CODEWEEK

W dniach 5 – 20 października 2019 r. nasza szkoła  uczestniczyła w siódmej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania (#CodeWeek2019). Do udziału w projekcie przystąpili nauczyciele i wychowawcy klas 0-VIII.  Podejmowane działania (było ich aż 14) zgłaszaliśmy na stronie organizatora akcji.
Nauczyciele klas 0-III oglądali wraz z uczniami filmy związane z Internetem
i z urządzeniami cyfrowymi, a następnie rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym logowaniu, stosowaniu właściwych haseł, zdrowym korzystaniu z urządzeń cyfrowych oraz bezpieczeństwie w kontakcie z innymi podczas używania Internetu. Uczniowie klasy 1a przygotowali rysunki zachęcające do bezpiecznego i zdrowego korzystania z komputera, które wraz z hasłami pojawiającymi się w oglądanych filmach są ozdobą sali informatycznej. Będą przez cały rok przypominać uczniom o zdobytej wiedzy i umiejętnościach.
Wychowawcy świetlicy wykorzystali audiobooki do przedstawienia uczniom opisanego powyżej zagadnienia oraz zorganizowali Turniej Gier Logicznych.  Uczniowie rywalizowali  ze sobą podczas gry w szachy, scrabble oraz rummnikub.
Uczniowie klas młodszych wzięli także udział w zajęciach programowania offline, czyli bez udziału narzędzi cyfrowych.  Dzieci układały wzory, malowały obiekty, wykonywały konturowe rysunki, budowały z klocków, poruszały się po planszy według podanego kodu.
Wychowawcy klas IV-VIII wraz z uczniami oglądali filmiki poświęcone bezpieczeństwu w sieci. Były to: „Odkrywcy Internetu. Fajna zabawa, ale….”,  „Nie ufaj bezgranicznie w sieci”, „Głupi żart” , „Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi użytkownikami” oraz „Bezpieczeństwo w sieci”. Po wymianie doświadczeń uczniowie wykonali plakaty, które zostały wywieszone
w sali informatycznej.
Na zajęciach informatyki uczniowie sporządzili elementy grafik, które zostały skomponowane w jeden obraz w programie GIMP i wyświetlona na tablicy interaktywnej.
Na stronie internetowej szkoły umieściliśmy fotograficzną relację z zajęć z uczniami. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasze dwutygodniowe działania. Organizatorzy także docenili nasz trud, przyznając certyfikat dla naszej placówki.

******************************************************************


Tydzień Kodowania w SP 103 już trwa! Zapraszamy do obejrzenia naszej zaKodowanej Galerii. Chcemy podzielić się z Państwem najlepszymi kadrami z naszych zajęć. To dopiero początek – będzie ich dużo więcej!
Aktywny link

zaKODOWANA GALERIA


Szanowni Państwo,
z radością informujemy o zbliżającej się siódmej edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania (#CodeWeek2019), która odbędzie się w terminie 5 – 20 października 2019 roku.
CodeWeek to radosne wydarzenie społeczne, którego celem jest promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem.
W załączonych materiałach znajdą Państwo listy Macieja Kopcia Podsekretarza Stanu w  Ministerstwie Edukacji Narodowej i Marka Zagórskiego Ministra Cyfryzacji, zachęcające do zaangażowania się w #CodeWeek2019.

Europejski Tydzień Kodowania to… wydarzenie społeczne, w które angażują się wszystkie europejskie państwa i nie tylko! Jego misją jest poszerzanie i promowanie kompetencji z zakresu programowania i zachęcanie osób w każdym wieku do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W skrócie: jeśli wiesz co nieco o programowaniu – w trakcie CodeWeek dowiesz się jeszcze więcej, jeśli o programowaniu nie wiesz nic – CodeWeek to świetna okazja, by zacząć swoją przygodę z kodami i robotami. Zapewniamy – to prostsze, niż Wam się wydaje! Dlatego do wspólnej zabawy zapraszamy osoby w każdym wieku – od maluchów z przedszkoli, po członków klubów seniora. Dajemy słowo – wszyscy będziecie bawić się świetnie.  

Po co uczyć dzieci programowania? Po co nam to programowanie? To nie tylko ścieżka kariery. To przede wszystkim nauka, która daje szansę na zdobycie uniwersalnych kompetencji – kluczowych nie tylko dla dzieciaków, ale i bardzo przydatnych w dorosłości. Wbrew popularnej opinii – programowanie to nie tylko siedzenie przed komputerem, ale to przede wszystkim ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości, koncentracji uwagi czy umiejętności matematycznych. Projektowanie prostych komputerowych algorytmów daje dzieciom (i wielu dorosłym) poczucie sprawczości oraz uczy zadaniowego podejścia do problemów. Praca w zespołach, czy szukanie wspólnych rozwiązań, pomagają doskonalić także kompetencje społeczne. Nie trzeba być matematycznym orłem, by być świetnym programistą.

Programowanie to frajda! Na kogo liczymy najbardziej – oczywiście na uczniów, nauczycieli i rodziców. Bez Was nic się nie uda

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego spotu promującego CodeWeek 2019, który przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję – http://koduj.gov.pl/spot_cw/!
Zachęcamy do odwiedzania strony internetowej http://koduj.gov.pl/, a także profilu CodeWeek PL na portalu Facebook (https://www.facebook.com/CodeWeekPL/). Dzięki nim mogą być Państwo na bieżąco z informacjami na temat tegorocznego Europejskiego Tygodnia Kodowania.