„MAŁY WOLONTARIAT”

DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2021/2022

Rozstrzygnęliśmy konkurs fotograficzny „Ptaki i inne zwierzęta witają wiosnę”. Zwycięzcami zostali: Bartosz R. kl. 1c „Letni ptaszek w zimowym karmniku” Aleksandra W. 2a „Na przednówku- ostatnie zapasy z leśnej spiżarni” Sandra A. 3c „Biedronkowy spacer” Laureaci otrzymali karmniki oraz dyplomy, na których złożyli swoje podpisy, zobowiązując się tym samym dokarmiać ptaki, gdy nadejdzie Pani Zima. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród. 26 marca Godzina dla Ziemi  Każdy, kto chce obchodzić to święto musi zrobić jedną rzecz , wyłączyć na godzinę światło oraz urządzenia elektryczne. Przesłanie wydarzenia stworzonego przez Światowy Fundusz na rzecz Przyrody odnosi się do ochrony środowiska i zmian klimatu. Po raz pierwszy akcja odbyła się w 2007 roku w Sydney. Udział wzięło w niej ponad dwa miliony osób! Przyłączasz się? 🙂 22 marca Światowy Dzień Wody Marnowanie wody jest w dzisiejszych czasach problemem na dużą skalę. Przyzwyczailiśmy się do komfortu, jakim jest dostęp do wody w każdej ilości i w każdej chwili, a o tym, że trudno bez niej funkcjonować, przypominamy sobie dopiero w momencie awarii. Światowy Dzień Wody ma na celu uświadomienie ludziom, którzy wody pitnej mają jeszcze pod dostatkiem, że w wielu miejscach na naszej planecie jest ona niedostępna.  21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Niech 21 marca będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa dobre, barwne i satysfakcjonujące, by nie brakowało w nim powodów do radości. *kolorowanka skarpetka 1 *kolorowanka skarpetka 2 *kolorowanka serce 20 marzec ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA JAMY USTNEJ Czy dbasz o swoje zęby? Mam nadzieję, że tak. Zapoznaj się z dobrymi radami, dzięki którym zaprzyjaźnisz się ze swoimi ząbkami
 • myj zęby po każdym posiłku
 • staraj się nie podjadać pomiędzy posiłkami
 • ograniczaj spożywanie cukru
 • wymieniaj zużyte szczoteczki
 • pij wodę zamiast słodkich napojów
 • regularnie odwiedzaj stomatologa
Poniżej znajdują się kolorowanki i zadanie do pobrania i wykonania. Zachęcamy Cię do zabawy. *chłopiec myje zęby – kolorowanka *dbam o zęby – kolorowanka *zaznacz co cieszy, a co smuci ząbki *dziewczynka myje ząbki 18 marca ŚWIATOWY DZIEŃ RECYKLINGU Przeciętna osoba tworzy co roku ponad 300kg śmieci. Światowy Dzień Recyklingu to dzień, podczas którego przypominamy, jak istotna jest segregacja odpadów. Ważne, by choć część z nich ponownie wykorzystać, zamiast składować je na wysypiskach. Dążmy do coraz lepszych efektów! TU możesz pobrać kolorowankę 16 marca – Dzień Pandy  W ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 68%. Tylko wspólnie możemy odwrócić ten proces chroniąc ginącą przyrodę wokół nas. Panda widnieje w logo międzynarodowej organizacji WWF, której celem jest stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą. Ten sympatyczny zwierzak zagrożony jest wyginięciem. Dzień pandy ma na celu pomóc przetrwać jej w  świecie coraz  bardziej zdominowanym przez cywilizację. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej organizacji WWF, z której możecie dowiedzieć się, jak pomóc zagrożonym gatunkom zwierząt. Załączamy zadania do samodzielnego wykonania. Może się skusisz 🙂 *jak narysować pandę *kolorowanka panda *kolorowanka panda2 *maska-panda Klasy I- III wzięły udział w projekcie BĄDŹ KUMPLEM- szacunek to podstawa. Dowiedziały się, że Superbohater wcale nie musi mieć nadprzyrodzonych mocy niczym Kosmopieski z Psiego Patrolu. Superbohater w życiu codziennym powinien darzyć drugiego człowieka szacunkiem, być empatyczny, uczciwy, uprzejmy, pomagać w potrzebie, niczym Psi Patrol bez meteorytu z magiczną mocą. Uczniowie wykonali wspaniałe plakaty, stworzyli postaci supebohaterów oraz otrzymały medale za wzorowo wykonane zadania.

„BĄDŹ KUMPLEM- szacunek to podstawa” Projekt skierowany do uczniów klas I-III, organizowany przez Mały Wolontariat. Wspólnie stwórzmy nasz szkolny KODEKS KUMPLA. Pokażmy jak powinno traktować się kolegów i koleżanki, aby czuli się z nami dobrze. Wasze plakaty będą zdobić korytarze naszej szkoły. ZADANIA dla uczniów i nauczycieli. Uczniowie i uczennice wraz z wychowawczynią: – wykonują plakat przedstawiający jedną z 9 zasad; – przeprowadzają lekcję na podstawie scenariusza „Masz tę moc”; – omawiają wszystkie 9 zasad; – oglądają wystawę plakatów. Zasady:
 1. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.
 2. Bądź miły dla innych, nie osądzaj ich.
 3. Bądź uczciwy i godny zaufania.
 4. Bądź lojalny i wstawiaj się za innymi, jeśli tego potrzebują.
 5. Miej odwagę powiedzieć „PRZEPRASZAM”, jeśli popełnisz błąd.
 6. Bądź wsparciem, gdy ktoś ma zły dzień.
 7. Baw się dobrze ze swoimi kumplami i pozwól innym bawić się dobrze z Tobą.
 8. Bądź uprzejmy dla innych.
 9. Ciesz się z sukcesów innych.
Szczegóły projektu zostaną dostarczone wychowawczyniom klas.

Mały Wolontariat rozpoczyna swoją działalność. Ze względu na obostrzenia mające na celu dbałość o bezpieczeństwo nas wszystkich w czasie pandemii, nie możemy spotkać się wszyscy razem i porozmawiać. Zachęcam jednak do włączenia się w nasze projekty, które będą pojawiać się sukcesywnie na stronie oraz Facebooku naszej szkoły. Jeżeli wśród Uczniów klas I-III są osoby, które chciałyby się zaangażować w organizację działań, mają ciekawe pomysły, czekamy z otwartymi ramionami i serduszkami. Wszelkie zgłoszenia i propozycje proszę kierować poprzez Librus do Pauliny Bagińskiej, koordynatorki Małego Wolontariatu.

★★★★★★★★★★★★★★★★★★

DZIAŁANIA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

MAŁY WOLONTARIAT ogłasza zbiórkę Kartek Świątecznych, które zostaną przekazane do Domu Dziecka. Kartkę należy wykonać własnoręcznie oraz napisać w niej życzenia świąteczne. Gotowe kartki proszę przekazać Paulinie Bagińskiej (sala 36) lub Agnieszce Adamczyk (sala 37). Zbiórka trwa do 18.12 (środa). Zapraszamy do udziału 🙂