace są oryginalne.

Święto bibliotek – wyniki konkursu plastycznego dla klas 2-3

Nasza biblioteka każdego roku przyłącza się do obchodów Światowego Dnia Bibliotek Szkolnych. W tym roku świętujemy pod hasłem „Z książką mi do twarzy”. Z tej okazji zaprosiliśmy uczniów klas 2 i 3 do udziału w konkursie plastycznym na ilustrację do wybranej książki z biblioteki szkolnej.
Wyniki konkursu
1 Miejsce Marta K. 3c;  Emma K. 3a
2 Miejsce Thomas H. 2c
3 Miejsce Karina G. 3;   Kalina M. 3c
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

Kokarda narodowa
Święto Niepodległości powinniśmy uczcić przez przypięcie w tym dniu biało-czerwonej kokardy. Czy wiecie, że zwyczaj noszenia kokard narodowych kultywowany jest od prawie dwóch wieków?
Pierwszy zapis ustanawiający biało-czerwoną kokardę jako jeden z symboli narodowych, pojawił się w 1831 roku. Symbol miał być noszony przez wojsko i w ten sposób miał podkreślać związek z ojczyzną. Kształt kokardy zmieniał się przez lata: w XVIII wieku była to tradycyjna kokarda; za czasów Księstwa Warszawskiego krążek skierowany marszczeniem do środka. Z kolei w Królestwie Kongresowym obowiązywał kształt owalny.
Układając barwy na kokardach powinniśmy kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku chorągwi. Jeśli są w niej dwa kolory to ten, który znajduje się wyżej, występuje w kokardzie podwójnie. Podobny pogląd wyrażono w XX wieku i wówczas dopuszczono dwa rodzaje kokard:
1. z białym środkiem, czerwonym kołem i białym otokiem;
2. z białym środkiem i czerwonym otokiem.
Tłumaczono, że biała barwa jako kolor polskiego orła jest ważniejsza, dlatego została umieszczona w środku, drugie miejsce przypada barwie tarczy, czyli barwie czerwonej.
Przez wielu kokarda mylona jest z kotylionami, umownymi ozdobami rozdawanymi uczestnikom balu czy imprezy. Są nimi też honorowani zwycięzcy zawodów sportowych.
Dzisiaj kokardy noszone są przez Polaków podczas świąt państwowych na znak historycznej pamięci. Powinny być wpinane w lewą klapę munduru lub ubioru cywilnego.

 Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka, dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, chyba najbardziej znanego producenta bajek.
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też wychowują, przekazują ważne prawdy życiowe, uczą rozróżniania dobra od zła, oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym, czy współczucia. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.
Tegorocznego święta nie możemy obchodzić w szkole, ale w domu może ono być świetną okazją do odbycia rodzinnego … czytelniczego lub filmowego seansu bajek, bo odczucia związane z czytaniem lub oglądaniem bajek – radość, śmiech, wzruszenie, – są podobne.
Wszystkim Sympatykom bajek i bajkowych postaci życzymy wszystkiego bajkowego.

Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce,
Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa,
Tu wszystko jest możliwe, zwierzęta są szczęśliwe,
A dzieci wiem coś o tym, latają samolotem.


Nikt tutaj nie zna głodu, nikt tu nie czuje chłodu
I nawet ja nie kłamię, nikt się nie skarży mamie.


Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce,
Pinokio nam zaśpiewa, zatańczą wkoło drzewa,
Bo z wami jest weselej, ruszymy razem w knieje,
A w kniejach i dąbrowach przygoda już się chowa.


My ją znajdziemy sami, my chłopcy z dziewczętami,
A wtedy daję słowo, że będzie kolorowo.

Jan Brzechwa

PAMIĘTAMY…

Są dni pełne radości, szczęścia i uśmiechu. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wspominamy, tęsknimy i… odchodzimy.
Dzień Wszystkich Świętych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. W tym dniu zapalamy znicze pamięci
na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień.

Kwitną zniczami
ciemne chodniki.
Jesienne kwiaty,
błędne ogniki
palą się znicze.

Dziesiątki, setki,
tysiące zniczy…
Nikt ich nie zliczy…

Przechodzą ludzie,
schylają głowy.
Wśród żółtych liści
listopadowych palą się znicze

                                                                           Danuta  Wawiłow „ Znicze” [fragm.]

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to chyba ulubiony miesiąc każdej szkolnej biblioteki. To święto, nie tylko polskie, ale i międzynarodowe, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Pierwotnie obchodzone było przez jeden dzień – w czwarty poniedziałek października, a od 2008 r. –  przez cały październik.

Corocznie święto ma swoje hasło. Tegoroczne przebiega pod hasłem: „Z książką Ci do twarzy” !

Biblioteka w naszej szkole przewidziała dla uczniów kilka imprez związanych
z czytelnictwem. Zaproszenie do konkursów: plastycznego i fotograficznego zostało już wysłane przez dziennik Librus; o terminach innych wydarzeń będziemy informować także w ogłoszeniach w dzienniku internetowym.

Zapraszamy do wspólnej zabawy z książką w roli głównej!

Wielka Zbiórka Książek 2020 Fundacji Zaczytani

Od 8 września do 8 października
Wielka Zbiórka Książek to coroczna kampania społeczna prowadzona przez miesiąc w całej Polsce. W kraju powstaje ok. 1300 punktów zbiórki książek, do których każdy może przynieść przeczytane przez siebie książki. Zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie.

Oddane książki trafią do magazynów w siedmiu miastach (Gdańsk, Łódź, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław), następnie są sortowane przez wolontariuszy fundacji, którzy przygotowują paczki dla: szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych.

Podczas Wielkiej Zbiórki Książek 2019 zebrano 603 000 książek, dzięki którym otwartych zostało 288 Zaczytanych Bibliotek.

Chcesz oddać książki?
Możesz to zrobić w punktach zbiórki, najbliższych naszej szkoły:

 1. Instytut Papieża Jana Pawła II
  ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1
  Biblioteka Instytutu Papieża Jana Pawła II (parter), która mieści się w budynku obok Świątyni Opatrzności Bożej
  poniedziałek, środa, piątek
  godz. 8.00-16.00
  wtorek, czwartek
  godz. 10.00-18.00
 2. Grupa TROP
  ul. Śródziemnomorska 17
  poniedziałek – piątek
  godz. 8:00-20:00
 3. Główny Urząd Statystyczny
  al. Niepodległości 208
  Hol gmachu GUS
  poniedziałek – piątek
  godz. 7:00-17:00
 4. Alior Bank – oddział
  al. KEN 20
  poniedziałek – piątek
  godz. 9:00-17:00
 5. Alior Bank – oddział
  ul. Wołoska 7
  poniedziałek – piątek
  godz. 9:00-17:00

☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

ROK SZKOLNY 2019/2020

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. i ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomić nam, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się nim w życiu codziennym.
Obie biblioteki – w małej i dużej szkole włączyły się w obchody tego święta. Starsi uczniowie z dużej szkoły mogli sprawdzić poprawność swojej ojczyzny-polszczyzny mierząc się z wieloma językowymi i ortograficznymi zagadkami, czasem pułapkami.
Oprócz tego wielu uczniów zmierzyło się z łamańcami językowymi – wierszykami i wyrażeniami przepełnionymi trudnymi do wyartykułowania słowami. Były one dużym wyzwaniem, ale również okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu.
Nie zabrakło również językowych zabaw dla młodszych uczniów w małej szkole. Najmłodsi – pierwszoklasiści bawili się słowami, uzupełniając brakujące litery. Na nieco starszych czekały rebusy, krzyżówki oraz gry i zabawy językowe utrwalające zasady pisowni.

 10 książek – 10 imion

 Jedna książka to 10 wyjątkowych biografii opisanych prozą lub wierszem, wzbogaconych pięknymi portretami.
Tytuł każdej z książek to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce, a w środku znajdziecie dziesięciu znanych i mniej znanych wyjątkowych i ważnych dla świata bohaterów.
Znaleźliście swoich niezwykłych imienników?
Może któryś z nich stanie się dla was wzorem?

 Spotkanie autorskie z p. Joanną Olech

 29 stycznia uczniowie klasy 4a spotkali się z niesamowitą pisarką. Joanna Olech – bo o niej tu mowa – to pisarka i ilustratorka, a także krytyk literacki. Autorka znanej ”Dynastii Miziołków” oraz wielu innych, ciekawych książek dla dzieci i młodzieży.
Joanna Olech opowiedziała dzieciom, w jaki sposób została pisarką, jak tworzyła „Dynastię Miziołków” oraz pozostałych bohaterów swoich książek. Uświadomiła im również, że pisarzem może zostać każdy, bez względu na wiek i wykonywany zawód.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali fragmentów książki, a także odpowiadali na zagadki zadawane przez autorkę. Podczas spotkania nie zabrakło konkursów i zabaw, w których dzieci mogły wykazać się kreatywnością, wymyślając przedziwne historie o smoku. Na zakończenie spotkania pani Joanna Olech rozdawała autografy z pieczątką z Miziołkiem lub smokiem Pomponem.

Spotkanie z autorką „Rutki”
Dnia 23 stycznia 2020 roku, nasza klasa, 6a wybrała się do Biblioteki Publicznej przy ulicy Ludowej 4 na spotkanie z p. Joanną Fabicką, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka mówiła o swojej twórczości, lecz głównie o powieści młodzieżowej „Rutka”, która opowiada o Holocauście w trakcie II wojny światowej. Książka ta została wyróżniona wieloma nagrodami, m.in. była „Książką roku 2016 polskiej sekcji IBBY”

Spotkanie z autorką było naprawdę wartościowe. Opowiedziała nam o wielu faktach historycznych i zachęciła do czytania książek. Spotkanie oraz powieść „Rutka” wszystkich bardzo zaciekawiły, dlatego mamy zamiar zorganizować wycieczkę do łódzkiego Teatru Arlekin w celu obejrzenia inscenizacji bestsellerowej książki Joanny Fabickiej.

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE – DZIEŃ MISIA

Jak co roku, w dniu 25 listopada, obchodzimy w bibliotece Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zaprosiliśmy dzieci z oddziału przedszkolnego do wspólnego świętowania. Mali goście przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki, o których pięknie opowiadali.  Podczas lekcji bibliotecznej dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia i obejrzały wystawę najsłynniejszych misiów- bohaterów literackich i filmowych. Niektóre postacie były trudne do zidentyfikowania, np. miś Colargol, którego dzieci znały najmniej. Wiele ciekawostek z życia prawdziwych niedźwiedzi usłyszały i zobaczyły na filmie pt. „Niedźwiedź brunatny”.  W drugiej części spotkania przedszkolaki wykonały misiowe maski, które zaprezentowały na wystawce. Podczas zajęć panowała miła i przyjemna atmosfera, zakończona słodkim co nieco.


SZKOLNY KONKURS NA PLAKAT „NASZ KLASOWY MIŚ”
Konkurs zorganizowany był  dla uczniów klas 0-3 z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Celem konkursu było zainteresowanie dzieci literaturą o misiach, zachęcenie do wypożyczania i czytania książek oraz rozwijanie wyobraźni twórczej i zdolności plastycznych. Każda klasa otrzymała arkusz papieru z szablonem misia, a zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie plakatu dowolną techniką plastyczną według klasowego pomysłu. Komisja konkursowa oceniła wszystkie prace i wyróżniła klasę III a przyznając jej dyplom.

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO – PLASTYCZNY  „MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA”
Podczas pierwszego spotkania uczniów klas I z biblioteką ogłoszono konkurs plastyczny pt. „Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”. Udział w konkursie był dobrowolny, a zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji do pierwszej wypożyczonej z biblioteki szkolnej książki. Na konkurs wpłynęły 22 prace wykonane różnymi technikami. Prace zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej w holu szkoły. Za najlepsze prace dzieci otrzymały nagrody.

Nagrody otrzymali:
I miejsce – Kasia J. kl. 1a, Gabrysia J. kl. 1b, Lena B kl. 1b
II miejsce – Zuzia D. kl. 1a, Michał K. kl. 1a, Hania A. kl. 1a, Xavier P. kl. 1a
III miejsce – Amelia Z. kl. 1b, Kaja R. kl. 1a, Łucja N. kl. 1c


MAMY AUTOGRAF Brandona Mulla
Dzięki inicjatywie Hani z kl. 8c mamy w naszej bibliotece książkę z autografem
Brandona Mulla!

Informacja o jego wizycie w Polsce bez wątpienia ucieszyła wszystkich miłośników twórczości pisarza, a powody do zadowolenia mieli również ci, którzy interesują się młodzieżową literaturą fantasy. Ten popularny autor zasłynął w świecie książki bestsellerowymi seriami pt. Smocza straż i Baśniobór.
Jeśli do tej pory nie było Wam po drodze z jego książkami, koniecznie nadróbcie zaległości. Gorąco polecamy twórczość Brandona Mulla i dziękujemy Hani za zdobycie autografu pisarza.


KONKURS O „CWANIACZKU”

Konkurs czytelniczy „Co wiesz o cwaniaczku”?
5 listopada w bibliotece dużej szkoły odbył się konkurs czytelniczy dla wielbicieli książki „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinney’a. Książki o cwaniaczku cieszą się ogromną popularnością na całym świecie i czytelnicy naszej biblioteki również pokochali tytułowego bohatera. Amerykański autor napisał książkę opartą swobodnie na motywach swego dzieciństwa. Przedstawił  w niej najśmieszniejsze historie, jakie przytrafiły mu się w tamtym czasie.
Do konkursu przystąpiło 23 uczniów. Entuzjaści „Dziennika cwaniaczka” otrzymali test składający się z pytań zamkniętych. Ogłoszenie wyników nastąpiło 12 listopada.

Na najwyższym stopniu podium znaleźli się czterej uczniowie:
Tadek N. i Artur M. z kl. 5a
Witek W. z kl. 5d
August O. z kl. 7c
Drugie miejsce zajęły:
Gabrysia L. z kl. 5a
Ania P.-P. z kl. 8c
Miejsce trzecie zdobyła Ania K. z kl. 4b

Gratulujemy zwycięzcom. Liczymy, że w naszej bibliotece przybędzie nowych miłośników twórczości Jeffa Kinneya. Gorąco polecamy, nie pożałujecie.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

24-25 października 2019 r. odbyło się uroczyste włączenie uczniów klas pierwszych w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Przyszli czytelnicy zostali zapoznani z regulaminem i  księgozbiorem biblioteki. Podczas pogadanki o poszanowaniu książek dzieci obejrzały teatrzyk ilustracji – kamishibai pt. „Skarga książki”. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia. Uczniowie klas pierwszych obiecali,  przestrzegać zasad i obowiązków czytelnika oraz czytać i szanować książki. Następnie przystąpili do pierwszych wypożyczeń. Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali zakładki do książek  i medale upamiętniające pasowanie na czytelnika.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM – Wojciechem Widłakiem

19 września 2019 r. w zaprzyjaźnionej Bibliotece Publicznej przy ul. Ludowej odbyło się  spotkanie autorskie, w którym uczestniczyła klasa 1a . Tym razem gościem biblioteki był znany autor książek dla dzieci pan Wojciech Widłak. Pisarz znany jest głównie z przygód o „Wesołym Ryjku” oraz ,,Pana Kuleczki”, która to książka znajduje się na Złotej Liście Książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta Dzieciom. Podczas spotkania autor powiedział dzieciom, skąd czerpie pomysły do swoich książek. W tym celu wykorzystał rekwizyty znajdujące się w „Worku Pomysłów”.

Przy użyciu pacynek przywiezionych przez niego dzieci mogły stworzyć mini-teatrzyk oparty na przygodach Pana Kuleczki. Dzieciom bardzo podobał się także „magiczny” worek, z którego wyciągnęły słuchawkę prysznicową
i zastanawiały się, co to może być. Okazało się, że jeden przedmiot może mieć bardzo dużo różnych znaczeń. Kontakt z autorem miał na celu przybliżyć proces powstawania książek dla dzieci, od pomysłu do jego realizacji, a także przybliżyć ciekawy zawód, jakim jest praca pisarza.
Po spotkaniu można było zakupić książki z autografem autora.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM – MARCINEM PAŁASZEM

W bibliotece przy ul. Ludowej, klasa III a uczestniczyła w spotkaniu autorskim  ze znanym i lubianym autorem książek dla dzieci – Marcinem Pałaszem. Pisarz  jest Laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i dwukrotnym laureatem wyróżnienia w tym konkursie. Niegdyś związany ze światem reklamy, obecnie zajmuje się tylko pisarstwem.  „Sposób na Elfa” została książką roku 2012 i zapoczątkowała znaną i lubianą serię o psie Elfie. Książki  Marcina Pałasza są pełne dobrego humoru i nie tylko bawią młodego czytelnika, ale poruszają wiele ważnych tematów, takich jak: ekologia, tolerancja czy walka z własnymi lękami. Autor przyznał się dzieciom, że nigdy nie napisał horroru, bo nie potrafi straszyć, ale za to na pewno umie rozbawić do łez. Opowiedział dzieciom, jak powstają jego książki, skąd czerpie pomysły i jak został pisarzem. Swoją karierę rozpoczął przypadkiem, pisząc pierwszą  książkę pt. ,,Opowieści z krainy potworów” dla chrześniaka Krzysia, który dzięki tej książce pokochał czytanie. Zachęcał dzieci do czytania 

i wskazywał, jakie korzyści można z czerpać z książek.

Spotkanie dzieci z autorem  przebiegło w bardzo wesołej atmosferze. Pan Marcin od samego początku wzbudził ogromną sympatię wśród dzieci. Opowieści autora przerywane były  salwami śmiechu. Dzieci przekonały się, że ani pisarze, ani książki wcale nie muszą być nudne. Na zakończenie spotkania były autografy, po które ustawiło się wielu młodych czytelników.


KONKURS CZYTELNICZY –  ZAGADKA W BIBLIOTECE

konkurs trwający od października 2019 r. do maja 2020 r. dla klas 2-3. Mała Szkoła

 REGULAMIN

 • Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas II i III
 • Na początku każdego miesiąca bibliotekarz wyznaczy książkę lub fragment do samodzielnego przeczytania  i napisania odpowiedzi na 3 pytania dotyczące przeczytanego tekstu.
 • Każda odpowiedź będzie punktowana:

                odpowiedź poprawna i wyczerpująca –  2 punkty;
odpowiedź niepełna ( np. jednym wyrazem) – 1 punkt;
                odpowiedź błędna – 0 punktów.

 • Gotowe odpowiedzi na kartkach proszę wrzucać do skrzynki umieszczonej w  bibliotece do ostatniego dnia każdego miesiąca. Kartkę proszę podpisać imieniem i nazwiskiem.
 • Komisja konkursowa przyzna punkty a wyniki umieści na tablicy bibliotecznej w holu szkoły.
 • W maju nastopni podsumowanie konkursu. Czytelnicy, którzy uzyskają najwięcej punktów otrzymają nagrody i dyplomy.                                                        

Zapraszamy wszystkich czytelników do udziału w konkursie!

W październiku czytamy książkę  pt. „O krakowskich psach i kleparskich kotach”.

Polskie miasta w baśni i legendzie. Wybór i opracowanie Barbara Tylicka

Przeczytajcie legendy o : „Toruńskich piernikach” i „Bazyliszku” . Napiszcie odpowiedzi na trzy pytania.

 1. Kim była maleńka osóbka w koronie i jaką tajemnicę przekazała Bogumiłowi?
 2. Co zrobił król kiedy spróbował toruńskich pierników?
 3. Kto i w jaki sposób pokonał bazyliszka?

Gotowe odpowiedzi podpisane imieniem i nazwiskiem, proszę wrzucić do skrzynki umieszczonej w bibliotece szkolnej do 31 X 2019 r.

Książki  do wypożyczenia w bibliotece szkolnej. ( 6 egzemplarzy)


Biblioteczna strefa ciszy
Czujesz, że jest dla Ciebie za głośno? Hałas na korytarzu lub w świetlicy bardzo cię męczy? Przyjdź do biblioteki!
W tym najcichszym miejscu w szkole możesz poczytać książki, przygotować się do lekcji, zrelaksować się.
Zawsze jesteś mile widziany!
Pamiętaj! To czy w bibliotece jest cisza – zależy też od Ciebie! Razem twórzmy wyjątkową, relaksującą atmosferę tego niezwykłego miejsca!