KLASY I – III

ROK SZKOLNY 2021/2022

Piknik szkolny „Mamo, Tato, idzie lato”

Dyplomy uznania dla tegorocznych uczestników Olimpuska – olimpiady z języka angielskiego
(Benita Świątek)

Uczniów i uczennice z klasy IIIc odwiedziła Pani Ewa, która z zawodu jest prawnikiem. Opowiedziała nam o swojej pracy, jak również pokazała nam, jak wiele może nas łączyć, ale też różnić. Uświadomiła nam, iż każdy z nas może być inny, jednak ta inność sprawia, że jesteśmy wyjątkowi. Kontynuując nasze hasło, które towarzyszy nam od klasy pierwszej, nie wszyscy muszą się lubić, ale każdy z nas zasługuje na szacunek, porozmawialiśmy na temat praw dziecka. Pani Ewo, bardzo dziękujemy za wartościowe spotkanie!
(Paulina Bagińska)

Klasa IIIc miała przyjemność gościć autorkę przepięknych książek. Pni Katarzyna opowiedziała nam, jak wytrwałym trzeba być, aby osiągnąć sukces oraz o tym, że warto wierzyć i spełniać swoje marzenia. Mieliśmy przyjemność zapoznać się z jej dorobkiem. Ciekawym uwieńczeniem spotkania były zabawy przygotowane przez Panią Kasię oraz stworzenie fantastycznych, wyjątkowych stworzeń niczym z najlepszych książek fantasy. Dziękujemy i zachęcamy do lektury!
(Paulina Bagińska)

Zakończyliśmy już projekt „Warszawo, poznajmy się!” organizowany przez Fundację Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. Trzecim i zarazem ostatnim etapem był Wielki Test Wiedzy. Miło nam poinformować, że klasa 3a ze Szkoły Podstawowej nr 103 osiągnęła NAJLEPSZY WYNIK W TEŚCIE WIEDZY!!! Otrzymaliśmy tytuł MACARZE HISTORII.

Prace uczniów będzie można obejrzeć na wernisażu, który odbędzie się już w przyszłą sobotę 11 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Archeologii (Kampus Główny UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28), w godzinach 10.00 – 14.00. To będzie wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć w jednym miejscu kilkanaście Pałaców Kultury, Prudentiali, a także Dom Przyszłości oraz wiele innych prac. Dodatkowo będzie można poznać DUCHa bliżej: wziąć udział w zajęciach otwartych, warsztatach budowania starożytnej osady oraz licznych konkursach. Będzie też przymierzalnia dawnych strojów oraz nauka pisania gęsim piórem.

Zapraszamy wszystkich chętnych
(Agnieszka Witkowska)


Słoneczna pogoda i piękne otoczenie naszej szkoły zachęciły nauczycielkę i dzieci z oddziału przygotowawczego do zajęć na powietrzu.
Podczas zabawy uczniowie rozpoznawali drzewa rosnące wokół budynku. Wykonali przepiękne prace plastyczne. Na rysunkach znalazły się bzy, brzozy, kasztanowce. Czas upłynął nam w miłej i twórczej atmosferze.
(Renata Mreńca)

W klasie 1c kontynuacja Dnia Dziecka. Uczniowie wykonali tort marzeń, a wczoraj oglądali film ,,Foki kontra rekiny’’ zajadając popcorn. Dzień Dziecka uważamy za udany.
(Emilia Żółtowska)


Z okazji Dnia Dziecka klasy 3a i 3b pojechały na wycieczkę do Magicznych Ogrodów
, które znajdują się w miejscowości Trzcianki. Wśród kwiatów i drzew dzieci odkrywały bajeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe istoty. Przejażdżka kolejką w Kwiatowej Dolinie, zabawy w Krasnoludzkim Grodzie oraz na karuzeli napędzanej siłą nóg, to tylko niektóre z atrakcji, które tam na nas czekały. Ale najważniejszy był kontakt z przyrodą i ciekawie, wspólnie spędzony czas. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
(Agnieszka Witkowska, Elżbieta Kozioł)

Klasa 3b przygotowała z okazji Dnia Matki własnoręcznie ozdobione drewniane pudełko. Każda mama znajdzie tam karteczki pozytywnych myśli: np. Jesteś wspaniała, Kocham Cię, miłego dnia, smacznej kawusi.
(Elżbieta Kozioł)


Majowy Dzień Pszczoły
obchodzili uczniowie klas pierwszych. Oglądając prezentacje i filmy poznaliśmy jakie pszczoły mieszkają w ulu, jak się rozwijają i dlaczego są nam potrzebne. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca pszczelarza i jak powstaje miód. Próbowaliśmy różne miody – wiemy jakie są dla nas zdrowe. Rozwiązywaliśmy pszczele zadania i bawiliśmy się wesoło. Pszczoły to bardzo pożyteczne owady, będziemy o nie dbać i wszystkim o tym przypominać. A w czerwcu jedziemy na spotkanie z pszczelarzem.
(Małgorzata Czekajewska, Elżbieta Puchalska)

Drugoklasiści z klas: 2a,2b,2c zaprezentowali w języku angielskim swoje sportowe zainteresowania pokazując, że aktywny ,,Rowerowy Maj” trwa u nich przez cały rok i nie ogranicza się tylko do jazdy na rowerze.
(Benita Świątek)

Teatr w klasie… IIIc
O tym, jak Julian Tuwim został poetą. Własna interpretacja wierszy J. Tuwima.
(Paulina Bagińska)

Klasa IIIc odbyła lekcję na temat praw dziecka oraz różnorodności kulturowej. Jako podsumowanie zdobytej wiedzy, Uczniowie i Uczennice z tej klasy nagrali film tematyczny dla kolegów i koleżanek ze szkoły.
(Paulina Bagińska)

Dzień Pingwina – przypada 25 kwietnia. Uczniowie z pierwszych klas w tym dniu z ciekawością słuchały informacji o tych ptakach. Śpiewały piosenki o pingwinach i wesoło się bawiły. Wykonały też piękne pingwiny z papieru. 
(Małgorzata Czekajewska, Elżbieta Puchalska)

W ramach spotkań kulturowych uczniowie klasy 3a poznali Meksyk. Mama jednej z uczennic przyjęła nasze zaproszenie i odwiedziła nas w szkole.

Dowiedzieliśmy się, gdzie leży ten daleki, egzotyczny kraj o odmiennej niż nasza kulturze. Przygotowana przez naszego gościa prezentacja sprawiła, że na chwilę przenieśliśmy się do tego słonecznego kraju. Mąż pani Raquel opowiadał o swoich wrażeniach w czasie pobytu w Meksyku. Mówił o tym, że meksykanie chętnie udzielają wskazówek np. jak dojść lub dojechać do jakiegoś miejsca. Lubią turystów i znani są z dobrego humoru i gadatliwości. Nigdzie się nie spieszą. Uwielbiają muzykę i taniec.
Na koniec mama Ali na naszych oczach przygotowała prawdziwe guacamole. Wszyscy zajadali się tymi pysznościami przy dźwiękach meksykańskiej muzyki. Takie lekcje zapadają w pamięć.
(Agnieszka Witkowska)

O tym, że powietrze jest mieszaniną gazów, które nie mają barwy, zapachu ani smaku uczniowie klasy 3a dowiedzieli się podczas lekcji oraz warsztatów prowadzonych przez pana Wasilewskiego.
Na zdjęciach możecie zobaczyć, jakie doświadczenia i sztuczki pojawiły się w czasie tych zajęć. Oprócz przedmiotów, z którymi dzieci mają do czynienia w życiu codziennym, wykorzystywany był klosz próżniowy, który sprawił, że „Pan Jajeczny” znalazł się w jego środku, a pianki cukrowe oraz pianka do golenia zwiększały swoją objętość. Jak zawsze zajęcia warsztatowe wzbudziły mnóstwo pozytywnych emocji i dały dzieciom wiele radości.
Bardzo dziękujemy panu Wasilewskiemu za tą niezwykłą lekcję.
(Agnieszka Witkowska)

W ramach programu „Inni, a tacy sami” uczniowie klasy 3a poznali kraj jednego ze swoich kolegów, Gauraba, który urodził się w Nepalu. Na spotkanie zaproszona była pani Joanna Smorczewska-Wojs ze Stowarzyszenia Przyjaciół Indii i Nepalu, założycielka Fundacji Polsko – Nepalskiej. Niestety ze względów zdrowotnych nie mogła do nas dotrzeć w umówionym terminie. Przesłała nam więc materiały: kolorowanki i prezentację.

O Nepalu, kraju swoich rodziców, opowiadała nam pani Nisita Subedi.

Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda flaga i godło tego kraju. Poznali jego położenie na mapie świata. Dowiedzieli się, jakie potrawy są tam podawane. Zobaczyli, jak wygląda szkoła w Nepalu. Z dużym zainteresowaniem słuchali o religii i tradycjach. Na filmach podziwiali krajobraz, zobaczyli najniebezpieczniejsze na świecie lotnisko Lukla, wspinaczkę na Mount Everest, kręte i niebezpieczne drogi.
Tego dnia dzieci nauczyły się bardzo dużo o kraju Gauraba. Teraz często witają swojego kolegę po nepalsku: „namaste”, „namaskar”.
(Agnieszka Witkowska)

Wszystkie klasy 1-3, oraz oddział przygotowawczy 22 kwietnia obchodziły Święto Ziemi. Uczniowie całej szkoły rozmawiali w tym dniu o tym jak dbać o naszą planetę. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że każdego dnia będą pamiętać o tym aby szanować naszą planetę, gdyż jest to bardzo ważne dla wszystkich jej mieszkańców.
Po tych zajęciach wszyscy będziemy „świecić przykładem” każdego dnia.
– nauczyciele i uczniowie małej sp

Klasa 3a zakończyła drugi etap projektu „Warszawo, poznajmy się!”. Uczniowie przygotowali prezentacje związane z omawianymi budowlami Warszawy. Były to: Prudential, PASTa i PKiN. Dzięki ich kreatywności powstały piękne plakaty, modele budowli i film. Uczniowie zaprezentowali prace na forum klasy.

Chłopcy opowiedzieli o swojej wyprawie rowerowej śladami miejsc pamięci II wojny światowej. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstał film o telekomunikacji. W tym zadaniu zespół wcielił się w rolę badaczy historii. Uczniowie przeprowadzili kilka wywiadów z osobami należącymi do trzech pokoleń: dziadka, rodzica oraz rodzeństwa. Grupa dziewczynek przygotowała informacje o Pałacu Kultury i Nauki i wykonała model budynku. Powstała również makieta wieżowca Prudential. Dziewczynki, które go zrobiły, przyniosły też prezenty z logo Prudentialu dla swoich kolegów i koleżanek: smycze, długopisy, przypinki.

Praca metodą projektu jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych i ambitnych metod zdobywania wiedzy. My jako nauczyciele, oddajemy uczniom inicjatywę. Pobudzamy do działania, zachęcamy, pomagamy, ale nie wyręczamy. Uczniowie klasy 3a poradzili sobie z tym zadaniem na szóstkę.
(Agnieszka Witkowska)

Uczniowie i uczennice z klasy IIIc odwiedzili Mazowiecki Zaścianek, gdzie poznali historie i tradycje wielkanocnych wypieków, przygotowali własne mazurki oraz odbyli podróż wozem traperskim.

Wielkanocne przygotowania w 3c
(Paulina Bagińska)


Dzień Wody obchodzimy 22 marca
– w tym dniu pierwszaki dowiedziały się dlaczego woda jest ważna w naszym życiu i dlaczego powinnyśmy ją oszczędzać. 
(Małgorzata Czekajewska)

Pies, kot, królik czy chomik… , My pet is my friend’w pracach projektowych uczniów klas: 1a i 1c.
(Benita Świątek)


Międzynarodowy Dzień Kobiet
istnieje po to, aby przypomnieć wszystkim, że chociaż kobiety mają teraz więcej praw, nadal nie są traktowane na równi z mężczyznami.
Niektóre kobiety nadal muszą walczyć o to, by ich opinie zostały wysłuchane i aby mogły w życiu robić to, co chcą.
Świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet, aby wspierać te kobiety i przypominać o tym, że kobiety są silne, mądre i ważne.
Uczennice z klasy 3c miały okazję poczuć się jak księżniczki, Uczniowie zaś stanęli na straży ich praw i dzielnie towarzyszyli im ze swoimi tarczami niczym prawdziwi rycerze. Było wesoło, słodko i smacznie, a jednocześnie edukacyjnie. Rozmawialiśmy na temat historii kobiet, ich życia kiedyś i dziś. 

Wszystkim Paniom życzymy spełnienia w każdej sferze życia!
(Paulina Bagińska)

Klasa 3b przygotowała plakaty, które symbolizują przyjaźń polsko- ukraińską. Do naszej klasy w ostatnich dniach dołączyły 2 dziewczynki z Ukrainy. Nasza sala lekcyjna powitała je kolorami Ukrainy. Koleżanki i koledzy stanęli na wysokości zadania sprawiając, że czują się u nas jak w domu. Włączamy się również w pomoc dla schroniska w Charkowie. Jesteśmy z Wami👍

(Elżbieta Kozioł)

Uczennice i uczniowie z klasy trzeciej przypominają sobie, jak ważne są wsparcie, pomoc, rozmowa, wysłuchanie…

… bo jak zbudować wysoki wieżowiec bez pomocy kolegi i koleżanki? Na pewno nie tak łatwo i wesoło, jak wspólnymi siłami.
(Paulina Bagińska)

Uczniowie i uczennice z klasy trzeciej podążają tropem bohatera lektury. Do Afryki im daleko, ale tuż obok, w niemal tak samo malowniczej Warszawie 🙂 jest magiczne miejsce zwane Mini Zoo. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie stworzyć Afrykę w miniaturze.
(Paulina Bagińska)

Na zakończenie karnawału w klasie 2c odbył się BAL CZTERECH KOLORÓW. Stroje balowe dzieci wykonały samodzielnie. Wszyscy świetnie się bawili.
(Grażyna Maziarek)

Klasa 3a realizuje  trzyetapowy projekt  edukacyjny „Warszawo, poznajmy się!”. Ma on na celu rozwijanie kompetencji naukowych oraz promocję nauk humanistycznych, w tym szczególnie historii.
W lutym zakończył się  pierwszy etap projektu. Uczniowie poznali trzy wieżowce, które powstały w XX wieku: PRUDENTIAL, PASTa i PKiN.  Warsztaty  prowadziła wychowawczyni klasy, ale zostały one przygotowane  przez Fundację Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii. Organizatorzy opracowali scenariusz zajęć i filmy. Dzięki nim uczniowie poznali historię powstania trzech budynków, tło historyczne, nazwiska znanych architektów. Przy okazji realizacji tych zagadnień wykonali  telefon i windę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
(Agnieszka Witkowska)

Wycieczka do Ośrodka Edukacji Technicznej „Pinokio”
Klasy 3a i 3b były na wycieczce autokarowej w Ośrodku Edukacji Technicznej „Pinokio” w Słomczynie. Uczniowie poznali techniki obróbki drewna i wykonali zegary. Najpierw było szlifowanie drewnianych elementów, potem składanie ich w całość, naklejanie cyfr i mocowanie wskazówek. Po włożeniu baterii zegary zaczęły odliczać czas.
(Agnieszka Witkowska, Elżbieta Kozioł)

Klasy 1a, 1b i 1c – 17 lutego świętowały Dzień Kota. Koty to bardzo mądre i piękne zwierzątka – poznaliśmy wiele ciekawostek na ich temat. W tym dniu również wszystkie szkolne zadania dotyczyły kotów. Były też piosenki o kotach i kocie zabawy. Było bardzo wesoło! Miau!

Lektura na wieszaku w IIIc
Omawiając kolejną lekturę skupiliśmy się na zawodzie weterynarza. Ostatecznie jednak zajęliśmy się produkcją ubrań. W ten sposób powstała nasza klasowa kolekcja najmodniejszych w tym sezonie t-shirtów „Lekturki na wieszaku”. 
(Paulina Bagińska)

CZYTANIE TO DOBRA ZABAWA

Dlaczego warto czytać? Uczniowie i uczennice z klasy IIIc wiedzą to bardzo dobrze. Stworzyli piękne plakaty, które zdobią ich salę lekcyjną. 
Żeby uatrakcyjnić proces nauki czytania, klasa IIIc weszła w świat bajki. Każdego dnia, wykonując zadania związane z czytaniem oraz systematycznie czytając książki, zdobywają magiczne kamienie, które podobno posiadają skrytą moc. Już niebawem się o tym przekonają.
(Paulina Bagińska)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


21 stycznia obchodzimy Dzień Wiewiórki

Pierwszaki w tym dniu dowiedziały się dużo o tych ssakach. Wykonały wiele zadań. Bawiły się w „Wiewiórki do dziupli”. Rysowały wiewiórki w programie paint i wycinały je z papieru. To był bardzo ciekawy dzień.
„Sąsiadeczko, wiewióreczko
co masz oczka czarne
nie bójże się, pokaż w lesie
gdzie masz swą spiżarnię”
(Małgorzata Czekajewska)

Manufaktura Papieru Czerpanego 
Uczniowie i uczennice z klasy IIIc wybrali się z wizytą do Manufaktury Papieru Czerpanego. Z wycieczki, oprócz wiedzy i nowego doświadczenia, przywieźli własnoręcznie robiony papier.
(Paulina Bagińska)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W klasie 1a rozmawialiśmy o tym jak pomóc ptakom przetrwać zimę. Uczniowie wykonali karmniki i na pewno nie zapomną o wysypywaniu ziaren ptakom gdy chwyci mróz.
(Małgorzata Czekajewska)

Zdrowo, szybko, pysznie i kolorowo…czyli ulubione przekąski w pracach plastycznych uczniów klas: 3b i 3c
(Benita Świątek)

Klasa 2c z najlepszymi życzeniami dla babć i dziadków:
„W tym dniu uroczystym i pełnym radości
życzymy Wam zdrowia, szczęścia, pomyślności!”
(Grażyna Maziarek)

W klasie 3b świętujemy Dzień Babci I Dziadka. Uczennice i uczniowie przygotowali z tej okazji  labooki. Jest to ciekawa forma przestrzenna, z której dziadkowie mogą dowiedzieć się jak  spędzać wolny czas z wnukami. 

Zapraszamy do naszej galerii.
(Elżbieta Kozioł)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DROWE ŚNIADANIE
Uczniowie i uczennice z klasy IIIc wzięli udział w lekcji przypominającej zasady zdrowego odżywiania oraz przygotowali zdrowe śniadanie, które zjedli z wielkim apetytem.
(Paulina Bagińska)


Moje ulubione zwierzątko- ilustrowana książeczka drugoklasisty

(Benita Świątek)

Noworoczne postanowienia
Klasa 3b noworoczne postanowienia umieściła na balonach, aby wzniosły się wysoko. Na zajęciach komputerowych tworzyły własne koncepcje na Nowy 2022 Rok.
Wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia 
Klasa 3b z wychowawcą

Świąteczny czas w 3a

Kolęda „Przybieżeli do Betlejem” https://youtu.be/qemvw9eGl-c
Wierszyk  „Przy choince” w wykonaniu Tosi https://www.youtube.com/watch?v=HbG5WajRI8Q
(Agnieszka Witkowska)


Prace plastyczno-językowe uczniów klas: IIIb i IIIc na temat przyszłego zawodu
(Benita Świątek)

Mikołajki w 3a
W poniedziałek 6 XII uczniów klasy 3a przywitał w klasie Święty Mikołaj, który prosto z ekranu komputera zaprosił ich do udziału w cyfrowym Escape Room. Do tajemniczego świata prowadziły świąteczne opowieści oraz wskazówki od Mikołaja. Uczniowie rozwiązywali zadania matematyczne i poznawali kolejne cyfry kodu, żeby na końcu otworzyć drzwi i wysłuchać życzeń, a potem odnaleźć prezenty. Następnie dzieci tworzyły świąteczne rysunki w dostępnych w szkole programach graficznych. To był inny dzień niż zawsze, bo bez podręczników. Pełen emocji i zabawy.

Projekt Moje Miasto- moja mała Ojczyzna
Klasa 3b zakończyła obchody listopadowego święta patriotycznego projektem „Moje Miasto- moja mała Ojczyzna”. Wszyscy z zaangażowaniem rysowali ulice, parki i architekturę Warszawy. Nasi mali architekci z 3b zapraszają do galerii.
(Ela Kozioł)

Uczniowie klasy 3a i innych klas młodszych bawią się aplikacją Quiver.

ptaki: https://youtu.be/pa8t-iuTKxM 
(Agnieszka Witkowska)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ośrodek Edukacji Technicznej PINOKIO
Uczniowie i uczennice z klasy IIIc wybrali się na wycieczkę do ośrodka edukacji technicznej PINOKIO, gdzie mieli możliwość własnoręcznie wykonać drewniane zegary. Efekty pracy zachwycające 🙂
Praca, jakże owocna, zakończona została przyjemnym spotkaniem przy ognisku.
(Paulina Bagińska)

Akrobatyka
Akrobatyka to zajęcia dla dzieci, które polegają na wykonaniu układów i różnych ciekawych figur. Dzieci zaczynają od elementów zabawowych, czasami relaksujących. Jednak stopniowo wprowadzane są ćwiczenia rozciągające, które rozluźniają i wyciszają maluchy oraz ćwiczenia siłowe, które uwalniają energię i emocje. Akrobatyka świetnie rozwija cechy motoryczne, co powoduje, że uprawianie tego sportu może stać się wstępem do każdej innej dyscypliny.
(Tomasz Zacharzewski)

Zielniki
Przyszedł czas na pochwalenie się naszymi zielnikami. Uczniowie klasy 3a przygotowywali je samodzielnie, ale pod kierunkiem swoich rodziców. Celem tego zadania było rozpoznawanie i nazywanie drzew, które rosną w okolicy miejsca zamieszkania uczniów. Utrwaleniu nazw drzew służyły też zajęcia, w czasie których wykorzystywali komputer i projektor w celu wzięcia udziału w „Teleturnieju”, gry on – line przygotowanej przez wychowawczynię. Wiele radości dało im też czytanie z podziałem na role tekstu pt. „Zapach jesieni”.
(Agnieszka Witkowska)

Tenis ziemny w szkole
Na cotygodniowych zajęcia z tenis stołowego uczniowie doskonalą umiejętności i technikę gry w tenisa ziemnego.  Wielkie zaangażowanie uczestników zajęć owocuje odkrywaniem nowych talentów sportowych.
(Tomasz Zacharzewski)


Święto Dyni w IIIb

Klasa III b z fantazją zabrała się do obchodów tegorocznego Święta Dyni. Uczniowie kreatywnie zmienili dynie w niesamowite, kolorowe stworki, które udekorowały naszą salę.

(Elżbieta Kozioł)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moje ulubione dzikie zwierzątko
W ramach podsumowania rozdziału o dzikich zwierzętach uczniowie klas: IIIb i IIIc wykonali prace plastyczne, które pomogły im stworzyć pierwszy, samodzielny opis ulubionego zwierzątka w języku angielskim.
(Benita Świątek)

Gry i zabawy sportowe
Zabawy ruchowe są formą działalności ruchowej, charakterystyczną dla wieku przedszkolnego, najbardziej odpowiadającą potrzebom dziecka, wynikającą z właściwości jego rozwoju. Wprowadzają radosny nastrój i dobre samopoczucie, dają dziecku możliwość zaspokojenia naturalnej potrzeby ruchu. Zabawa ruchowa jest przygotowaniem do społecznego współdziałania i współżycia, uczy dziecko przystosowania się do całego zespołu, utrwalają wiele pojęć i wiadomości, kształtują nawyki kulturalne, pozytywne cechy charakteru, a w szczególności dyscyplinę.
(Tomasz Zacharzewski)

Program „Inni,a tacy sami”
Klasa 3a bierze udział w opracowanym przez wychowawczynię programie „Inni, a tacy sami”. Do tej pory uczniowie rozmawiali o tym, że ludzie różnią się między sobą charakterem, zainteresowaniami, pochodzeniem, kolorem skóry. Poruszaliśmy temat osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. Odbyły się warsztaty z psychologiem szkolnym. Przede wszystkim jednak korzystamy z tego, że w naszej klasie jest kilkoro dzieci, których rodzice pochodzą z innego kraju i zapraszamy ich do klasy. Ostatnio, w ramach „Spotkań kulturowych” dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat Iraku. Państwo Al-Bdoor pokazali nam zdjęcia i opowiedzieli o tym jak w Iraku żyją wielopokoleniowe rodziny, jak ludzie ubierają się na co dzień i od święta, jakie potrawy królują na ich stołach, jak wielkim szacunkiem darzy się w tym kraju rodziców, jak wygląda nauka dzieci w szkole. Dowiedzieliśmy się też wiele na temat położenia geograficznego i zasobów naturalnych tego kraju. Każdy mógł napisać swoje imię po arabsku i skosztować daktyli, które nasi goście przynieśli do klasy. To był dzień pełen radości i ciepła.
(Agnieszka Witkowska)

Lekturki spod chmurki- zakończenie pierwszego modułu
Uczniowie i uczennice klasy III otrzymali wiadomość wideo od psa Trampo, który jeździ po świecie i opowiada historię swojego bohatera Lampo, słynnego podróżnika, który kochał kolej. Mieli również przyjemność spotkać się z wyjątkowym gościem, kolejarzem. Trochę sztywniak, wręcz niczym kawałek kartonu, ale ostatecznie udało się tchnąć w niego życie 🙂
Klasa IIIc zakończyła omawianie lektury „O psie, który jeździł koleją” tworząc pudełko skojarzeń. Dokonali samooceny i z usmiechami przyjęli kolejne wyzwanie. Przed nami Akademia Pana Kleksa.
(Paulina Bagińska)

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Uczniowie i uczennice z klasy IIIc świętowali Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Sprawdzali swoją wiedzę na temat bajek, które oglądali kiedyś ich rodzice, jak również popularnych filmów animowanych z wielkich ekranów.
Rozwiązywali zagadki, które naprowadzały ich do miejsc, w których poukrywane były kody QR z pytaniami dotyczącymi dzisiejszego wydarzenia. Korzystali z aplikacji internetowych, smartfonów, projektora multimedialnego.
Wykonali kolorowanki, które dzięki aplikacji zostały wprowadzone w ruch.
Na koniec nie mogło zabraknąć seansu filmowego
(Paulina Bagińśka)

Bieg Niepodległości
Wspólnie z Przedszkolem nr 151 uczciliśmy 103. rocznicę odzyskania niepodległości.  Jest to już nasze trzecie wspólne świętowanie, które na stałe wpisujemy do kalendarzy listopadowych imprez – SP 103 i P 151.

Obchody Święta Niepodległości w klasie 1c

Klasa IIIb obchodziła Dzień Jabłka i Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia. Dzieci przygotowały swoje II śniadanie. Na stolikach zagościły zdrowe przekąski, a przede wszystkim warzywa i owoce. Na stołówce szkolnej zawsze można poczęstować się jabłkami z polskich sadów. Smacznego:)
(Elżbieta Kozioł)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAWODY SZACHOWE
W piątek, 29.10.2021r. drużyna złożona z uczniów klasy 2c w składzie:
Marianka P.
Franek B.
Bartek K.
Kuba G.
zdobyła III miejsce w dzielnicowych zawodach szachowych zorganizowanych w ramach XV Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.
Serdeczne gratulacje dla zwycięzców.
(Grażyna Maziarek)

Miasto zawodów
Klasa IIIc odbyła wędrówkę po mieście zawodów. Odwiedziliśmy wirtualne miasto. Zobaczyliśmy wiele miejsc, w których pracują różne osoby. Poznaliśmy specyfikację interesujących nas zawodów, ścieżkę edukacyjną. Szczegółowo zapoznaliśmy się z zawodem, jakim jest specjalista transportu kolejowego, czyli nasz Pan Zawiadowca z lektury „O psie, który jeździł koleją”. Na koniec stworzyliśmy własne miasto.
(Paulina Bagińska)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Platforma Wordwall  w 3b

Ta jedna z wielu platform pozwala przygotować interaktywne zadania i ćwiczenia ze wszystkich przedmiotów. Uczniowie z klasy III b ćwiczyli części mowy. Wszyscy z zapałem wykonywali zadania i utrwalali materiał programowy. 
(Ela Kozioł)

Lekturki spod chmurki- biuro detektywistyczne
Uczniowie z klasy IIIc otrzymali list od Chmurki Tosi. Otrzymali zadanie stworzenia biur detektywistycznych. Każda z pięciu grup wybrała swojego lidera, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem naszej tajnej misji. Agencje detektywistyczne zaprezentowały swoje nazwy, plakaty oraz specjalne okrzyki. Następnie przystąpiły do poszukiwania bohatera naszej lektury, czyli zawiadowcy. Stworzyli rysopis poszukiwanego i ruszyli na misję poszukiwawczą.
Po wykonaniu zadania oraz poznaniu zawodu specjalisty transportu kolejowego przystąpiliśmy do wypełniania pierwszych stron naszych Lekturników.
(Paulina Bagińska)

„Lekturniki i inne prace” w 3a
Czytanie to podstawowa umiejętność, którą dzieci muszą opanować już w klasie pierwszej. Nauczyciele w „małej sto trójce” są bardzo twórczy i na różne sposoby promują czytanie wśród swoich uczniów. Różnią się one w zależności od tego, czy mamy do czynienia z pierwszoklasistami, drugoklasistami czy dziećmi z klas trzecich. Ilu nauczycieli, tyle pomysłów.
Gdy uczniowie klasy 3a byli młodsi to pod nadzorem swoich rodziców prowadzili zeszyty „Spotkania z książką”. Teraz, gdy potrafią już pisać, tworzymy „Lekturniki i inne prace”. Znajdą się tu nie tylko zapisy, dotyczące lektur szkolnych, ale też inne twórcze prace dzieci. Na zdjęciach możecie zobaczyć niektóre z naszych pierwszych kart.
(Agnieszka Witkowska)

Wycieczka do Mostówki
Klasa IIIb uczestniczyła w warsztatach ceramicznych w Mostówce. Dzieci rozwijały swoje zdolności plastyczne i kreatywność. Wspaniale bawiły się tworząc swoje własne dzieła sztuki, które mogły zabrać do domu.
(Elżbieta Kozioł)

School things – przybory szkolne
Projekt z j. angielskiego w klasie 1a i 1c.
(Benita Świątek)

Jesienne inspiracje w 3a
Polska złota jesień inspiruje dużych i małych. Uczniowie klasy 3a podczas spaceru  w okolicach Jeziorka Czerniakowskiego podziwiali piękno jesiennego krajobrazu. Zbierali kolorowe liście, które wykorzystali  do wykonania prac plastycznych. Uczyli się  rozpoznawania drzew i ich owoców zarówno w czasie lekcji, jak i podczas spacerów. Z kolorowych kartek papieru wykonali  „Wachlarze pani jesieni”.  W planie mamy stworzenie  jesiennych zielników, którymi z pewnością się pochwalimy.
(Agnieszka Witkowska)

Ślubowanie klas 1
W dniu 15 października 2021 roku odbyło się pasowanie na ucznia. Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klas pierwszych. W tym roku, ze względu na pandemię, uroczystość odbyła się bez obecności rodziców. Pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Od tego dnia każde dziecko czuje się już prawdziwym uczniem, czyli pełnoprawnym członkiem szkolnej rodziny. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor Szkoły Danutę Kozakiewicz. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Na koniec uczniowie otrzymali pamiątkowe medale z napisem „Jestem uczniem”. To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych uczniów, którym życzymy sukcesów i miłego pobytu w murach naszej szkoły.


Zawody matematyczne w 3c

Uczniowie z klasy IIIc wzięli udział w klasowych zawodach matematycznych. Mnożyliśmy, dzieliliśmy, odejmowaliśmy… a wszystko po to, żeby 100 zamienić na 0.
(Paulina Bagińska)

Jesień w 3c

„Jesień na paluszkach
Spaceruje w parku
I rozdaje wszystkim
Swe skarby w podarku

Wręcza nam bukiety
Kolorowych liści
I smutek zamienia
W roześmiane myśli…”

(Paulina Bagińska)

Zbliża się ważny dzień dla pierwszoklasistów – Ślubowanie. Uczniowie klasy 3a i 3b przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek prezenty. Są to zakładki do książek w kształcie wesołego ołówka. Mamy nadzieję, że spodobają się pierwszoklasistom. Życzymy udanej uroczystości!
(Agnieszka Witkowska i Elżbieta Kozioł)

Światowy Dzień Jabłka
W ramach działań prozdrowotnych i z okazji Światowego Dnia Jabłka klasa 3a wykonuje szereg zadań, mających na celu spopularyzowanie jedzenia tego najbardziej znanego owocu. Uczniowie wykonywali prace plastyczne, tworzyli opis, przygotowywali chipsy jabłkowe. To ostatnie działanie szczególnie się dzieciom spodobało. Z zapałem obierały, kroiły i suszyły jabłka. Na koniec odbyła się degustacja. Niektórzy uczniowie zapowiedzieli, że zrobią chipsy jabłkowe w domu, ze swoimi rodzicami i rodzeństwem.
(Agnieszka Witkowska)

My Room. Projekt w drugich klasach.
Meblujemy, dekorujemy nasz klasowy pokój.
(Benita Świątek)

Wycieczka w Tatry
Klasa III b wybrała się na wirtualną podróż w polskie góry. Uczennice i uczniowie poznali rośliny i zwierzęta  żyjące w Tatrzańskim Parku Narodowym. Po zajęciach powstały piękne szlaki górskie z masy solnej widziane oczami dziecka. Zapraszamy do naszej galerii. 
(Elżbieta Kozioł )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piracki Dzień Chłopaka
Tegoroczny Dzień Chłopaka klasa IIIc obchodziła w pirackich barwach. Przygotowaliśmy atrybuty pirata, zrobiliśmy skrzynię skarbów, pokonaliśmy labirynt i zdobyliśmy skarb. Wspólnie bawiliśmy się w morskie żółwie, piracki pościg, a na koniec odbyliśmy bitwę morską. Nie zabrakło głośnego sto lat w wykonaniu Szanownych Pań oraz dyplomów dla najlepszych Piratów- Chłopców z klasy IIIc.
(Paulina Bagińska)

Klasa IIIc przystępuje do międzynarodowego projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”, wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.
Tegoroczna edycja pod kryptonimem POZNAJEMY ZAWODY wplata się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/ 2022.
Projekt opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem.
Trzecia edycja projektu polega na skorelowaniu czytania określonej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat cech i kompetencji zawodowych bohaterów w niej występujących. Ponadto projekt ma na celu wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie.
(Paulina Bagińska)

Pasieka edukacyjna w Wilanowie
Klasa IIIb wybrała się na wycieczkę do Pasieki Edukacyjnej Wilanów. Uczniowie poznali życie pszczół oraz ich rolę w przyrodzie. Pszczoły to bardzo inteligentne i przyjazne owady. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pszczoły podczas pracy oraz królową – matkę, co się zdarza niezmiernie rzadko. Pogoda sprzyjała pobytowi na świeżym powietrzu. Polecamy innym poznanie niezwykle ciekawego życia pszczół.
(Elżbieta Kozioł )


Trochę deszczu, trochę wiatru, dni coraz krótsze…
Nie zapominajmy jednak o barwach, malujących nam piękne pejzaże. 
Papierowy jeżyk – jest.
Uśmiech – jest.
Jesień czas start!
Miłego dnia życzy klasa 3c!
(Paulina Bagińska)


Witajcie w czystszym świecie!

W naszej małej SP103 sukcesem zakończyła się akcja Sprzątania Świata. Uczniowie z klas I-III sprzątali teren wokół szkoły i  Rezerwatu Jeziorka Czerniakowskiego oraz swój własny „mały świat” w klasie. Uczniowie z wielkim entuzjazmem i ochotą zabrali się do pracy, aby było piękniej wokół nas.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
(Koordynator akcji w małej SP Ela Kozioł)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3a w Mostówce

Skończyły się wakacje i spotkaliśmy się ponownie w szkole. Wrzesień zaczynamy lekcjami i wycieczkami. Klasa 3a pojechała do Mostówki na warsztaty ceramiczne. Uczniowie tworzyli prace z gliny oraz  ozdabiali skrzyneczki techniką decoupage. Wspólne biesiadowanie i zabawy na dworze służyły integracji zespołu. Wszyscy wrócili do szkoły radośni i dumni ze swoich prac plastycznych.
(Agnieszka Witkowska)

Klasa 3c i Róża Wiatrów

Już w pierwsze dni szkoły klasa IIIc intensywnie pracowała. Poznaliśmy pojęcie róży wiatrów i postanowiliśmy samodzielnie wyznaczyć główne kierunki świata. Pogoda bardzo nam sprzyjała, zatem wybraliśmy się na nasze boisko i w samo południe wyznaczyliśmy północ, południe, wschód i zachód. Lubimy łączyć przyjemne z pożytecznym. Nauka na świeżym powietrzu bywa bardzo efektywna. 
(Paulina Bagińska)

******************************

ROK SZKOLNY 2020/2021

Wycieczka klasy 2a i 2b do Czerska
Rok szkolny 2020/2021,  przerywany nauczaniem zdalnym, nie sprzyjał nawiązywaniu kontaktów rówieśniczych.  Na szczęście w maju i w czerwcu uczniowie wrócili do nauczania stacjonarnego i można było zorganizować klasom zajęcia, dzięki którym dzieci mogły na nowo odbudować relacje.

Klasom  2a i 2b udało się wyjechać w na wycieczki autokarowe do w zamku książąt mazowieckich w Czersku.  Tam  czekało na nich mnóstwo atrakcji.

Dzieci weszły na wieżę, gdzie przewodnik opowiedział historię zamku oraz przedstawił postać królowej Bony. Dowiedziały się, jak wyglądało pasowanie na rycerza. Zobaczyły i przymierzyły elementy zbroi z XV wieku. Ponadto każdy sprawdził wytrzymałość swojej ręki w zetknięciu z mieczem. Uczniowie wzięli udział w turnieju rycerskim. Na stanowisku łucznika dowiedzieli się  z czego wykonywano łuk, cięciwę i poszczególne elementy strzały. Strzelali z łuku do celu. Na zakończenie  czekała na nich gra terenowa „Poszukiwanie skarbu królowej Bony”, w trakcie której dzieci podsumowały zdobytą wiedzę. Uczestnicy musieli odnaleźć siedem wskazówek, które doprowadziły ich do ukrytego przed wiekami skarbu królowej Bony.

Ponadto klasa 2a zwiedziła skansen militarny w Mniszewie, a klasa 2b była na  spacerze  przyrodniczym  po kładce biegnącej nad największym mazowieckim torfowiskiem – Bagnem Całowanie.

Wycieczki klas młodszych miały charakter integracyjny i edukacyjny. Wszyscy wrócili zadowoleni i szczęśliwi z pobytu na świeżym powietrzu.
 
(Agnieszka Witkowska, Elżbieta Kozioł)

 

Projekt „Stolice państw europejskich” w kl.2a
Uczniowie klasy 2a wzięli udział w projekcie „Stolice państw europejskich”. Mimo ograniczeń, jakie zostały nam narzucone przez pandemię, pracowali w grupach, wykorzystując do kontaktu dostępne komunikatory.

Każda grupa wykonała pracę inaczej. Uczniowie przygotowali plakaty, prezentacje multimedialne, przebierali się w stroje, przygotowali fotobudkę, robili zdjęcia polaroidem, częstowali kolegów potrawami charakterystycznymi dla danego kraju. Przygotowali muzykę i całą aranżację, nauczyli się kilku zwrotów, słów w innym języku. Grupa przygotowująca informacje o Paryżu skorzystała z pomocy naszego kolegi, który przeprowadził się do Francji. Filip nagrał krótkie filmiki z opowieścią o tym, co warto zobaczyć w Paryżu.

Podczas przygotowań wszyscy się świetnie bawili, a dwa dni prezentacji dostarczyły wielu pozytywnych emocji.

 (Agnieszka Witkowska)


Dzień Dziecka,
to jeden z najpiękniejszych dni w życiu każdego ucznia. Pierwszego czerwca uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zabawach i grach organizowanych dla nich przez nauczycieli. Na terenie szkoły i poza nią odbyły się pikniki, spacery edukacyjne wokół Jeziorka Czerniakowskiego, puszczanie baniek, zabawy z balonami, podchody, zabawy przy muzyce oraz na placach zabaw. Wszyscy świetnie się przy tym bawili.
(Agnieszka Witkowska)


Eksperymenty

Klasa 2a  eksperymentowała z suchym lodem. Oto lista eksperymentów, które wykonaliśmy:

 1. Piszcząca łyżka
 2. Przyspieszona sublimacja – suchy lód w kolbie
 3. Kolorowy wulkan – suchy lód z zabarwioną wodą
 4. Bańki z suchym lodem
 5. Chmura w bańce – bańki „nadmuchiwane” przez rurkę
 6. Chmura złapana w misce
 7. Prysznic w chmurze – „wylewanie chmury” na głowę

Dzieci świetnie bawiły się podczas zajęć.
(Agnieszka Witkowska)

 
Wyniki konkursu „Mój komiks”

Z przyjemnością przekazuję informację dotyczącą wyników konkursu „Mój komiks”. Uczniowie wykazali się kreatywnością, dlatego wszyscy zostali nagrodzeni.

Klasy 1
Jakub S. „Mekorama” kl. 1b

Klasy 2
I MIEJSCE

 • Jakub G. „Potwór z ZOO” kl. 2c
 • Ignacy B. „Ignacy i dinozaury” kl.2a
 • Hanna Al.-B. i Zuzanna D. „Owocowo – warzywne opowieści” kl. 2a

II MIEJSCE

 • Antonina J. „Zabawa na sto dwa!” kl. 2a
 • Leszek K. „ Co jeść, a czego nie jeść” kl. 2a

III MIEJSCE

 • Kaja R. „O dziewczynie, której życie zmieniło się na zawsze” kl. 2a

Wyróżnienia

 • Kacper K. i Stanisław G. – B. „Fabryka cukierków” kl. 2a,
 • Michał K. „O planecie miasteczkowej” kl. 2a
 • Kalina K., Julia Ł., Aleksandra Ś. „Przygody Sabriny i Tafika” kl. 2a
 • Alicja W.– Ł. „Przygody głodnego kota” kl. 2a
 • Arek P. „Kosmiczny Kogut” kl. 2a
 • Xavier P. „Hucajnoga. Pasja ponad wszystko” kl. 2a

Klasy 3
I MIEJSCE

 • Kalina M. i Karina G. „O zaginionym kotku” kl. 3c

II MIEJSCE

 • Alek Ł. „Ptak na trasie” 3b
 • Ignacy Sz. „Astronauta, który wyruszył w kosmos” 3b

III MIEJSCE

 • Ryszard Sz. „Wycieczka” kl. 3b

(Agnieszka Witkowska)


POWRÓT DO SPORTU
W dniu 18 stycznia wróciliśmy do stacjonarnej nauki w szkole. Wraz z tym powrotem wróciliśmy do dbania o naszą sprawność fizyczną. Ćwiczyliśmy dzielnie on-line, jednak ćwiczenia w szkole z użyciem profesjonalnego sprzętu są naprawdę super! Pamiętamy i pielęgnujemy naszą dewizę „Ruch to zdrowie”!
(Tomasz Zacharzewski)

ZDALNE NAUCZANIE W KLASIE 2a 
W czasie zdalnego nauczania, wykonaliśmy dwa projekty: „Moje zainteresowania” oraz „Zamki w Polsce”. Oprócz tego dzieci pisały opowiadanie do lektury „Dzieci z Bullerbyn”. Poniżej zamieszczamy wybrane prace dzieci oraz link do prezentacji „Moje zainteresowania” wykonanej przez Ignacego ucznia klasy 2a – kliknij tutaj.
(Agnieszka Witkowska)


ŚLUBOWANIE KLAS I

W piątek, 16 października  2020 r. Pani  dyrektor Danuta Kozakiewicz , za pomocą czarodziejskiego ołówka, dokonała pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły .„BĘDĘ STRZEGŁ HONORU I DOBREGO IMIENIA SZKOŁY”- ślubowali pierwszacy. Z  powodu  zaostrzonych procedur epidemiologicznych rodzice, dziadkowie i inni członkowie rodzin uczniów, mogli uczestniczyć w uroczystości tylko zdalnie, bowiem uroczystość była nagrywana i transmitowana na żywo. Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy wielu sukcesów w nabywaniu  wiedzy i umiejętności.

JESIEŃ
Jesień widziana oczami dziecka. Prace plastyczne wykonane przez uczniów klasy 2b.

(Elżbieta Kozioł)

****************************************************

ROK SZKOLNY 2019/2020

Klasa 1c odwiedziła pracownię ceramiczną w Mostówce. Uczniowie własnoręcznie wykonali pisanki z gęsich wydmuszek oraz pomalowali ceramiczne zwierzątka. Nie zabrakło też zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Na zakończenie zjedliśmy ciepłe kiełbaski prosto z ogniska oraz zobaczyliśmy pokaz baniek mydlanych.
(Paulina Bagińska)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotowania do ferii w klasie 1c- BEZPIECZNE FERIE
(Paulina Bagińska)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bal Karnawałowy dla klas 0-III

Klasa 1c poznaje zegar
(Paulina Bagińska)

Bracia Grimm „Jaś i Małgosia”- chatka Baby Jagi w wykonaniu małych artystów z klasy 1c oraz ich rodziców
(Paulina Bagińska)

Świąteczne spotkania przy choince klas 1-3

Warsztaty świąteczne klas drugich w pracowni plastycznej w Mostówce
(Małgorzata Czekajewska, Elżbieta Puchalska, Magdalena Koch – Klimczyk)

TEATR w klasie 1c- w magicznym świecie Jana Brzechwy
(Paulina Bagińska)

Bożonarodzeniowe ciekawostki – lekcja w klasie 1b
(Elżbieta Kozioł, Katarzyna Zalewska – Jagiełło)

Klasa 1c gościnnie w Przedszkolu 151 na przedstawieniu „Mikołajkowa przemiana”
(Paulina Bagińska)

Kiermaszowe pierniki kl. 1b
(Elżbieta Kozioł)

Zwiedzanie gmachu Sądu Najwyższego
W dniu 28 listopada klasa 3b zwiedzała gmach Sądu Najwyższego. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda sala sądowa, obejrzeć stroje sędziowskie oraz porozmawiać z sędzią.
(Grażyna Romańczuk)

Klasy trzecie w Fabryce Bombek
W dniu 27 listopada klasy 3a i 3b odwiedziły Fabrykę Bombek. Dzieci miały możliwość zobaczyć jak powstają świąteczne ozdoby oraz samodzielnie ozdobić własną bombkę.
(Anna Gugała, Grażyna Romańczuk)

Klasa 1 a w Zamku Królewskim
Klasa 1a była w Zamku Królewskim na lekcji pt. „Jego kudłata mość Kiopek”. Kiopek, ulubiony piesek króla Stanisława Augusta, zaginął. Dzieci wraz z przewodnikiem wyruszyły na poszukiwanie. Niestety, odnalazły tylko ślady jego pobytu. Podczas poszukiwań poznały rodzinę, przyjaciół króla i mieszkańców Zamku. Spotkali również dworzanina, dzięki któremu piesek został odnaleziony, a uczniowie dowiedzieli się o jego figlach i psotach.
(Agnieszka Witkowska)

Poznajemy budowę oraz wartości odżywcze jajka
Dzieci z klasy 1a w oparciu o film i własne doświadczenia poznawały budowę oraz wartości odżywcze jajka. Potem samodzielnie wykonały pyszną pastę jajeczną i przygotowały ucztę.
(Agnieszka Witkowska)

Dzień Życzliwości w 2c
(Magdalena Koch – Klimczyk)

Szkolny Turniej Piłki Nożnej
Dnia 14.11.2019 r. w Szkole Podstawowej nr 103 odbył się Szkolny Turniej Piłki Nożnej klas II. W zawodach uczestniczyły 3 drużyny.
Klasę II „A” reprezentowali: Dawid D., Teo A-J., Franek B., Adrian S., Michał L., Maciek M., oraz Oliwier W.
Reprezentacja klasy 2 „B” to: Ryś G., Bartek W., Mikołaj B., Julek Ch., Fryderyk Sz.
Klasa 2 „C” reprezentowana była przez: Szymona M., Mikołaja G., Michała G., Stasia G., i Grzesia W.

Mecze rozegrano w szkolnej sali gimnastycznej pod czujnym okiem pana Tomka Zacharzewskiego, który dbał o bezpieczeństwo zawodników oraz prawidłowy przebieg rywalizacji.
Zawodnicy jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Cały turniej przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze zgodnie z duchem zasad „Fair Play” i obfitował w wiele pięknych akcji i bramek.

Wyniki Szkolnego Turnieju Piłki Nożnej klas II:

Miejsce 1 – II ,,A”

Miejsce 2 – II ,,C”

Miejsce 3 – II ,,B”

Najlepszy strzelcami zostali – Ryś G. z klasy II „B”, Szymon M. z klasy II „C”
oraz Franek B. z klasy II „A”.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz zachęcamy do aktywnego spędzania czasu wolnego.
(Tomasz Zacharzewski)

Z życia 1c… pozdrawiamy 🙂
(Paulina Bagińska)

Mali Patrioci z 2c
(Magdalena Koch – Klimczyk)

Tydzień patriotyczny w Małej 103
Zakończył się patriotyczny tydzień w  Małej 103. Dzieci z klas 0 – 3 uczyły się o Polsce. Poznały legendy o powstaniu naszego państwa, słuchały i śpiewały piosenki o treści patriotycznej, wzięły udział w konkursach plastycznych. Uczniowie klas 0 – 1 wykonywali ilustracje do legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, uczniowie klas drugich i trzecich wykonywali prace pt.:  „Piękna nasza Polska cała”. Inne dzieła plastyczne posłużyły do dekoracji klas i korytarzy w szkole. Odbył się bieg niepodległościowy, w którym brali udział uczniowie z naszej szkoły oraz dzieci z zaprzyjaźnionego przedszkola. Jedna z klas pierwszych uczestniczyła w uroczystości z okazji Święta Niepodległości, organizowanego przez P 151. W ramach podsumowania tygodnia patriotycznego odbył się apel, w czasie którego wystąpiły dzieci z klasy 1a, wszyscy zaśpiewali  „Piosenkę o małym patriocie” oraz hymn  Polski. Ogłoszono też wyniki konkursów plastycznych i wręczono nagrody.  Tydzień minął szybko i ciekawie.
(Agnieszka Witkowska)

Klasa 2a w Zamku Królewskim
Podczas zajęć „Skarbiec Króla Jegomości” oglądaliśmy skarby królewskie. Dowiedzieliśmy się , że najcenniejszym skarbem nie jest złoto ani brylanty, ale zdrowie, rodzina, wolność , przyjaźń.
(Małgorzata Czekajewska)

Dzień Pluszowego Misia w 2c
(Magdalena Koch-Klimczyk)

Jesienne warzywne stworki
(Małgorzata Czekajewska)

Warsztaty WIEM CO JEM w klasach drugich
(Małgorzata Czekajewska, Elżbieta Puchalska, Magdalena Koch-Klimczyk)

Smacznie i zdrowo w 1c- PIZZA! 🙂 EKOalarm! Talerzyki i sztućce NIE zostały zakupione! Wykorzystujemy zapasy, które już posiadamy. A nożyki myjemy- posłużą nam jeszcze dłuuugi czas. 1c żyje w zgodzie z naturą!
(Paulina Bagińska)

Dzień Dobrego Jedzenia w klasie Ib
(Elżbieta Kozioł)

Pasowanie na czytelnika
Nareszcie nadszedł dzień „Pasowania na czytelnika”. Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w lekcji bibliotecznej i wypożyczyli swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej.
(Agnieszka Witkowska, Elżbieta Kozioł, Paulina Bagińska)


Wycieczka do Ośrodka Edukacji Technicznej „Pinokio”
21 X 2019 r. klasy 1a i 1c pojechały do Ośrodka Edukacji Technicznej „Pinokio”. Dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych o tematyce leśnej. Poznały rodzaje i piętra lasu, dowiedziały się co zagraża drzewom. Zobaczyły jak wygląda budowa pnia drzewa. Uczyły się rozróżniania podstawowych gatunków drewna i ich właściwości. Uczestniczyły w prezentacji maszyn tartacznych oraz współczesnych maszyn do obróbki drewna. Własnoręczne wykonywały prace z elementów drewnianych i drewnopochodnych z użyciem papieru ściernego, kleju, itp. Było też ognisko z pieczeniem kiełbasek i zabawy edukacyjne w Drewnianej chacie i na podwórku.
(Agnieszka Witkowska, Paulina Bagińska)

Hodowla kryształków soli – doświadczenia w 2c
(Magdalena Koch – Klimczyk)

Lekkoatletyka i akrobatyka w SP 103
„Pchnięcie kulą dla selerów, sprinty dla pietruszek

Przy kałuży dzielny burak ćwiczy skok na brzuszek
Pory cieszą się siatkówką bo są dość wysokie
Kalarepa zlana potem rzuca młotem”
Jesteśmy jak te warzywa. Czy to nie jest najlepszy opis naszych zajęć??? Jest!
Nasze „Szkolne Centrum Sportu” 🙂
Tu dzieje się tyle fajnych rzeczy! Tyle aktywności!
Sport to zdrowie. A gdyby dodać do tego uśmiech????? To już totalna bomba – nasza dzienna dawka witaminy S jak SPORT 🙂

Tak wyglądają nasze zajęcia lekkoatletyki i akrobatyki.  Nie ma łatwo  🙂 ale chcemy być najlepsi, więc trenujemy dalej!
(Tomasz Zacharzewski)

#CodeWeek2019 w klasie 1b
(Elżbieta Kozioł)

Jak zdrowo korzystać z urządzeń cyfrowych?

18 października klasa 1a uczestniczyła w lekcji pt. „Jak zdrowo korzystać z urządzeń cyfrowych”. Uczniowie wypowiadali się na temat bezpiecznego użytkowania komputera, układali zdania z rozsypanek wyrazowych, oglądali krótki film, wykonywali prace plastyczne.
(Agnieszka Witkowska)

Ślubowanie klas pierwszych
11 X 2019 r. odbyła się uroczystość „Ślubowania” klas pierwszych.
(Agnieszka Witkowska, Paulina Bagińska, Elżbieta Kozioł)

Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem
Dnia 19 września 2019 r. klasa 1a uczestniczyła w spotkaniu z Wojciechem Widłakiem, autorem książek dla dzieci. Po spotkaniu czytaliśmy w klasie jedną z książek autora pt. „Wesoły Ryjek”. Uczniowie wykonali piękne prace plastyczne ilustrujące przygody Pana Kuleczki oraz Ryjka.
(Agnieszka Witkowska)

 

Ogólnopolska Akcja Sprzątania Świata
W piątek 20 września obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnopolską Akcję Sprzątania Świata, której celem jest uprzątnięcie naszej najbliższej okolicy oraz wypracowanie w młodym pokoleniu nawyku dbania o otaczające nas środowisko.

W ramach tej akcji uczniowie Małej Szkoły przygotowali prace plastyczne pod hasłem tegorocznej akcji „NIE ŚMIECIMY – SPRZĄTAMY – ZMIENIAMY!”, dodatkowo uczniowie klas 2 i 3 wraz wychowawcami postanowili posprzątać naszą najbliższą okolicę za co bardzo im DZIĘKUJEMY 🙂
(Ewa Kołacz)

ROK SZKOLNY 2018/2019

Lekcja o smogu w IIIc
(Paulina Bagińska)

IIIc na warsztatach musicalowych
(Paulina Bagińska)

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny wszystkie klasy w naszej szkole świętowały ten dzień kolorowymi przebraniami w kolorach kwiatów, które symbolizowały poszczególne grupy. Między innymi klasa 1c była czerwona jak tulipany, klasa 2a żółciutka jak podbiał. To był piękny kolorowy dzień w naszej szkole.

Hiacynty z klasy Ob, która wzięła udział w konkursie „Zwiastuny wiosny” oraz udekorowała swoją salę z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.
(Elżbieta Kozioł)

Klasę IIIc miała przyjemność gościć Panią Małgorzatę Kwiatkowską. Dzieci dowiedziały się czym jest skóra człowieka, jakie pełni funkcje oraz jak należy o nią dbać.
(Paulina Bagińska)

21 lutego 2019 r. klasa 3a, 3b i 3c uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Ośrodka Edukacji Technicznej „Pinokio” w Słomczynie. Tam uczniowie wykonywali zegary, uczyli się tańczyć i piekli kiełbaski.
(Agnieszka Witkowska, Grażyna Maziarek i Paulina Bagińska)

Koło muzyczno – teatralne.
(Paulina Bagińska)
W małej szkole prężnie działa koło muzyczno- teatralne. Uczestnicy zajęć pokazali już cztery przedstawienia:

„Zamieszanie w krainie bajek”

„Świąteczna bajka”

„Cztery pory roku”

„Dr Zdrówko i Dr Witaminka na straży zdrowia”

Mali aktorzy zaprezentowali się przed swoimi rodzinami, kolegami i koleżankami ze szkoły oraz pobliskich przedszkoli.

Spotkanie z Joanną Olech.
(Paulina Bagińska)

Uczniowie z klasy IIIc mieli przyjemność poznać autorkę książek dla dzieci, Panią Joannę Olech

Wizyta w Straży Pożarnej.
(Paulina Bagińska)

klasa IIIc poznała niezwykle odważnych strażaków, którzy opowiedzieli o swojej niebezpiecznej pracy oraz udzielili dzieciom cennych wskazówek, z których mamy nadzieję, nigdy nie będą musieli skorzystać.

Uczniowie z klas III odwiedzili rodzinne strony Fryderyka Chopina.
17 października 2018 r. klasy trzecie pojechały na całodniową wycieczkę autokarową. Najpierw uczniowie poznali historię kolejki w Sochaczewie. Potem zatrzymaliśmy się w Granicy i dzieci wzięły udział w grach terenowych. Następnie pojechaliśmy do Żelazowej Woli, gdzie uczniowie poznali życie i twórczość Fryderyka Chopina.
(Agnieszka Witkowska, Paulina Bagińska, Grażyna Maziarek)

Fabryka bombek.
25 października klasa 3a i 3c pojechały na wycieczkę do Józefowa do fabryki bombek „Silverado”. Tam dzieci własnoręcznie ozdabiały bombki i oczywiście dowiedziały się, jak wygląda proces ich powstawania.
(Agnieszka Witkowska, Paulina Bagińska)

Teatr Palladium.
(Paulina Bagińska)
klasa IIIc miała przyjemność obejrzeć piękny balet „Dziadek do orzechów”

Przedstawienie WALENTYNKOWE w wykonaniu klasy 1b
(Elżbieta Puchalska)

22 stycznia 2019 r. klasa 3a była w Muzeum Etnograficznym na lekcji pt. „Sztuka przetrwania”. Uczniowie zdobyli wiedzę o tym, jak żyją Inuci, wykonali makietę przedstawiającą krajobraz arktyczny, a na koniec sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując krzyżówkę.
(Agnieszka Witkowska)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Babci i Dziadka w 3a
21 stycznia 2019 r. klasa 3a zaprosiła babcie oraz dziadków na klasową uroczystość z okazji ich święta.
(Agnieszka Witkowska)

Jasełka w klasie 1b
(Elżbieta Puchalska)

20 grudnia 2018 r. uczniowie klasy 3b wraz z nauczycielkami zaprosili swoich bliskich na przedstawienie pt.„Świąteczne zwyczaje”.
(Grażyna Maziarek)

6 grudnia klasa 3b wybrała się poszukiwania św. Mikołaja. Tego, najlepszego ze świętych, znaleźliśmy w Teatrze 6.piętro. Obdarował nas słodkościami i zaprosił na przedstawienie pt. „Muzyczna gwiazdka”.
(Grażyna Maziarek)

W listopadzie 2018 r. uczniowie z klas trzecich mieli przyjemność gościć młodszych kolegów i koleżanki z przedszkola nr 362. W ramach cyklu zajęć pt. „Wdzięczni za niepodległość” klasa 3b przygotowała przedstawienie teatralne ilustrujące najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Potem nasi mali goście razem z uczniami klasy 3a wykonywali prace plastyczne. W ten sposób powstało godło Polski. Wszyscy świetnie się bawili.
(Agnieszka Witkowska)

16 listopada 2018 r. o godz.10.00 odbyło się przedstawienie pt.”100 LAT NIEPODLEGŁEJ” , na które uczniowie klasy 3b zaprosili koleżanki i kolegów z „małej” szkoły i dzieci z Przedszkola nr 326.
(Grażyna Maziarek)


21 września 2018 r. klasa 3a uczestniczyła w akcji „Sprzątanie świata”. W ramach zajęć pt. „Odpadów nie segregujesz – środowisko lądowe trujesz”, które poprzedzały to wydarzenie uczniowie wykonywali piękne prace.

(Agnieszka Witkowska)

Dzień Dobrego Jedzenia w klasie 3a
(Agnieszka Witkowska)

Francuskie kanapki w klasie 1c 
(Martyna Samuś)

Klasy 0a i 0b obchodziły Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Promowanie dobrych nawyków żywieniowych, regularne spożywanie posiłków to główne cele tej akcji. Wspólnie przygotowaliśmy  kanapki z kuchni rosyjskiej, która jest dość zbliżona do polskiej. Dzieci prześcigały się w pomysłach, królowały dekoracje z warzyw. Smaczne i zdrowe śniadanie wszyscy degustowali z wielkim apetytem.


W MAŁEJ 103
szyjemy, wycinamy, zawijamy, przyklejamy… tworzymy, uczymy się i bawimy

UCZNIOWIE MAŁEJ 103 MIELI PRZYJEMNOŚĆ SPOTKAĆ SIĘ Z PANEM MATEUSZEM BORKIEM- POLSKIM DZIENNIKARZEM I KOMENTATOREM SPORTOWYM ORAZ PROMOTOREM BOKSU.

ROZSTRZYGNĘLIŚMY KONKURSY ORGANIZOWANE PRZEZ MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI

W konkursie „Mój zeszyt” wyróżniono zeszyty:

Klasy  1: Kieszek Małgorzata, Wasiak Antonina, Polkowski Bartłomiej

Klasy 2: Łysiak Hanna, Opolski Gustaw, Gertruda Ewa

Klasy 3: Wilimowicz Alicja, Trochonowicz Natlia, Krawczyk Matylda

Konkurs „Kot marzeń”:

Jarmuż Jakub, klasa 1

Kaczorowska Maria, klasa 2

Ścieżka Jakub, klasa 3

Plakat „Jesteśmy przyjaciółmi zwierząt”:

Klasy 1b, 2a, 3d

Świetlicowy konkurs plastyczny „Kartka wielkanocna”:

1 miejsce: Krawczyk Matylda

2 miejsce: Kaczorowska Maria

3 miejsce: Bogdan Jakub

Zwycięzcom gratulujemy!

Zachęcamy do udziału w innych konkursach.

II ETAP SZKOLNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA
onkurs Pięknego Czytania  przeznaczony był dla klas II –III. Celem konkursu było rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci,  rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz motywowanie do czytania i stworzenie możliwości prezentacji własnych możliwości. Konkurs odbył się w dwóch etapach. Do drugiego etapu  przeszli uczniowie, którzy zostali mistrzami pięknego czytania w swoich klasach. W bibliotece odbył się drugi etap. Uczniowie mieli możliwość wyboru książki i fragmentu do przeczytania i zaprezentowania przed komisją, która oceniała wyrazistość, płynność, bezbłędność czytanych tekstów oraz  dykcję  i interpretację czytanego tekstu.

Wyniki konkursu:

 Mistrzami Pięknego Czytania w klasach drugich zostali:
Antonina B. kl. 2a, Jagoda Ł. kl. 2a, Jagna W. kl. 2b, Jerzy Z. kl. 2c, Anna A. kl. 2c

Mistrzami Pięknego Czytania w klasach trzecich zostali:
Aleksandra K kl. 3c, Roksana O-K. kl. 3b, Kacper M. kl. 3d

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.

Serdecznie gratulujemy!

3B W SZKOLE AMERYKAŃSKIEJ NA SPEKTAKLU „PIĘKNA I BESTIA”
W piątek (23 marca 2018 r.) klasa 3b pojechała na wycieczkę do American School w Konstancinie, by obejrzeć spektakl „Piękna i Bestia” w języku angielskim. Przedstawienie było przygotowane przez kilkudziesięciu uczniów w/w szkoły. Niestety ze względów ochrony praw autorskich nie mamy zdjęć z przedstawienia , ale zapewniamy, że nam się podobało. Za to dzięki uprzejmości jednego z nauczycieli w Szkole Amerykańskiej (przy okazji rodzica ucznia klasy 3b) mogliśmy obejrzeć szkołę, a to co zobaczyliśmy podczas ekspresowego zwiedzania prezentujemy na zdjęciach. Uczniów zadziwił kompostownik oraz olbrzymia biblioteka.
Serdecznie dziękujemy rodzicom Julka za pomoc w organizacji tej wycieczki.

KLASA 3D ORAZ 2A GOŚCIŁY LEKKOATLETÓW
Klasa 3D miała przyjemność gościć Panią Agnieszkę Krukowską – Haouem z synem Marcinem Krukowskim – polskich lekkoatletów specjalizujących się w rzucie oszczepem. W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z klasy 2A. Pani Agnieszce oraz Panu Marcinowi BARDZO DZIĘKUJEMY za poświęcony nam czas.

3D W KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW

„MAŁY BANKIER” – MATEMATYKA NA WESOŁO W KLASIE 2C
Dobrze jest z dziećmi rozmawiać o pieniądzach, ale każdy wie, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Banknoty- złotówki w banknotach do celów edukacyjnych pozwalają na zapoznanie się z polską walutą oraz na różnorodne zabawy związane z płatnościami i liczeniem.

KLASA 3D WYBRAŁA SIĘ Z WIZYTĄ DO MUZEUM ŁOWIECTWA I JEŹDZIECTWA NA ZAJĘCIA „ŚRODOWISKO A WYGLĄD ZWIERZĄT”.

ZAJĘCIA SZACHOWE w klasie 2c i 3 c Martyna Równa-Witczuk

UCZNIOWIE KLAS TRZECICH W TAJNEJ KWATERZE ŚW. MIKOŁAJA

ZAJĘCIA RĘKODZIELNICZE W KLASIE 2 c. Tworzenie wisiorków z koralików.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE – klasa 2c.  Jeżyki.

LEGENDY WARSZAWY
Uczniowie klas trzecich Małej Szkoły uczestniczyli w warsztatach poświęconych legendom Warszawy. Podczas słuchania opowieści wcielali się w postacie w nich występujące i z zaangażowaniem odtwarzali swoje role. To były bardzo interesujące zajęcia.

LEKCJA TERENOWA KLASY 3C NA JEZIORKU CZERNIAKOWSKIM

DZIECIAKI KODUJĄ
W roku szkolnym 2016/2017 cztery klasy młodsze rozpoczęły udział w trzyletniej innowacji pedagogicznej „Z głową przy komputerze”. Kodowanie dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej.
Obecnie wszystkie klasy II i III biorą udział w innowacji. Dzieci uczą się logicznego myślenia, rozwiązują problemy, są twórcze w swoich działaniach, a przy tym doskonale się bawią nie odczuwając trudów programowania. W przyszłym roku szkolnym zaprosimy do kodowania także obecne klasy I.

Oto czym się zajmowaliśmy.

MAŁY PRZYJACIEL WARSZAWY
Nauka w szkole, która nosi imię Bohaterów Warszawy oraz życie w stolicy zachęca do poznawania miasta, legend z nim związanych, jego historii oraz udziału w bieżących wydarzeniach. Nasi drugoklasiści już kolejny rok odwiedzają ciekawe zakątki stolicy,
a nauczyciele współpracując z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy umożliwiają im zdobywanie odznak Małego Przyjaciela Warszawy.

z facebook’a 27.10.2017
Wielkie emocje w meczu o III miejsce turnieju w piłce nożnej. Bezkompromisowa walka, zmienne sytuacje i to co najważniejsze, grad goli. Po zaciętym meczu prowadzonym w czystej, sportowej atmosferze III A pokonała klasę III B 4 – 2. W listopadzie początek mistrzostw w unihokeja.
Tomasz Zacharzewski.

z facebook’a 22.10.2017
Mistrzem „Małej” SP 103 w piłce nożnej została klasa III d, wygrywając po zaciętym meczu z klasą III c 4 – 3. Najlepszym strzelcem: Aleks P z klasy III d, punktacja asysty
+ bramki Jakub B z klasy III d.
T.Z